Wizyta szefa MEiN w Świdniku – spotkania z uczniami, dyrektorami szkół i samorządowcami
25.04.2022
Od spotkania poświęconego wsparciu uczniów z Ukrainy rozpoczęła się wizyta szefa MEiN w Świdniku. Minister Edukacji i Nauki rozmawiał na ten temat z dyrektorami szkół, władzami lokalnymi i przedstawicielami kuratorium. Minister Przemysław Czarnek odwiedził również Szkołę Podstawową nr 5 w Świdniku, w której uczy się prawie 90 ukraińskich dzieci.
Spotkanie ministra Przemysława Czarnka z samorządowcami i dyrektorami świdnickich szkół
Wizyta Ministra Edukacji i Nauki w Świdniku rozpoczęła się od spotkania z dyrektorami szkół, władzami lokalnymi oraz przedstawicielami Kuratorium Oświaty w Lublinie. Podczas spotkania omawiano kwestie dotyczące wsparcia uczniów z Ukrainy. Dyrektorzy szkół dzieli się doświadczeniami w tym zakresie i omawiali sytuacje w swoich placówkach.
W polskim systemie edukacji kształci się obecnie 190 tys. uczniów z Ukrainy. Szef MEiN zwrócił uwagę na pewną zmianę w tym obszarze: – W niektórych miejscach ubywa dzieci ze względu na widoczną migrację – mówił Minister Edukacji i Nauki.
Wizyta szefa MEiN w Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku
Minister Przemysław Czarnek spotkał się z polskimi i ukraińskimi uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku. Obecnie w placówce kształci się 89 uczniów z Ukrainy.
Ze społecznością szkolną szef MEiN rozmawiał na temat relacji polsko-ukraińskich oraz bezpieczeństwa dzieci z Ukrainy w Polsce. Wspólnie z uczniami uczestniczył także w zajęciach z poświęconych problemowi dezinformacji w mediach społecznościowych.
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego powstała w 1987 r. Jest największą szkołą w Świdniku. Placówka posiada dobrze wyposażoną bazę dydaktyczną. W obecnym roku szkolnym w 53 oddziałach uczy się 1 355 dzieci, w tym 1 254 uczniów w klasach I-VIII.
Szkoła ma na swoim koncie liczne sukcesy edukacyjne i sportowe. Placówka jest laureatem m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Wiem, rozumiem, umiem pomóc”. Posiada również tytuł „Szkoła bez przemocy”.