W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyjazdy edukacyjne w ramach programu „Poznaj Polskę”– relacje ze szkół

11.07.2023

Program „Poznaj Polskę” cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Od 2021 r. skorzystało z niego prawie 1 mln uczniów, którzy wyjechali na ponad 22 tys. wycieczek edukacyjnych. Szkolne podróże stały się okazją zarówno do poznawania walorów krajoznawczych i historycznych naszego kraju, a także zacieśniania więzi rówieśniczych. Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi relacjami ze szkół.

Kolaż przedstawiający kilka zdjęć z uczniami zwiedzającymi różne miejsca.

Warszawa i miejsca pamięci o polskich bohaterach oraz ludziach kultury

Uczniowie z Zespołu Szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza w Olsztynku odwiedzili stolicę Polski. W programie wycieczki znalazły się m.in. Powązki – miejsce spoczynku ponad miliona osób, w tym wielu wybitnych polskich osobistości: aktorów, malarzy, naukowców, profesorów, duchownych, pisarzy czy wojskowych. Młodzież poznała historie Alei Zasłużonych, w której spoczywają między innymi Władysław Reymont, Jan Parandowski, Leopold Staff, Czesław Niemen czy Jan Kiepura. Zatrzymali się również przy nagrobkach rodziców Fryderyka Chopina i poety Zbigniewa Herberta.

Uczniowie szkoły w Olsztynku skierowali swoje kroki także do Łazienek Królewskich, gdzie poznali wiele ciekawostek dotyczących rezydencji króla Stanisława Augusta. Zwiedzili także: Starą Oranżerię, Pałac na Wyspie, Wodozbiór, Amfiteatr, Podchorążówkę oraz ogrody. Ostatnim punktem podróży było Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowickiej.

Uczestnicy wyprawy zgodnie podkreślają, że wspólny wyjazd do miejsc związanych z polską historią, życiem i działalnością bohaterów narodowych oraz polskim dziedzictwem kulturowym stanowił uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego i wpłynął na zacieśnienie więzi między uczniami i wychowawcami.

Lekcja historii w Gnieźnie i Biskupinie

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Gdyni odwiedziły m.in. Gniezno (Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha) i poznały historię Mieszka I w Ostrowie Lednickim. W planie wycieczki znalazł się również Pobiedzisk i Skansen Miniatur, gdzie uczniowie z bliska mogli przyglądać się pomniejszonym kopiom ważnych miejsc szlaku piastowskiego. Wspólna wyprawa była również okazją do nauki lepienia z gliny i strzelania z łuku.

Wychowankowie gdyńskiej szkoły zwiedzili też Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Stamtąd kolejką wąskotorową udali się do Gąsawy, miejscowości związanej z księciem Leszkiem Białym. Następnie zwiedzili Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Dzieci mogły zobaczyć tam zabytkowe lokomotywy, dowiedzieć się, co w dawnych czasach przewożono koleją oraz gdzie i kiedy ona funkcjonowała. Ostatnim punktem wyprawy były ruiny weneckiego zamku, gdzie dzieci poznały historię tego miejsca. Dowiedziały się także, dlaczego miejscowość ta nazywa się jak miasto we Włoszech.

Edukacyjna przygoda w Ochli, Drzonowie, Złotym Stoku i Legnicy

Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mostkach wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Ochli, Muzeum Wojskowego w Drzonowie oraz Złotego Stoku, gdzie znajduje się kopalnia złota. Pojechali też do Muzeum Miedzi w Legnicy, gdzie zapoznali się z wystawą pt. „Miedź - dzieje niezwykłego metalu”.

Dzięki dofinansowaniu z programu „Poznaj Polskę” młodzież miała niecodzienną okazję do bezpośredniego spotkania z historią naszego kraju. Dzięki wspólnym podróżom zdobyła umiejętność orientacji w terenie.

W poszukiwaniu śladów wikingów na Pomorzu Zachodnim

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żabowie poznali najciekawsze miejscowości Pomorza Zachodniego: Kamień Pomorski, Wolin i Międzyzdroje. Z kolei na największej polskiej wyspie wysłuchali opowieści o wikingach, którzy niegdyś zamieszkiwali to miejsce. Historyczna osada przeniosła uczestników do czasów średniowiecznych. Dzięki tej podróży do przeszłości mogli zobaczyć, jak wyglądały dawne zabudowania mieszkalne i  rzemieślnicze, a także poznać zwyczaje bitewne i sposób funkcjonowania gospodarstw domowych.

W Międzyzdrojach młodzież zwiedziła oceanarium i podziwiała najwyższe wybrzeże klifowe w Polsce.

Historyczne i przyrodnicze perełki Wrocławia

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Pomykowie wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Wśród edukacyjnych atrakcji znalazły się: Hydropolis (interaktywne Muzeum Wody), Centrum Historii Zajezdnia (Ośrodek Pamięć i Przyszłość), Zespół Historycznego Centrum oraz Muzeum Architektury.

– Dzięki powyższym działaniom udało nam się poprawić kondycję psychofizyczną wśród uczniów. Dwudniowy pobyt poza domem, po długiej przerwie z powodu pandemii, przyczynił się do integracji i zacieśnieniu więzi między uczestnikami. Taka wycieczka to również atrakcyjny sposób poznawania rzeczywistości. Pozytywny wpływ na proces edukacyjny potęgują dodatkowe czynniki związane z emocjonalnym stosunkiem do zwiedzanych obiektów czy przeżyciami doznawanymi w grupie rówieśniczej. Bez wątpienia stanowią one stymulację do dalszej nauki, rozwijania własnych zainteresowań i podejmowania nowych wyzwań – podkreślają wychowawcy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}