Wizyta wiceministra Wojciecha Murdzka w Republice Austrii
09.12.2022
Perspektywy rozwoju i obszary przyszłej współpracy w zakresie badań oraz wymiany naukowej to główne założenia dwudniowej wizyty Sekretarza Stanu w MEiN Wojciecha Murdzka w Austrii. Wiceminister odbył szereg spotkań i rozmów z przedstawicielami kluczowych austriackich instytucji, w tym austriackiego Federalnego Ministerstwa Edukacji, Nauki i Badań oraz instytutów badawczych. Spotkał się także z przedstawicielami władz regionalnych.
Wizyta w ISTA
Ważnym punktem pobytu wiceministra Wojciecha Murdzka w Austrii była wizyta w Austriackim Instytucie Nauk i Technologii (ISTA). To wiodąca jednostka prowadząca badania w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych oraz działalność dydaktyczną. Sekretarz Stanu w MEiN Wojciech Murdek zwiedził dwa laboratoria, kampus wraz z kluczową infrastrukturą oraz park technologiczny. Rozmawiał z szefami dwóch laboratoriów ISTA. Wiceministrowi towarzyszył Konsul Honorowy Edward Wąsiewicz.
Austriacki Instytut Nauk i Technologii (ISTA)
Austriacki Instytut Nauk i Technologii (Institute of Science and Technology Austria, ISTA) jest międzynarodowym instytutem badawczym prowadzącym badania podstawowe w zakresie nauk ścisłych i przyrodniczych. Znajduje się w miejscowości Maria Gugging, będącej częścią miasta Klosterneuburg.
Instytut łączy funkcje placówki badawczej w zakresie problemów podstawowych z kształceniem akademickim. Naukowcy ISTA prowadzą teoretyczne i eksperymentalne badania w zakresie nauk matematycznych i przyrodniczych, fizyki jak również nauk informatycznych i systemowych. Działają w małych lub średniej wielkości grupach, których prace wykraczają poza tradycyjne granice dyscyplin. Każda grupa badawcza jest prowadzona przez zatrudnionego na stałe pracownika naukowego lub profesora kierunkowego.
Nowoczesne instalacje badawcze oraz oferta usług naukowych umożliwiają prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie. Obecnie instytut zatrudnia ponad 110 naukowców.
Współpraca naukowa Polski i Austrii
Austria jest ważnym partnerem Polski we współpracy w zakresie badań naukowych i rozwoju oraz wymiany akademickiej. Współpraca jest prowadzona m.in. na podstawie porozumień dwustronnych dotyczących sektora nauki i szkolnictwa wyższego, programu UE HORYZONT EUROPA oraz programu CEEPUS.
Z austriackim sektorem nauki i szkolnictwa wyższego współpracują oraz planują rozwijać współpracę także agencje wykonawcze MEiN: NAWA oraz NCN, a także instytucje partnerskie: Polska Akademia Nauk czy Sieć Badawcza Łukasiewicz.