Wszystkie teleskopy świata – zachęcamy do obejrzenia wystawy w Muzeum Techniki
20.02.2024
Historia badań astronomicznych i szeroki zakres zagadnień związanych z narzędziami astronomicznymi – to najważniejsze założenia nowej wystawy w Muzeum Techniki. W uroczystym otwarciu ekspozycji uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa MNiSW. Ekspozycja „Wszystkie teleskopy świata – historia badań kosmosu, polski wkład w badanie i podbój kosmosu” powstała przy wsparciu finansowym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest dostępna dla zwiedzających od 20 lutego. Zapraszamy do jej obejrzenia.
19 lutego, w Dniu Nauki Polskiej, w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie otwarto nową wystawę „Wszystkie teleskopy świata – historia badań kosmosu, polski wkład w badanie i podbój kosmosu”. W uroczystości wzięli udział: wiceminister Maciej Gdula oraz dyrektor generalna Diana Matusik.
Od ludzkiego oka po wielkie teleskopy
Ekspozycja prezentuje historię badań astronomicznych oraz szeroki zakres zagadnień związanych
z narzędziami astronomicznymi. Zwiedzający będą mogli poznać przyrządy optyczne wykorzystywane w badaniach astronomicznych dawniej (m.in. luneta Galileusza) oraz współcześnie. Wystawa porusza także takie tematy jak: ekspedycja ludzi wyposażonych w urządzenia pomiarowe i detektory oraz wysyłanie robotów dokonujących penetracji Kosmosu w przestrzeni i czasie.
Polski wkład w badanie Kosmosu
Wśród zagadnień prezentowanych na wystawie nie zabraknie prezentacji wybitnych polskich uczonych oraz ich wkładu w badanie przestrzeni kosmicznej. Są wśród nich:
- Mikołaj Kopernik – tworca teorii heliocentrycznej. Wystawa pokazuje, jak znajomość matematyki, geometrii i dosyć prostych przyrządów pomiarowych doprowadziła do tego epokowego odkrycia.
- Jan Heweliusz – twórca pierwszych map Księżyca, który był też konstruktorem słynnego beztubusowego teleskopu, konstruktorem polemoskopu i wielu ważnych astronomicznych przyrządów. Za swoje zasługi na polu badań astronomicznych został wybrany pierwszym w historii zagranicznym członkiem londyńskiego The Royal Society.
- Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta.
- Kazimierz Kordylewski – odkrywca księżyców pyłowych Ziemi w punktach Lagrange’a, odznaczony brązowym medalem NASA za wkład w badania astronomiczne.
- Bohdan Paczyński – wykorzystał metodę mikrosoczewkowania grawitacyjnego w poszukiwaniach planet lub innych obiektów odległych od Ziemi poza Układem Słonecznym. Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało mu wyróżnienie im. Hanry N. Russela.
- Aleksander Wolszczan – aktywnie pracujący badacz i naukowiec, odkrywca pierwszych planet spoza Układu Słonecznego.
- Sławosz Uznański – inżynier i astronauta projektowy, który wkrótce na oczach całego świata ruszy w Kosmos.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy
Wystawę można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-18:00. Dniem nieodpłatnego wstępu na ekspozycje stałe jest wtorek. Dzieci do 7. roku życia mogą zwiedzać wystawę bezpłatnie.