W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Tomasza Rzymkowskiego w Berlinie

22.11.2022

Wsparcie nauczania języka polskiego jako ojczystego i jako obcego w publicznym oraz społecznym systemie nauczania, plany działań na rzecz jego popularyzacji a także najistotniejsze sprawy dotyczące Organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży były tematami rozmów Sekretarza Stanu MEiN Tomasza Rzymkowskiego z Ritą Schwarzelühr-Sutter, Dietmarem Nietanem oraz Margit Gottstein.

Wiceminister Rzymkowski stoi w towarzystwie dwóch mężczyzn i kobiety za nimi dwa wysokie okna

Ministerstwo Edukacji i Nauki widzi potrzebę kontynuowania dialogu polsko-niemieckiego w celu pełniejszej realizacji przez stronę niemiecką zobowiązań traktatowych wobec Polonii i Polaków w Niemczech.

Nauczanie języka polskiego w Niemczech

Podczas wizyty w Berlinie wiceminister Tomasz Rzymkowski spotkał się z Ritą Schwarzelühr-Sutter, parlamentarną sekretarz stanu, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny, właściwej ds. Polonii i mniejszości niemieckiej w Polsce. Strona polska zaapelowała o podjęcie działań na poziomie federalnym mających na celu wsparcie nauczania języka polskiego jako ojczystego i jako obcego w publicznym i społecznym systemie nauczania.

Dietmar Nietan, deputowany Bundestagu, koordynator stosunków niemiecko-polskich rządu RFN w rozmowie z wiceministrem Tomaszem Rzymkowskim przedstawił plany działań na rzecz popularyzacji oraz wsparcia nauczania języka polskiego.

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Wiceminister Tomasz Rzymkowski wraz z Margit Gottstein sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży poprowadzą z lutym 2023 r. posiedzenie Rady Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 

Na spotkaniu z Berlinie rozmawiali o najistotniejszych sprawach dotyczących Organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, której zadaniem jest wspieranie wszelkimi sposobami wzajemnego poznania i zrozumienia oraz ścisłej współpracy młodzieży z Polski i Niemiec.

Podczas spotkania podziękowano Dariuszowi Pawłosiowi za pełnienie funkcji dyrektora zarządzającego Organizacji. Od 22 listopada br. objął  on stanowisko Ambasadora RP w Niemczech.
 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}