W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Piotra Dardzińskiego w Londynie i Oksfordzie: Polsko-brytyjska współpraca naukowa z nowym impulsem do rozwoju

15.02.2019

Spotkanie z przedstawicielami brytyjskiego środowiska naukowego i akademickiego, rozmowa z wybitnymi polskimi naukowcami, prowadzącymi swoje badania w Wielkiej Brytanii, wizyta w Departamencie Bussines, Energy and Industrial Strategy i w Muzeum Generała W. Sikorskiego – to tylko niektóre z punktów pierwszego dnia wizyty delegacji MNiSW na czele z wiceministrem Piotrem Dardzińskim w Wielkiej Brytanii.

MPD w Wielkiej Brytanii

Trwająca dwa dni wizyta służyć będzie wzmocnieniu stosunków w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki między krajami, zacieśnianiu kontaktów pomiędzy instytucjami badawczymi w Polsce i Wielkiej Brytanii oraz podjęciu współpracy przy wspieraniu krótkoterminowej mobilności studentów i naukowców. 

 

Wizyta w Departamencie Bussines, Energy and Industrial Strategy

Spotkanie w Departamencie Bussines, Energy and Industrial Strategy z udziałem Chrisa Skidmore, brytyjskiego Ministra Stanu ds. Uniwersytetów, Nauki Badań i Innowacji, było okazją do rozmowy o intensyfikacji współpracy z brytyjskimi instytucjami partnerskimi i wymiany miedzy krajami.

W ramach zainagurowanego w 2018 r. Polsko-Brytyjskiego Roku Przedsiębiorczości, Nauki i Innowacji (YESI) odbył się szereg wydarzeń, takich jak wizyta delegacji MNiSW i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w brytyjskim Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS) czy odbywające się w Warszawie Polsko-Brytyjskie Forum Nauki. W jego ramach odbyły się także polsko-brytyjskie warsztaty naukowe na temat sztucznej inteligencji (w Oksfordzie) i dotyczące inteligentnych miast przyszłości (w Warszawie).

- Wyrażamy gotowość do współorganizacji drugiego Polsko-Brytyjskiego Forum Nauki – mówił wiceminister Piotr Dardziński. – Zauważalne wzmocnienie kontaktów między instytucjami badawczymi w Polsce i w Wielkiej Brytanii oraz między samymi ludźmi nauki, warto wykorzystać jako podstawę do budowania mocnego partnerstwa między agencjami wspierającymi badania naukowe i rozwój.

- Zagadnienia dotyczące biotechnologii, sztucznej inteligencji i inteligentnych miast przyszłości, będące tematami warsztatów naukowych w Oksfordzie i Warszawie, mogą być punktem wyjścia dla wspólnych programów badawczych – podkreślił wiceminister Piotr Dardziński. – W roli partnerów dla brytyjskich agencji finansujących badania naukowe widzimy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zajmujące się badaniami aplikacyjnymi i pracami rozwojowymi oraz Narodowe Centrum Nauki, finansujące projekty związane z badaniami podstawowymi. Agencje te oferują pełen wachlarz mechanizmów wsparcia dla przedsiębiorców oraz naukowców.

Współpraca polsko-brytyjska w zakresie badań naukowych już w tej chwili jest bogata i różnorodna. Według ustaleń Ambasady Polski w Wielkiej Brytanii w latach 2012 – 2018 zostało zrealizowanych około 90 projektów badawczych. Były to badania z różnych dziedzin – od nauk przyrodniczych, przez nauki fizyczne po matematykę, astronomię i genetykę. Wskazuje to na ogromny potencjał współpracy, który warto wzmacniać i pielęgnować.

 

Wizyta w Muzeum Generała W. Sikorskiego z udziałem przedstawicieli Polonii

Wizyta w Instytucie Polskim i Muzeum Generała W. Sikorskiego była okazją do poznania historii muzeum. Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego powstał w 1965 roku z połączenia Instytutu Historycznego, założonego 2 maja 1945, z   Polskim Ośrodkiem Naukowym, powstałym w Londynie   jeszcze w 1939 roku. W 1979 roku Instytut był jednym z głównych inicjatorów powstania Stałej Konferencji Bibliotek, Muzeów i Archiwów na Zachodzie, zrzeszających polskie placówki naukowe na obczyźnie, a 11 lat później z Instytutem połączyło się Studium Polski Podziemnej - główne archiwum Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. W trakcie wizyty wiceminister Piotr Dardziński spotkał się z przedstawicielami i pracownikami tej ważnej placówki.

