W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyniki naboru wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej

15.01.2020

Od 4 czerwca do 8 lipca 2019 r. MNiSW prowadziło nabór wniosków o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Łącznie rozpatrzono 146 wniosków.

Na zdjęciu widać nowoczesny mikroskop, stojący na biurku. Za nim jest komputer.

Wnioski oceniał zespół doradczy powołany zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dwóch ekspertów zewnętrznych, w tym jeden zagraniczny.

Po zakończonej ocenie wniosków, zespół doradczy przedłożył Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego rekomendacje w sprawie wpisania strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Rekomendacje przewidywały umieszczenie na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej 65 najwyżej ocenionych przedsięwzięć.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przychylił się do rekomendacji zespołu.

Jednocześnie, mając na uwadze istniejące zobowiązania międzynarodowe rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjął decyzję o umieszczeniu na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej dodatkowych pięciu infrastruktur badawczych, które nie uzyskały pozytywnej rekomendacji zespołu.
 
Te infrastruktury to:

  1. CLARIN – Wspólne zasoby język i infrastruktura technologiczna;
  2. Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL;
  3. FAIR – Ośrodek Badań Antyprotonami i Jonami;
  4. Infrastruktura obrazowania biologicznego i bio-medycznego – Bio-Imaging Poland (BIPol);
  5. POL-OPENSCREEN – Polska Platforma Infrastruktury Skriningowej dla Chemii Biologicznej.

Łącznie na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej umieszczono zatem 70 strategicznych infrastruktur badawczych.

Z dokumentem można zapoznać się tutaj.

Wszyscy wnioskodawcy ubiegający się o wpis strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej otrzymają do końca lutego 2020 r. formalną decyzję w sprawie wpisu bądź odmowy wpisu zgłaszanej infrastruktury na Mapę.

{"register":{"columns":[]}}