Wydarzenia i aktywności Branżowych Punktów Kontaktowych w okresie październik-listopad 2024 r.
09.12.2024
Webinarium „Budownictwo i OZE. Konkursy Horyzont Europa 2024”, 02.10.2024 r., Warszawa, BPK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE
Tematem spotkania były najnowsze konkursy w ramach programu Horyzont Europa, w szczególności te skoncentrowane na budownictwie oraz odnawialnych źródłach energii. Eksperci z BPK oraz KPK PBUE przedstawili uczestnikom kluczowe informacje dotyczące tematów konkursowych przewidzianych w programie pracy klastra 5 na 2024 rok. Uczestnicy mieli okazję poznać szczegóły dotyczące nadchodzących wyzwań oraz praktyczne wskazówki dotyczące aplikowania, które mogą zwiększyć szanse na sukces w programie.
Podczas sesji Q&A, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań ekspertom, co umożliwiło szerszą dyskusję na temat strategii aplikacyjnych i najlepszych praktyk. Webinarium zgromadziło przedstawicieli nauki, administracji publicznej, przedsiębiorców oraz instytucji otoczenia biznesu, co podkreślało znaczenie współpracy pomiędzy różnymi sektorami w realizacji celów związanych z niskoemisyjnością i czystą energią.
PLGBC Green Building Summit, 3-4.10.2024 r., Warszawa, BPK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia
Konferencja, której BPK TNCE był partnerem oraz zrealizował stoisko doradcze, zatytułowana była „Think about (RE)generation” i stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy między różnymi podmiotami z sektora zielonego budownictwa. Podczas pierwszego dnia wydarzenia odbyły się 4 sesje tematyczne, skupione wokół zagadnień związanych z wyzwaniami klimatycznymi i ekologicznymi: Rising to the Challenge: Climate Change Solutions, Building Biodiversity, Reuse Revolution, Exploring Health, Wellbeing, and Life Satisfaction. Drugi dzień był poświęcony tematyce „Free of Carbon Architecture”. W jego ramach zaprezentowano innowacyjną platformę edukacyjno-obliczeniową, która umożliwia szacowanie śladu węglowego budynku w zakresie cyklu życia A1-A3. Uczestnicy mogli zdobyć wiedzę na temat narzędzi, które mogą pomóc w zminimalizowaniu emisji w budownictwie oraz w efektywnym zarządzaniu zasobami.
Konferencja przyciągnęła szerokie grono specjalistów z branży, w tym architektów, inwestorów, przedstawicieli instytucji publicznych oraz organizacji non-profit, co sprzyjało wymianie pomysłów i nawiązywaniu cennych kontaktów.
Polska Konferencja Energetyki Wodorowej i Technologii, 7-8.10.2024 r., Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, BPK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia
Tematyka konferencji dotyczyła kluczowych aspektów polskiej strategii wodorowej oraz nowoczesnych technologii, wspierających rozwój sektora wodorowego. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczących technologii elektrolizy, a także zapoznać się z działaniami centrów technologii wodorowych. Wśród poruszanych tematów znalazły się również kwestie związane z taksonomią wodorową, dyrektywami RED II i RED III, a także wodorem jądrowym oraz synergią między wodorem a sektorem offshore. Konferencja była platformą do dyskusji na temat przyszłości wodorowych technologii w Polsce i ich roli w zrównoważonym rozwoju.
Podczas konferencji zespół BPK TNCE prowadził stoisko informacyjne, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji dotyczących projektów badawczych i innowacyjnych. Specjaliści BPK TNCE wyjaśniali również jakie są możliwości finansowania działań w ramach programu Horyzont Europa oraz podkreślali znaczenie współpracy w obszarze technologii niskoemisyjnych i innowacji.