Spotkanie z przedstawicielami brytyjskiego środowiska naukowego i akademickiego

Podczas spotkania w Ambasadzie RP z polskimi przedstawicielami brytyjskiego środowiska naukowego i akademickiego delegacja MNiSW rozmawiała o polskim potencjale w zakresie nauki i szkolnictwa wyższego, znacząco wzmocnionym przez wprowadzoną w październiku 2018 r. Konstytucję dla Nauki. Wiceminister Piotr Dardziński podkreślał, że strona polska jest zainteresowana zwiększaniem poziomu umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek prowadzących badania naukowe i zachęcił przedstawicieli brytyjskich instytucji, naukowców i nauczycieli akademickich do nawiązywania współpracy z partnerami polskimi. Jedną z okazji do nawiązania takiego dialogu będzie zaplanowane na wrzesień 2019 r. Polsko-Brytyjskie Forum Nauki.

W spotkaniu wzięli udział m.in. prof. Carole Mundell, główna doradczyni naukowa Biura ds. Zagranicznych i Wspólnoty (FCO), Julie Maxton, dyrektor wykonawczy Royal Society i dr Tim Bradshaw, dyrektor naczelny The Russell Group, zapewniającej reprezentację, doradztwo strategiczne i rozwój polityki brytyjskim uniwersytetom nastawionym na działalność badawczą.

Nie zabrakło także przedstawicieli z Universities UK International, reprezentującej brytyjskie uczelnie na całym świecie i umożliwiającej im rozkwit na arenie międzynarodowej – dyrektor Vivienne Stern, Anne-May Janssen, kierownik European Engagement i Petera Masona, dyrektora ds. Polityki (Badania i Innowacje).

 

Spotkanie w Ognisku Polskim z wybitnymi polskimi naukowcami

Obowiązkowym punktem wizyty było spotkanie z wybitnymi polskimi naukowcami w Ognisku Polskim w Londynie. Wiceminister Piotr Dardziński przedstawił badaczom główne założenia Konstytucji dla Nauki, która stawia nacisk na doskonałość naukową i jako jeden z celów definiuje skuteczniejsze powiązanie systemu nauki i szkolnictwa wyższego z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi Polski. Minister wyraził zainteresowanie wzmacnianiem umiędzynarodowienia polskich uczelni i jednostek prowadzących badania naukowe i mówił o programach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA), z których mogą skorzystać polscy naukowcy pracujący w Wielkiej Brytanii. Szczególnej uwadze środowiska akademickiego polecił program Polskie Powroty, mający na celu zachęcenie do powrotu do kraju polskich naukowców, którzy wzmocnią potencjał badawczy rodzimych ośrodków badawczych.

Wśród uczestników spotkania byli m.in. Sylwia Biszczuk z Imperial College London, Stanley Bill prowadzący katedrę Cambridge Polish Studies, Edyta Nowosielska, nauczyciel języka polskiego z Cambridge Polish Studies,  Paweł Budzianowski, zajmujący się sztuczną inteligencją z University of Cambridge, Piotr Gierszewski z Nesty, Victor Tybulewicz z Francis Crick Institut,  Agata Samojlowicz z Innovate UK, Małgorzata Sulimierska z University of Sussex oraz Sebastian Dziadzio, reprezentujący Microsoft Research Cambridge.

 

***

Podczas drugiego dnia wizyty delegacji MNiSW w Wielkiej Brytanii wiceminister Piotr Dardziński weźmie udział w XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w UK w Oksfordzie, odbędzie rozmowy z przedstawicielami Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich i weźmie udział w spotkaniu w Ratuszu w Oksfordzie z Deputy Lord Mayor Sajjadem Malikiem, ambasadorem Arkadym Rzegockim, Polonią i polskimi naukowcami z Oksfordu.

 

{"register":{"columns":[]}}