Wizyta wiceminister Marii Mrówczyńskiej w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris
05.07.2024
Podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska złożyła wizytę w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas spotkania zaprezentowano najważniejsze osiągnięcia oraz plany rozwojowe instytucji. Była to również okazja do podkreślenia znaczenia nowoczesnych technologii dla budowania silnego przemysłu.
Wiceminister Maria Mrówczyńska doceniła zaangażowanie pracowników NCPS Solaris w utrzymanie wysokich standardów badawczych oraz ich wkład w rozwój innowacyjnych badań. Podkreśliła również rolę instytucji w podnoszeniu prestiżu polskiej nauki na arenie międzynarodowej.
- Naukowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris działające przy Uniwersytecie Jagiellońskim to unikatowa infrastruktura badawcza wykorzystywana przez polskie i międzynarodowe zespoły naukowe. Naukowcy mogą prowadzić badania z zakresu fizyki, chemii, materiałoznawstwa, farmakologii, medycyny czy też geologii. Gratuluję bardzo dobrej organizacji prac badawczych, ustalenia przejrzystych zasad przydziału czasu badawczego oraz ugruntowanej współpracy międzynarodowej.
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris to kluczowe centrum naukowe w Polsce, oferujące otwarty dostęp do zaawansowanej infrastruktury badawczej. Jako jedyne w Europie Centralnej źródło promieniowania synchrotronowego, Solaris tworzy nowe możliwości w różnorodnych dziedzinach naukowych, zarówno podstawowych, jak i stosowanych. Centrum dostarcza szeroki wachlarz nowoczesnych technik badawczych, promując współpracę naukową na skalę krajową i międzynarodową oraz działając jako inkubator dla nowych technologii.
Dzięki swojemu unikalnemu wyposażeniu instytucja umożliwia przełomowe odkrycia i innowacje, które mogą prowadzić do znaczących postępów w nauce i technologii. Centrum jest nie tylko miejscem badań, ale także przestrzenią, gdzie tworzą się przyszłościowe rozwiązania dla przemysłu i społeczeństwa.
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris we współpracy z polskimi i zagranicznymi naukowcami projektuje, buduje i udostępnia zaawansowane stanowiska badawcze, które wykorzystują unikalne właściwości promieniowania synchrotronowego. Infrastruktura centrum jest dedykowana badaniom w kluczowych dziedzinach tj. kataliza, inżynieria biomedyczna, nanomateriały, farmakologia i geologia. Dzięki temu Solaris wspiera poszukiwanie nowych źródeł energii oraz rozwój nowoczesnych technologii elektronicznych.