Wizyta studyjna dla przedstawicieli obszarów zdrowia, fotoniki i transformacji cyfrowej, 8-9.10.2024 r., Bruksela, BPK Technologie Medyczne i Zdrowie, BPK Przemysł 4.0, BPK Transformacja Cyfrowa
W wizycie studyjnej wzięli udział wybrani przedstawiciele firm, start-upów, organizacji badawczych, szpitali, samorządów i innych podmiotów prowadzących działalność w obszarze zdrowia, fotoniki i transformacji cyfrowej, szukających możliwości udziału w projektach europejskich. Celem przedsięwzięcia było przedstawienie możliwości finansowania w obszarze technologii cyfrowych w zdrowiu, nawiązanie kontaktów z interesariuszami UE, stowarzyszeniami i organizacjami tematycznymi działającymi w Brukseli oraz stworzenie platformy wymiany z innymi innowacyjnymi europejskimi MŚP i naukowcami.
W trakcie wizyty przedstawione zostały dobre praktyki związane z poszukiwaniem partnerów i pozyskiwaniem projektów w programie Horyzont Europa, omówiono rolę i znaczenie partnerstw europejskich, podkreślano również różnorodność dostępnych mechanizmów wsparcia na przykładzie projektu TEF-Health finansowanego z programu Digital Europe. Był również czas na networking z belgijskimi instytucjami w Leuven: VIB i MEDVIA oraz nawiązanie kontaktów i wymianę doświadczeń z przedstawicielami tych instytucji.
Drugi dzień wizyty przeznaczony był na rozmowy i networking. Pierwsze z nich odbyły się w FARI – AI for the Common Good Institute, instytucji zajmującej się sztuczną inteligencją i robotyką, a następnie odbyła się prezentacja pomysłów przed zaproszonymi przedstawicielami belgijskich organizacji, takich jak Lifetech.brussels, Cancer Patients Europe – CPE, European Regions Research and Innovation Network (ERRIN), BruBotics – Vrije Universiteit Brussel, IHI, EFPIA – European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations, COCIR oraz Hub.Brussels.
Zwieńczeniem drugiego dnia była wizyta w Hôpital Universitaire de Bruxelles (H.U.B) – Academisch Ziekenhuis Brussel (H.U.B), w trakcie której nasi goście mieli okazję poznać strukturę, działanie oraz potencjał naukowo-badawczy tej instytucji.
Wydarzenie zorganizowali: BPK Technologie Medyczne i Zdrowie, BPK Przemysł 4.0, BPK Transformacja Cyfrowa, EIT Health, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Biuro NCBR w Brukseli, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Szkolenie Elevator Pitch – sztuka wystąpień publicznych w innowacyjnych projektach, 16.10.2024, Gdańsk, BPK Przemysł 4.0 i BPK Transformacja Cyfrowa
Celem szkolenia było wsparcie pomorskich jednostek w zakresie prezentacji krótkich wystąpień na pitching, przygotowywanych na Horizon4Poland’24. Szkolenie zorganizowali: BPK Przemysł 4.0 i BPK Transformacja Cyfrowa przy współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A.
Sustainable Economy in Horizon Europe. International Matchmaking & Networking (INSE’2024), 23-24.10.2024 r., Warszawa, BPK Zrównoważona Gospodarka, BPK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia, BPK Inteligentna i Czysta Mobilność oraz IZTECH – Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii
Celem wydarzenia było zaprezentowanie przedstawicielom świata nauki i biznesu możliwości wynikających z Programu Ramowego Horyzont Europa, wskazanie korzyści z uczestnictwa w partnerstwach europejskich oraz przedstawienie aktualnych (Processes4Planet, Built4People, SESAR, EIT RawMaterials) i planowanych partnerstw europejskich. Spotkanie służyło również pokazaniu potencjału polskiego przemysłu na arenie międzynarodowej, w szczególności w zakresie tematycznym Klastra 4 i Klastra 5 z II filaru Horyzontu Europa.
