W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyty wiceminister Mrówczyńskiej w instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz

09.08.2024

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska złożyła oficjalne wizyty w dziesięciu instytutach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Spotkania były doskonałą okazją do bliższego zapoznania się z zapleczem badawczym oraz praktyczną działalnością jednostek, ich kadrą naukową, kluczowymi osiągnięciami oraz planami rozwojowymi.

Kolaż zdjęć, postać Wiceminister Marii Mrówczyńskiej z pracownikami Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz

Rola jednostek badawczych dla rozwoju naukowego i technologicznego

Wiceminister Maria Mrówczyńska na przestrzeni ostatnich miesięcy spotkała się z zarządem oraz pracownikami instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz, aby omówić kluczowe aspekty ich działalności. Cykl tych wizyt został zainaugurowany spotkaniem z dyrektorami wszystkich jednostek, które odbyło się na początku roku w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podsekretarz stanu w MNiSW podkreślała konieczność budowania ścisłej współpracy między administracją publiczną, jednostkami badawczymi oraz uczelniami w Polsce. Wskazywała również na rolę Sieci Badawczej Łukasiewicz dla dalszego rozwoju nauki i nowoczesnych technologii, które mogą przynieść korzyści zarówno dla gospodarki, jak i społeczeństwa. Wiceminister miała także okazję zapoznać się z projektami badawczymi realizowanymi w instytutach, co pozwoliło na lepsze zrozumienie ich potencjału oraz potrzeb kadry naukowej. 

Wyzwania i potencjał instytutów badawczych

- Podczas naszych spotkań zidentyfikowaliśmy i przeanalizowaliśmy problemy, z którymi borykają się instytuty. Bez wątpienia posiadają one ogromny potencjał, zarówno w zakresie wybitnych naukowców i ich osiągnięć, jak i wysokiej klasy sprzętu badawczego. Instytuty potrzebują jednak wyraźnie określonych celów i strategii, a także wzmocnienia współpracy z uczelniami oraz biznesem, aby skutecznie komercjalizować wyniki swoich badań – mówi wiceminister Maria Mrówczyńska.
Podsekretarz stanu w MNISW złożyła wizyty w następujących instytutach:

  • Łukasiewicz - Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego 
  • Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych
  • Łukasiewicz - Poznański Instytut Technologiczny
  • Łukasiewicz - Warszawski Instytut Technologiczny
  • Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki
  • Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji
  • Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych
  • Łukasiewicz - Górnośląski Instytut Technologiczny
  • Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa
  • Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów

Budowanie więzi dla zrównoważonego rozwoju

Każde ze spotkań było doskonałą okazją nie tylko do lepszego poznania praktycznej działalności instytutów, ale także do wysłuchania bezpośrednich opinii i sugestii pracowników. Dzięki temu udało się jeszcze lepiej zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją naukowcy, a także wspólnie poszukać rozwiązań, które przyspieszą postęp technologiczny i naukowy w Polsce. Wiceminister Mrówczyńska wielokrotnie zaznaczała, że inwestowanie w naukę i technologie to inwestowanie w przyszłość kraju, a efektywna współpraca w tej przestrzeni jest niezbędna dla jego zrównoważonego rozwoju.
W kolejnych miesiącach planowane są spotkania w pozostałych jednostkach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

{"register":{"columns":[]}}