W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualny Instytut Badawczy – podpisanie umowy z Zespołem Badawczym

17.01.2022

Dziś, 17 stycznia br. w siedzibie Łukasiewicz – PORT we Wrocławiu podpisano umowę z Zespołem Badawczym, który został wybrany w pierwszym konkursie programu Wirtualny Instytut Badawczy. Na badania nad nowymi metodami terapii nowotworów naukowcy otrzymali blisko 70 mln zł. W wydarzeniu uczestniczył Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek.

wiceminister Murdzek przemawia podczas wystąpienia związanego z podpisaniem umowy z badaczami

Uroczystość podpisania umowy z Zespołem Badawczym wybranym w pierwszym konkursie WIB

– Wirtualny Instytut Badawczy to przedsięwzięcie unikatowe nie tylko w skali kraju, ale również całej Europy. Jego celem jest wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w zakresie biotechnologii medycznej – onkologii. Na te działania Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę blisko pół miliarda złotych ze specjalnie utworzonego Funduszu Polskiej Nauki – mówił wiceminister Wojciech Murdzek podczas uroczystości podpisania umowy o finansowanie z Zespołem Badawczym wybranym w pierwszym konkursie WIB. 

– Gratuluję zespołowi badawczemu, którego projekt nie tylko spełnił najwyższe standardy konkursu, ale przede wszystkim podejmuje niezwykle ważne społecznie zagadnienie, jakim jest poszukiwanie nowych, coraz bardziej skutecznych metod walki z chorobami nowotworowymi. Duże wyrazy uznania należą się również Łukasiewicz – PORT jako operatorowi programu, za bardzo dobre jego przygotowanie zgodnie z najlepszymi międzynarodowymi wzorcami – podkreślił Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdzek. 

Wirtualny Instytut Badawczy 

Program WIB jest skierowany do najwybitniejszych oraz najzdolniejszych polskich naukowców, którzy prowadzą działalność na najwyższym światowym poziomie i mogą zaoferować rozwiązania atrakcyjne dla przemysłu. 

Pierwszy konkurs dla Zespołów Badawczych został rozstrzygnięty w październiku 2021 r. Eksperci zarekomendowali do finansowania projekt „Horyzont doskonałości w zastosowaniach matrycowego RNA w immunoOnkologii [HERO]” zgłoszony przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Dziembowskiego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie (MIBMiK). Celem projektu jest opracowanie technologii terapeutycznego mRNA o wysokiej skuteczności i jej zastosowanie w immunoterapii nowotworów.

Wybrany do finansowania projekt otrzymał najwyższą ocenę ekspertów zarówno ze względu na wysoki poziom merytoryczny, jak i potencjał komercjalizacyjny zakładanych wyników badań, czyli perspektywę wprowadzenia ich na rynek. Technologia mRNA stanowi obecnie jeden z najbardziej innowacyjnych kierunków rozwoju w branży farmaceutycznej i jest przedmiotem jej dużego zainteresowania.

Więcej informacji o programie. 
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}