Wśród prelegentów znalazła się m.in. Maria Cristina Russo – Dyrektor w Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej, z wypowiedzią na temat wzmocnienia polskiego przemysłu przez program Horyzont Europa. Obecny był także przedstawiciel Polskiego Klastra Budowlanego – Mariusz Wasilewski, który przybliżył działalność Klastra. Dopełnieniem tematu budowlanego było wystąpienie przedstawicielki partnerstwa Built4People – Anastasyii Yurchyshyny, która przedstawiła działania podejmowane w ramach partnerstwa i możliwości płynące z udziału w nim. Podczas INSE podkreślana była również istota współpracy międzyinstytucjonalnej – przedstawicielka PROMETII Christa M. Nimbona opowiedziała o sieci współpracy instytutów badawczych, odgrywającą kluczową rolę w wypełnianiu luki między badaniami laboratoryjnymi a ich zastosowaniem na skalę przemysłową.
Ważnym elementem spotkania była również sesja matchmakingowa, podczas której uczestnicy mieli możliwość nawiązania bezpośrednich relacji biznesowych oraz sesja pitchingowa, na której zaprezentowano 20 najlepszych pomysłów na innowacyjne projekty. Wystąpienia były wstępem do spotkań odbywających się w ramach sesji networkingowej, podczas której zaineresowani uczestnicy mogli zgłębić z prezentującymi tematy ich wystąpień.
Warsztaty Elevator Pitch - prezentacja pomysłów i ekspertyzy w projektach, 4.11.2024, Zielona Góra, BPK Transformacja Cyfrowa, BPK Przemysł 4.0, BPK Technologie Medyczne i Zdrowie
Kolejna edycja szkolenia z zakresu umiejętności prezentowania pomysłów i projektów poszukujących finanasowania odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Branżowy Punkt Kontaktowy Transformacja Cyfrowa, Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0 wraz Branżowym Punktem Kontaktowym Technologie Medyczne i Zdrowie przy współpracy z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
AI, Data and Robotics Forum (ADRF), 4-5.11.2024, Evoluon, Eindhoven, Niderlandy, BPK Przemysł 4.0
Celem spotkania było przedstawienie krajobrazu europejskiej AI, w tym modeli bazowych i generatywnej AI, określenie możliwości dla umocnienia pozycji globalnego lidera w dziedzinie ADR oraz budowanie synergii między różnorodnymi społecznościami interesariuszy. Wydarzenie przyciągnęło liderów branży, naukowców, decydentów oraz prelegentów, którzy wspólnie rozważali przyszłość AI, danych i robotyki w Europie.
Głównym tematem tegorocznej edycji była Europejska Suwerenność w Dziedzinie AI, Danych i Robotyki. Podkreślano kluczową rolę innowacji i konkurencyjności w umacnianiu pozycji Europy jako lidera w technologii, rozważano również jak kontynent może kształtować globalne standardy technologiczne i jednocześnie ograniczać zależność od zewnętrznych dostawców. Forum zostało zorganizowane przez AI Data Robotics Association we współpracy z Komisją Europejską.
Horizon4Poland ’24, 13-14.11.2024 r., Warszawa, Branżowe Punkty Kontaktowe
Horizon4Poland to wydarzenie dedykowane przedstawicielom świata biznesu i nauki. Jego celem jest wsparcie przedsiębiorców i naukowców w ubieganiu się o unijne środki na badania i innowacje w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Hasło tegorocznej konferencji brzmiało „Polish Presidency on the Horizon” i nawiązywało do objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej od stycznia 2025 r. W wydarzeniu, oprócz przedstawicieli nauki i biznesu, wzięli udział również reprezentanci kilkunastu partnerstw europejskich, m.in.: Virtual Worlds, Batt4UE, Clean Hydrogen Partnership, EIT InnoEnergy, Solar PV, AI Data and Robotics Association, Clean Aviation, SESAR Joint Undertaking, EP PerMed, BrainHealth.
W sesji otwarcia udział wzięli: Wiesław Skwarko, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Magdalena Bem-Andrzejewska, dyrektorka Krajowego Punktu Kontaktowego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, dr hab. Patrycja Matusz, pełnomocniczka ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej oraz Jacek Wasik, p.o. dyrektora Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Tegoroczna edycja konferencji H4PL miała szczególne znaczenie, gdyż poprzedzała polską prezydencję w UE, a także decyzje związane z Wieloletnimi Ramami Finansowymi UE na lata 2028-2034.
