W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta szefa resortu nauki na UKW w Bydgoszczy zamyka cykl 16 spotkań ze środowiskiem akademickim w regionach

24.06.2024

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to ostatnia uczelnia, którą minister Dariusz Wieczorek odwiedził w tym roku akademickim w ramach cyklicznych spotkań z przedstawicielami władz akademickich oraz studentami wszystkich regionów kraju. Podczas wizyty dyskutowano m.in. na temat planowanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego oraz perspektywach rozwoju sektora nauki w Polsce.

Minister Wieczorek siedzi za stołem, mówi do kilku mikrofonów, obok niego siedzi dwóch mężczyzn w garniturach, za nimi granatowa ścianka z napisem Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Rozpoznawanie potrzeb środowiska akademickiego

Spotkania z przedstawicielami środowiska akademickiego stanowią istotny krok w procesie reformowania systemu szkolnictwa wyższego w Polsce oraz podnoszenia jakości kształcenia. Resort nauki nie tylko bierze pod uwagę opinie rektorów i studentów, ale również aktywnie uczestniczy w dialogu mającym na celu wprowadzenie konkretnych zmian. Tego typu otwarte spotkania mogą sprzyjać jeszcze lepszej współpracy  pomiędzy ministerstwem a ośrodkami akademickimi.

- Byliśmy we wszystkich województwach. Spotykamy się w gronie rektorów uczelni publicznych i niepublicznych. Spotykamy się również ze studentami. To są dwa punkty obowiązkowe, które mamy. To są często rozmowy o bieżących problemach. W województwie kujawsko-pomorskim są to kwestie kierunków lekarskich. Ten temat budzi tutaj spore emocje. Rozmawiamy też o finansowaniu, o środkach z Unii Europejskiej, o Krajowym Planie Odbudowy. Dyskutujemy również o tym, co powinno się zmienić w obecnej ustawie. To są bardzo dobre rozmowy. One dają już obraz tego, czego oczekuje polska nauka, i co byśmy chcieli realizować.

Wzmacnianie pozycji polskiej nauki na arenie międzynarodowej

W kontekście dynamicznych zmian i wyzwań, przed którymi stoi polskie szkolnictwo wyższe, kluczowe znaczenie ma współpraca całego środowiska akademickiego. Minister Dariusz Wieczorek podkreślił, że pozyskiwanie zewnętrznych funduszy oraz międzynarodowe alianse są nieodzownymi elementami strategii rozwoju uczelni. Polski rząd, zwiększając nakłady na badania i rozwój o 22 proc. w 2024 roku, intensywnie wspiera działania zmierzające do umocnienia pozycji polskich ośrodków akademickich na arenie międzynarodowej. Ważnym aspektem tych działań jest korzystanie ze środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz wzmocnienie przedstawicielstwa naukowego w Brukseli.

- Wszystkie działania, które będą prowadziły polskie uczelnie w zakresie współpracy międzynarodowej będziemy wspierać. Chcemy wzmocnić przedstawicielstwo nauki i instytucji naukowych w Brukseli. To musi być silna grupa, która będzie wspierała uczelnie w kontaktach międzynarodowych. Dzisiaj w tym zakresie już prowadzimy działania i to będziemy realizować – zapewnił szef resortu nauki.

Tworzenie odpowiednich warunków kształcenia dla studentów

Obecnie resort nauki pracuje nad zmianami, które w pespektywie czasowej zapewnią studentom m.in. lepsze warunki do nauki. Minister Dariusz Wieczorek wspomniał m.in. o budowie i modernizacji akademików. Inwestycje te nie tylko poprawią warunki życia młodych ludzi, ale także przyczynią się do stworzenia bardziej zintegrowanych i wspierających społeczności akademickich.

- Trzeba dzisiaj dać możliwość studentom, żeby mogli się uczyć w godnych warunkach. Trzeba wyrównywać szanse. Nie wszystkich stać na wynajem mieszkań w dużych ośrodkach akademickich. W tej chwili jesteśmy w fazie przygotowywania ustawy w tym zakresie. Dyskutujemy o tym, jakie środki finansowe będziemy przeznaczać na remont i budowę akademików. Sprawy bytowe i socjalne studentów to jest kluczowa rzecz dla rozwoju polskich uczelni – mówił minister Dariusz Wieczorek.

