W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ministra Edukacji i Zasług Republiki Włoch w Krakowie

10.01.2023

Wymiana doświadczeń, współpraca polskich i włoskich uniwersytetów, przyjmowanie do szkół dzieci z Ukrainy, sytuacja uczniów w polskich szkołach we Włoszech to główne tematy rozmów Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka z Ministrem Edukacji i Zasług Republiki Włoch Giuseppe Valditarem. Wizycie towarzyszyło spotkanie polskich i włoskich licealistów, którzy obejrzeli film „Kartka z powstania” zrealizowany w technologii VR.

Przy wielkim owalnym drewnianym błyszczącym stole siedzą uczestnicy spotkania, przed każdym mikrofon, z przodu na stole stoją małe flagi UE, Polski i Włoch, z lewej strony za stołem dwa okna.

– Bardzo dziękuję Panu ministrowi za tę wizytę, dziękuję, że z Panem ministrem przyjechała tak duża grupa młodzieży włoskiej i cieszę się na współpracę w przyszłości – mówił minister Przemysław Czarnek. 

Szef MEiN przypomniał, że właśnie w Krakowie powstał jeden z pierwszych uniwersytetów w tej części Europy. – To tutaj w Krakowie, na przełomie XIV i XV w., powstał pierwszy w Polsce i drugi w tej części Europy uniwersytet. Trzysta i sto pięćdziesiąt lat po tym, jak powstały uniwersytety w Bolonii i Padwie – dodał minister. 

Minister Edukacji i Nauki nawiązywał także do historii Krakowa i ważnych postaci związanych z tym miastem: – Tutaj w Krakowie na bazie przyjaźni Karola Wojtyły i Jerzego Krugera zrodziły się nowe relacje polsko-żydowskie i katolicko-żydowskie. Kraków jest miastem symbolem dla całej Polski i tej części Europy i Europy w ogóle – podkreślił. 

Spotkanie ministrów z uczniami i pokaz filmu „Kartka z Powstania”

Po zakończeniu rozmów ministrowie spotkali się z uczniami z Istituto Istruzione Superiore „GIOVANNI BERTACCHI” w Lecco i IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, którzy wzięli udział w pokazie filmu w technologii VR pt. „Kartka z Powstania”.

Film jest fabularyzowanym widowiskiem historycznym zrealizowanym w technologii wirtualnej rzeczywistości. Dzięki słuchawkom i specjalnym goglom widzowie mogą poznać realia powstańczej Warszawy. Inspiracją do zrealizowania widowiska stał się jeden z eksponatów z Muzeum Powstania Warszawskiego – kartka z modlitwą, którą nosił kpt. Władysław Sieroszewski „Sabała”. Dostał ją w sierpniu 1944 r. od swojej córki, nie wiedząc wówczas, że wpłynie ona na jego dalsze losy.

– To jest film zrealizowany w ramach programu „Innowacyjna historia” i będący częścią programu „Laboratoria Przyszłości”, który zrealizowaliśmy w poprzednim roku za ponad 250 mln euro po to, by unowocześnić polską szkołę. Myślę, że to może być drogowskaz i pewna droga dla nas jako ministrów w odnowieniu ukraińskiej szkoły po zakończeniu wojny, mam nadzieję w tym roku – podsumował szef MEiN.

Wideo

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}