W ramach wydarzenia omawiano sześć obszarów tematycznych związanych z konkursami w programie ramowym Horyzont Europa:
- Czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to technologia przyszłości? – organizator BPK Transformacja Cyfrowa
- Zrównoważony rozwój w branży energetycznej – organizator BPK Zrównoważona Gospodarka
- Potencjał technologii wodorowych w Europie – organizator PBK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia
- Jak zlikwidować lukę między sztuczną inteligencją, danymi i robotyką – organizator BPK Przemysł 4.0
- W kierunku czystego europejskiego nieba – organizator BPK Inteligentna i Czysta Mobilność
- Sprawiedliwy dostęp do opieki psychiatrycznej – zdrowsze i dłuższe życie w dobrej kondycji psychicznej – organizator BPK Technologie Medyczne i Zdrowie
Drugiego dnia konferencji odbyły się również 2 sesje tematyczne („Od pomysłu do działania: poruszanie się po labiryncie finansowania badań naukowych”, „W kierunku bardziej zrównoważonych miast europejskich”), sesja pitchingowa oraz matchmakingowa. Horyzont Europa to największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. W ciągu 7 lat (2021–2027) na nowatorskie badania i innowacyjne rozwiązania przeznaczone zostanie łącznie 93,5 mld euro. Patronem Honorowym wydarzenia było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Patronem Strategicznym – Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Patronem wydarzenia było Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
X Kongres Klastrów Polskich, 6-8.11.2024r., Białystok, BPK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia
Kongres stanowił platformę do wymiany doświadczeń między sektorem prywatnym, jednostkami naukowymi i administracją publiczną. Od lat klastry odgrywają kluczową rolę w poszukiwaniu i wdrażaniu nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań, stając się katalizatorami rozwoju zarówno lokalnie, jak i na skalę międzynarodową. Organizatorem wydarzenia był Związek Pracodawców Klastry Polskie.
Horizon Europe Matchmaking Event, Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24, 18-19.11.2024 r., Kraków, Branżowe Punkty Kontaktowe
CETEF to wydarzenie skierowane do przedstawicieli świata nauki i biznesu zainteresowanych realizacją innowacyjnych przedsięwzięć o zasięgu międzynarodowym, transferem wiedzy w tym zakresie oraz rozwijaniem działalności badawczo-rozwojowej swoich firm. W trakcie licznych konsultacji przedstawiciele BPK omówili możliwości i korzyści wynikające z uczestnictwa w programie Horyzont Europa.
Drugiego dnia BPK Transformacja Cyfrowa oraz BPK Przemysł 4.0 zorganizowali sesję informacyjną „Innowacje w Automatyce, Robotyce i Sztucznej Inteligencji: Nowe Horyzonty Technologiczne”. Tematem wiodącym była sztuczna inteligencja a podczas panelu dyskusyjnego – kwestia wykorzystania potencjału Europy Środkowo-Wschodniej w programach europejskich. Szczególną uwagę zwróciła prezentacja polskiej firmy, która opowiedziała o swojej drodze do sukcesów w projektach europejskich. Na zakończenie sesji odbyły się praktyczne warsztaty Boost Innovation with European Institute of Technology, prowadzone we współpracy z EIT Manufacturing, EIT Food i EIT Health, które dostarczyły uczestnikom inspiracji i konkretnych narzędzi do wdrażania innowacji.
Ostatnim punktem wydarzenia był matchmaking, zorganizowany przez 4 Branżowe Punkty Kontaktowe: Transformacja Cyfrowa, Przemysł 4.0, Technologie Medyczne i Zdrowie oraz Zrównoważona Gospodarka, przy udziale Koordynatora projektu, Łukasiewicz ITECH. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję porozmawiać z potencjalnymi partnerami, nawiązać międzynarodowe kontakty w obszarach zdrowia, zrównoważonej gospodarki, przemysłu 4.0, innowacyjnych technologii mobilnych, czystej energii oraz cyfryzacji.
