W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta wiceministra Tomasza Rzymkowskiego w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu

02.06.2022

Wiceminister Rzymkowski spotkał się z rektorem Instytutu Nauk o Człowieku (IWM) Mishą Glennym oraz byłym Prezydentem Republiki Austrii Heinzem Fisherem. Głównym celem wizyty Sekretarza Stanu MEiN w stolicy Austrii były rozmowy o perspektywach dalszej współpracy.

Rozmowy w Wiedniu. Wszyscy siedzą przy stole.

Podczas wizyty w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku wiceminister Tomasz Rzymkowski rozmawiał o rozwoju wieloletniej współpracy między MEiN a IWM. Polska zajmuje istotną pozycję w programach badawczych wiedeńskiego instytutu. Dotyczą one historii, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju gospodarczego.

W roku ubiegłym roku MEiN przekazało INW ponad 1,7 mln. zł.

Prawne ramy współpracy z IWM 

Dotychczasowa współpraca MEiN z IWM jest realizowana na podstawie ,,Memorandum o porozumieniu między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Federalnym Ministrem Nauki, Badań i Gospodarki Republiki Austrii o współpracy w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych”. Dokument został podpisany w Warszawie 29 czerwca 2017 r. oraz w Wiedniu 4 sierpnia 2017 r. Współpraca jest realizowana także na podstawie porozumienia z grudnia 2019 r. przewidującego finansowanie w latach 2020-2022.

Obecnie we współpracy ze stroną polską IWM realizuje:

  • program polskich stypendiów w IWM: stypendia dla młodych naukowców, stypendia dla dojrzałych naukowców (junior fellowships, senior fellowships);
  • program mentorski: warsztaty dla wnioskodawców zainteresowanych grantami European Research Council ERC.

Ze stypendiów w 2021 r. skorzystało łącznie 9 badaczy. IMW odwiedziło ponad 100 naukowców, tłumaczy oraz dziennikarzy z Polski.

Pełny zakres współpracy MEiN z IWM obejmuje:

  • wspieranie projektów badawczych, konferencji, sympozjów, seminariów naukowych i innych imprez; wydawanie publikacji oraz przyznawanie stypendiów w celu wspierania mobilności studentów, doktorantów i naukowców;
  • współfinansowanie programów stypendialnych upamiętniających wybitnych polskich intelektualistów: The Jozef Tischner Fellowship oraz The Krzysztof Michalski Fellowship;
  • zapewnienie udziału polskich studentów, doktorantów i naukowców w oferowanych programach stypendialnych oraz badaniach.

Ze środków budżetowych MEiN realizowane są m.in. warsztaty mentorskie dla młodych polskich naukowców ubiegających się o granty ERC oraz stypendia dla młodych i doświadczonych badaczy. 

Instytut Nauk o Człowieku 

IWM jest niezależną jednostką naukową w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Jego założycielem i pierwszym wieloletnim dyrektorem był prof. Krzysztof Michalski. Wśród współzałożycieli byli ks. Józef Tischner oraz papież Jan Paweł II.

Rektorem IWM jest obecnie Misha Glenny, brytyjski dziennikarz i nadawca specjalizujący się w tematyce południowo-wschodniej Europy, globalnej przestępczości zorganizowanej i cyberbezpieczeństwie.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}