Piknik KOPERNIKański w Młynie Wiedzy
20.02.2023
Światowy Kongres Kopernikański to także szereg wydarzeń towarzyszących. Jednym z nich jest dwudniowy Piknik KOPERNIKański, który odwiedził Minister Edukacji i Nauki. Na uczestników wydarzenia czekały warsztaty „Laboratoria Przyszłości”, wystawa czasowa „Apollo 11”, mobilne planetarium i „Naukobus” Centrum Nauki Kopernik oraz mobilna ekspozycja Instytutu Pamięci Narodowej. Ważnym punktem pikniku był pokaz filmu w technologii wirtualnej rzeczywistości „Kartka z Powstania”.
„Kartka z Powstania” – pokaz dla uczniów i ministrów edukacji
Podczas pikniku zorganizowanego w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Fundacja „Arte et Marte” zaprezentowała film zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości „Kartka z Powstania”. W pokazie uczestniczyli uczniowie oraz ministrowie edukacji i nauki, którzy przyjechali do Torunia na Światowy Kongres Kopernikański.
– Nowoczesność musi wchodzić do polskich szkół w rozsądnych dawkach. Tutaj pokazujemy film „Kartka z Powstania” w nowej technologii VR. Cieszę się, że oglądają go ministrowie edukacji z Gruzji, Ukrainy, Słowacji, Sri Lanki. Zachęcam wszystkich do obejrzenia tego filmu – powiedział minister Przemysław Czarnek.
Pokaz został zrealizowany w ramach projektu „Innowacyjna historia – nowe technologie w służbie edukacji”, w którym uczestniczyło już 25 tys. uczniów z całej Polski. Seans odbył się z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), w specjalnie przygotowanej scenografii. Prezentacja została poprzedzona wstępem wprowadzającym w tematykę filmu.
Jak zaznaczył minister: – W „Laboratoriach Przyszłości” zaproponowaliśmy szkołom, żeby kupowały gogle VR i mogły uczestniczyć w projekcie „Innowacyjna historia” . W tym momencie już ponad 25 tys. dzieci obejrzało film. Jest to przeniesienie się wprost do Powstania Warszawskiego.
Szef MEiN podkreślił, że obecność zagranicznych gości na Światowym Kongresie Kopernikańskim to okazja, aby pokazać, że nauczanie historii, a także innych przedmiotów w polskich szkołach odbywa się z wykorzystaniem multimedialnego sprzętu i najnowszych technologii.
Piknik KOPERNIKański
Piknik odbywa się w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Centrum Innowacyjnej Edukacji. Pierwszy dzień był adresowany do osób indywidualnych, drugi dla grup przedszkolnych oraz szkolnych.
W programie pikniku znalazły inicjatywy i przedsięwzięcia skierowane do młodych ludzi, w tym m.in.:
- wystawa „Apollo 11” poświęcona uczestnikom projektu Apollo;
- warsztaty „Laboratoria Przyszłości” – uczestnicy pikniku mieli do dyspozycji gogle VR, drukarki i długopisy 3D, litofan z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, breloczki „teleskop”, Ziemia 3D, teleskop 3D oraz Układ Słoneczny 3D;
- planetarium i Naukobus CNK – uczestnicy pikniku obejrzeli nocne niebo nad Toruniem, uczyli się odnajdywać i rozpoznawać gwiazdozbiory zimowego nieba. Edukatorzy CNK opowiadali o Mikołaju Koperniku, teorii heliocentrycznej oraz o tym, jak zrewolucjonizowała ona ówczesny pogląd na świat i kosmos;
- interaktywne ekspozycje.
Projekty Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy finansowane przez MEiN
Dzięki wsparciu z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy realizuje projekty wykorzystujące nowe technologie, popularyzujące naukę i przedstawiające ją w atrakcyjny sposób. Są to:
- „Wpakowani w naukę!” – popularyzacja osiągnięć polskich naukowców, szczególnie w zakresie różnych dziedzin nauk ścisłych w tym: inżynierii, fizyki, meteorologii, chemii, entomologii – kwota dofinansowania 53 167 zł,
- „Odnajdź naukę” – popularyzacja osiągnięć naukowych i pracy naukowców oraz promowanie nauki przez powiązanie historii, tj. wybranych wydarzeń, odkryć, osób i miejsc z geograficznym położeniem na mapie województwa kujawsko-pomorskiego – kwota dofinansowania 507 994 zł.