W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta delegacji MNiSW w Australii i Nowej Zelandii

12.03.2024

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki odwiedził Australię i Nową Zelandię, by ze środowiskiem akademickim z całego świata rozmawiać na temat znaczenia i rozwoju szkolnictwa wyższego. Uczestniczył m.in. w targach Asia Pacific Association for International Education, które na początku marca odbyły się w australijskim Perth.

Zdjęcie zbiorowe, w dużej jasno oświetlonej hali stoi duża grupa ludzi.

Konferencja APAIE w Perth

Asia Pacific Association for International Education (APAIE) to najważniejsze w regionie Azji i Pacyfiku spotkanie poświęcone umiędzynarodowieniu szkolnictwa wyższego. Coroczna konferencja gromadzi przedstawicieli środowiska akademickiego z całego świata. Spotkaniu towarzyszą międzynarodowe targi edukacyjne prezentujące systemy szkolnictwa wyższego z kilkudziesięciu krajów.

W tegorocznej edycji wydarzenia wziął udział wiceminister Andrzej Szeptycki. Na miejscu obecna była również delegacja Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Polskie stoisko przygotowane przez instytucję cieszyło się dużym zainteresowaniem i było miejscem spotkań przedstawicieli polskich uczelni wyższych z przedstawicielami uczelni z całego świata.

Wizyta w Melbourne

Podczas wizyty w Melbourne dyskutowano m.in. na temat polsko-australijskiej współpracy akademickiej oraz bieżących wyzwań z zakresu promocji języka polskiego w Australii. Wiceminister Andrzej Szeptycki wygłosił także dwa wykłady: „Polska wobec wojny w Ukrainie” na Royal Melbourne Institute of Technology oraz na Uniwersytecie Wiktorii w Wellington. Prelekcje były dobrą okazją do wzmocnienia wizerunku Polski w ramach dyplomacji naukowej.

Współpraca Polski z Australią i Nową Zelandią – NAWA, NCN oraz NCBR

W dotychczas rozstrzygniętych edycjach programu Bekker NAWA 32 naukowcom przyznano środki na wyjazd do ośrodków australijskich. Natomiast 5 badaczy realizowało swoje projekty w Nowej Zelandii. Jeden z laureatów programu Polskie Powroty NAWA przyjechał do Polski z Australii. Stąd pochodzi także 3 stypendystów programu Ulam NAWA i jeden beneficjent programu Profesura NAWA. W projektach, które uzyskały finansowanie ramach programu Partnerstwa Strategiczne NAWA, udział wzięło 7 partnerów z Australii. Z kolei w ramach programu PROM NAWA w latach 2019-2023 w międzynarodowej wymianie stypendialnej uczestniczyło 12 uczelni współpracujących z Australią, a 4 prowadziły wymianę stypendialną z Nową Zelandią.

Współpraca w zakresie badań podstawowych

Warto wspomnieć, że prowadzona jest również intensywna współpraca bilateralna w zakresie badań podstawowych. NCN sfinansowało łącznie 105 projektów badawczych, w których oficjalnymi partnerami zagranicznymi są jednostki z Australii lub Nowej Zelandii. Realizowane projekty dotyczą badań z obszaru psychologii, fizyki oraz materiałoznawstwa.

W zakresie badań aplikacyjnych finansowanych przez NCBR wsparcie otrzymały 4 projekty australijskie i 8 nowozelandzkich. Dotyczyły one obszaru nauk medycznych oraz rolniczych.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}