„Wprost o Polskiej Nauce”
12.12.2023
Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym wydaniem „Wprost o Polskiej Nauce”. Na pięćdziesięciu stronach publikacji, w kilkunastu różnorodnych tekstach możemy przeczytać o popularyzacji polskiej nauki, kierunkach jej rozwoju oraz działalności i sukcesach polskich naukowców.
Popularyzacja nauki
Wydanie specjalne tygodnika „Wprost” jest dopełnieniem cyklu „Nauka to polska specjalność. Wielkie postacie polskiej nauki”. Publikację rozpoczyna artykuł o jednym z najpopularniejszych miejsc, w których nauka jest na wyciągnięcie ręki. To Centrum Nauki Kopernik, które „nie uczy, tylko pomaga poszukiwać, nie tłumaczy, tylko pomaga zrozumieć, nie wie lepiej, tylko pomaga zobaczyć różne perspektywy”. Dr Katarzyna Młynek, zastępczyni dyrektor programowej ds. edukacji i komunikacji naukowej Centrum Nauki Kopernik opowiada o popularyzowaniu nauki. Przybliża inicjatywy CNK realizowane wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, takie jak Małe Centra Nauki SOWA czy mobilne wystawy edukacyjne. Przedsięwzięcia te są skierowane przede wszystkim do uczniów w mniejszych miastach i miejscowościach.
Nauka na Śląsku
W kolejnym tekście możemy przyjrzeć się Śląskiemu Festiwalowi Nauki organizowanemu od kilku lat przez Uniwersytet Śląski w Katowicach i inne uczelnie regionu. To właśnie jego sukces miał ogromne znaczenie w przyznaniu Katowicom prestiżowego tytułu Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024. Z tekstu dowiadujemy się m.in., jakie atrakcje związane z nauką czekają na odwiedzających to coroczne wydarzenie oraz czym jest akcja ŚFN On Tour.
Aktywność kół naukowych
Niezwykle interesujący artykuł odpowiada o aktywności studenckich kół naukowych. Dzięki niemu dowiemy się, jak w praktyce studenci pogłębiają swoją wiedzę i doskonalą umiejętności oraz jak ciekawe są rezultaty ich pracy. Są wśród nich m.in. wyścigowe bolidy, rakiety i łaziki kosmiczne, bezzałogowe samoloty czy mieszanki ziołowe wspomagające nasze zdrowie.
Sukcesy polskich naukowców
Specjalne wydanie tygodnika „Wprost” przybliża sukcesy, którymi mogą się poszczycić się polscy naukowcy w dziedzinie medycyny. Warto tu wskazać Heart Sense, czyli urządzenie do monitorowania pracy bijącego serca w czasie operacji, tomograf pozwalający na dokładniejsze diagnozowanie nowotworów czy rewolucyjny test na endometriozę.
Polak poleci w kosmos
Odkłada publikacji odsyła do wywiadu z dr. Sławoszem Uznańskim. To astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej, które wkrótce poleci w kosmos. Dr Sławosz Uznański w wywiadzie opowiedział o pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i szansach, które niesie dla polskiej nauki i gospodarki.
Nauka w Polsce
W wydaniu specjalnym tygodnika znajdziemy także rozmowę z prof. Janem Szmidtem z Politechniki Warszawskiej o inwestycjach w naukę i nowoczesnym sprzęcie potrzebnym do badań oraz wywiad z rektorem Akademii Łomżyńskiej dr. hab. Dariuszem Surowikiem o rozwoju ośrodków akademickich w małych i średnich miastach. Przeczytamy o działalności Rady Młodych Naukowców i powstającej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki bazie Ludzie Nauki.
Na uwagę zasługują również rozmowa z Bartoszem Sołowiejem, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dotycząca projektu, który wspiera polski sektor mleczarski, oraz artykuł przedstawiający niezwykłe badania genetyka dr. hab. Andrzeja Ossowskiego dotyczące szczątków ofiar II wojny światowej.
Specjalne wydanie „Wprost o Polskiej Nauce” powstało we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Materiały
Wprost o polskiej nauceDOD_Wprost_o_Polskiej_Nauce_2023.pdf 5.87MB