European Hydrogen Week, 19 – 21.11.2024r., Bruksela, BPK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia
European Hydrogen Week to największe coroczne wydarzenie poświęcone wodorowi, organizowane przez Partnerstwo Clean Hydrogen Partneship (CHP), Komisję Europejską, Hydrogen Europe i Hydrogen Europe Research. W tym roku organizatorzy przygotowali miejsce dla ponad 200 wystawców oraz wiele dyskusji, paneli oraz wydarzeń dodatkowych. Jednym z nich była sesja pitchingowa projektów pod przyszłe konkursy ogłoszone przez CHP w styczniu 2025 r. Wśród 11 występujących na sesji pitchingowej znalazło się dwóch przedstawicieli z Polski, z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB oraz z Łukasiewicz – Instytut Technologii i Eksploatacji.
Warsztaty Shape the future of european manufacturing, 25.11.2024, Bruksela, BPK Przemysł 4.0
Były to warsztaty scenariuszowe zorganizowane w ramach projektu MASTT2040, poświęcone przyszłości wzorca produkcji jako usługi (#MaaS). W warsztatach wziął udział przedstawiciel BPK Przemysł 4.0, który aktywnie uczestniczył w analizie jednego z omawianych scenariuszy, wnosząc uwagi i zbierając spostrzeżenia innych uczestników.
Hydrogenconference.pl, 26.11.2024 r., Warszawa, BPK Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia
Czwarta edycja konferencji, poświęcona była szeroko rozumianej tematyce wodoru i jego zastosowań w gospodarce. Organizatorem wydarzenia był Klub Energetyczny. W konferencji wzięła udział przedstawicielka BPK TNCE. Podczas konferencji eksperci, przedstawiciele rządu i biznesu dyskutowali o potencjale wodoru jako czystego i zrównoważonego źródła energii. Szczególną uwagę zwrócono na raport dotyczący paliw syntetycznych, który przedstawił zarówno możliwości produkcyjne tych paliw w Polsce, jak i perspektywy ich wykorzystania. Jednym z kluczowych tematów konferencji było zastosowanie wodoru w różnych sektorach gospodarki. W panelach dyskusyjnych eksperci zastanawiali się, w których z poniższych obszarów wykorzystanie wodoru przyniesie największe korzyści: produkcja i zastosowanie paliw syntetycznych, transport i magazynowanie wodoru, wodór w przemyśle, wodór w transporcie.
Konferencja HYDROGENCONFERENCE.PL pokazała, że wodór jest tematem, który budzi duże zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i na świecie. Eksperci podkreślali, że rozwój technologii wodorowych jest kluczowy dla osiągnięcia celów klimatycznych oraz dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Science4Business, Horizon Europe Matchmaking, 26.11.2024, BPK Przemysł 4.0
Na spotkaniu przedstawiono partnerstwo Photonics21 oraz zasady jego funkcjonowania. Tematem przewodnim była fotonika i jej zastosowania w obszarze zdrowia, a także wyzwania i możliwości w obszarze diagnostyki i terapii zdrowotnej. W trakcie tego wydarzenia odbyła się również sesja treningowa, podczas której przedstawiciel BPK Przemysł 4.0 przybliżył uczestnikom temat fotoniki w zdrowiu. Sesja ta była częścią wydarzenia zorganizowanego przez Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Medyczne i Zdrowie pt. “Science for Business. Horizon Europe matchmaking”.
O BPK
Branżowe Punkty Kontaktowe działają w Sieci Badawczej Łukasiewicz w następujących lokalizacjach:
- Branżowy Punkt Kontaktowy Zrównoważona Gospodarka w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Medyczne i Zdrowie w Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Transformacja Cyfrowa w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym w Poznaniu,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Inteligentna i Czysta Mobilność w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0 w Łukasiewicz – Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie,
- Branżowy Punkt Kontaktowy Technologie Niskoemisyjne i Czysta Energia w Łukasiewicz – Warszawskim Instytucie Technologicznym w Warszawie.
Działalność BPK koordynuje Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii w Warszawie, którego zadaniem jest również monitorowanie otoczenia legislacyjnego związanego z programem Horyzont Europa.
Dofinansowano z przedsięwzięcia Ministra Nauki „Branżowe punkty kontaktowe dla programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont Europa”