Wspieranie rozwoju studentów oraz kadry akademickiej

Szef resortu nauki podkreślił, że polskie uczelnie dysponują dobrze wyposażoną bazą dydaktyczno-naukową. Zwrócił również uwagę na kompetentną kadrę naukową, która odznacza się wysoką jakością dydaktyki. Te atuty stanowią solidny fundament, na którym można budować przyszłość szkolnictwa wyższego w naszym kraju. Minister Dariusz Wieczorek dodał też, że istotne jest nie tylko posiadanie tych zasobów, ale także ich efektywne wykorzystanie. Wyzwaniem jest zatem jak najlepsze wykorzystanie potencjału intelektualnego oraz materialnego, aby przyczynić się do dalszego rozwoju nauki oraz podniesienia standardów kształcenia w Polsce i na świecie.

- Mamy świetnie wyposażone uczelnie w Polsce. Mamy świetną kadrę naukową, badawczą i dydaktyczną. Nie mamy się czego wstydzić. Trzeba tylko efektywnie tę mądrość i ten majątek wykorzystywać – powiedział szef resortu nauki.  

Spotkania ze środowiskiem akademickim w całym kraju

Wizyta ministra Dariusza Wieczorka na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zamyka intensywny cykl spotkań ze społecznością akademicką w tym roku. Podczas licznych spotkań szef resortu nauki nie tylko prezentował działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie planowanych zmian w systemie szkolnictwa wyższego, ale nade wszystko aktywnie słuchał głosów środowiska, zwracając uwagę na bieżące problemy celem znalezienia adekwatnych rozwiązań.

Wizyty na poszczególnych uczelniach umożliwiły bezpośredni kontakt z władzami akademickimi oraz studentami, ale także podkreśliły zaangażowanie ministerstwa w dialog z całym środowiskiem. Spotkania te służyły zarówno wymianie poglądów i doświadczeń, ale również stanowiły okazję do zrozumienia lokalnych kontekstów i specyficznych wyzwań konkretnych uczelni. Minister Wieczorek wyraźnie pokazał, że jest partnerem otwartym na współpracę i gotowym do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków nauki i rozwoju akademickiego w Polsce.

Jesteśmy przekonani, że te spotkania zaowocują konkretnymi działaniami na rzecz poprawy systemu szkolnictwa wyższego w naszym kraju. Wspólny dialog stworzył solidną podstawę do tworzenia efektywnych rozwiązań legislacyjnych oraz programów wsparcia, które mogą odpowiedzieć na aktualne potrzeby całego środowiska.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy szef resortu nauki odwiedził następujące uczelnie:

  • Uniwersytet Szczeciński
  • Uniwersytet Łódzki
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych w Bielsku-Białej
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  • Politechnika Białostocka
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Uniwersytet Gdański
  • Politechnika Warszawska
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Politechnika Rzeszowska
  • Uniwersytet Opolski
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Serdecznie dziękujemy całej społeczności akademickiej za aktywne uczestnictwo i konstruktywne rozmowy podczas naszych spotkań. Państwa zaangażowanie i cenne uwagi są nieocenione dla dalszego rozwoju systemu szkolnictwa wyższego w Polsce. Życzymy kadrze akademickiej oraz studentom spokojnego i owocnego zakończenia roku akademickiego. Niech nadchodzące wakacje będą czasem zasłużonego odpoczynku, regeneracji sił i inspiracji do podejmowania nowych naukowych wyzwań.

Drodzy Wykładowcy, dziękujemy za Wasze zaangażowanie, pasję i trud włożony w kształcenie kolejnych pokoleń. Wasza praca jest nie tylko fundamentem przyszłości nauki w Polsce, ale również źródłem inspiracji dla studentów, którzy dzięki Wam zdobywają nie tylko wiedzę, ale także motywację do dalszego rozwoju. Życzymy Wam wielu dalszych sukcesów zawodowych, satysfakcji z prowadzonych wykładów oraz nieustającej pasji, która przyciąga młodych ludzi do świata nauki.

Drodzy Studenci, życzymy Wam, abyście z niegasnącym zapałem i entuzjazmem kontynuowali swoją edukacyjną podróż. Niech realizacja Waszych pasji zawsze przynosi radość, a zdobywane umiejętności otwierają drzwi do przyszłej kariery. Niech każdy dzień będzie okazją do odkrywania nowych horyzontów, rozwijania talentów i zacieśniania przyjaźni. Wierzymy, że Wasza determinacja i ciekawość świata będą kluczem do osiągnięcia wszystkich zamierzonych sukcesów.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}