W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydawnictwa naukowe – jak zgłosić wydawnictwo do oceny przez Komisję Ewaluacji Nauki celem ujęcia w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe?

08.12.2020

Wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe tworzony jest na potrzeby ewaluacji jakości działalności naukowej. Wydawnictwa, które nie zostały uwzględnione w wykazie opublikowanym 29 września 2020 r., mają właśnie szansę dostać się na listę.

W dniu 14 grudnia 2020 r. uruchomiona zostanie możliwość przesłania zgłoszenia przez wydawnictwa nieujęte w wykazie, chcące poddać się ocenie Komisji Ewaluacji Nauki (KEN). Zgłoszenie będzie można przesłać w aplikacji Polska Bibliografia Naukowa (PBN), w której przygotowano dedykowane temu zadaniu funkcjonalności, w terminie do dnia 28 lutego 2021 r. KEN będzie oceniać tylko wydawnictwa zgłoszone w systemie PBN.

Zgłoszenie może przesłać każde wydawnictwo. W tym celu należy wyznaczyć osobę reprezentującą wydawnictwo, która będzie technicznie odpowiadała za przesłanie zgłoszenia w aplikacji PBN. Osoba ta, aby móc wypełnić formularz zgłoszenia wydawnictwa, będzie musiała posiadać konto w PBN oraz nabyć dedykowane uprawnienia systemowe. W przypadku osób, które posiadają już konto w PBN (zarejestrowane na  adres email pochodzący z domeny wydawcy), nie ma potrzeby dokonywania ponownej rejestracji.

Wszystkie informacje dotyczące procedury rejestracji konta w systemie wraz z instrukcją dla użytkownika:

Jakie informacje należy uwzględnić przesyłając zgłoszenie w aplikacji PBN?

I. Informacje o wydawnictwie:

  • Nazwa wydawnictwa;
  • Adres strony internetowej wydawnictwa (link do strony);
  • Opis bibliograficzny 4 wybranych monografii naukowych wydanych w latach 2017–2020 (opis bibliograficzny powinien zawierać: imiona i nazwiska autorów, tytuł monografii, nazwę wydawnictwa, miejsce i rok wydania, ISBN);
  • Opis profilu naukowego wydawnictwa (w opisie rekomendujemy podać liczbę cytowań monografii wskazanych w opisach bibliograficznych, z 3 baz: Google Scholar, Web of Science oraz Scopus);
  • Dziedziny - należy zadeklarować co najmniej jedną dziedzinę, w której wydawane są  monografie, przy czym pierwsza dziedzina jest wiodącą dla wydawnictwa. Dodatkowo będzie możliwość podania drugiej i trzeciej dziedziny, które są istotne w kolejności ich podawania.

II. Stosowanie zasad etyki publikacyjnej:

  • Nazwa programu antyplagiatowego używanego przez wydawnictwo;
  • Opis stosowania zasad etyki publikacyjnej;
  • Link do strony wydawnictwa z opublikowaną procedurą wydawniczą.

III. Stosowanie ustalonej procedury recenzji:

  • Adres strony internetowej z opublikowaną procedurą recenzji (link do strony wydawnictwa
    z opublikowaną procedurą recenzji);
  • Pliki PDF z co najmniej jedną recenzją (zanonimizowaną) dla każdej z 4 wskazanych w zgłoszeniu monografii;
  • Plik PDF z całą monografią – dotyczy każdej wskazanej w zgłoszeniu monografii.
{"register":{"columns":[]}}