W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin” w gmachu MEiN

26.07.2023

W gmachu MEiN w al. Szucha 25 otwarto wystawę „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”. W wydarzeniu uczestniczył Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski.

Pod ścianą przy której stoi szereg banerów z napisami i grafikami stoi pięciu mężczyzn w garniturach, trzej trzymają małe pudełeczka w których widać medale.

– Decyzją Senatu rok 2023 jest rokiem najwybitniejszego polskiego naukowca – Mikołaja Kopernika. Jest to rok jubileuszu jego narodzin. My, jako Ministerstwo Edukacji i Nauki, wraz z panem prezydentem utworzyliśmy żywy pomnik naszego polskiego naukowca w formie Akademii Kopernikańskiej – mówił podczas otwarcia wystawy Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski. Wiceminister przypomniał, że Rok Kopernikański został zainaugurowany 19 lutego w Toruniu Światowym Kongresem Kopernikańskim.

Wystawa „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin” została przygotowana przez Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor. Inicjatorem i pomysłodawcą ekspozycji jest prezes stowarzyszenia Jerzy Barycki, działacz społeczny, dokumentalista oraz promotor Polski w Kanadzie i Kanady w Polsce. Dziękując za przygotowanie wystawy, wiceminister podkreślił, że jest to cenny wkład Polonii w obchody Roku Kopernikańskiego.

Jerzy Barycki, przedstawiając założenia wystawy, podkreślił, że ekspozycja jest zbiorem informacji i fotografii, które przybliżają najważniejsze etapy życia wielkiego uczonego i człowieka renesansu. Postać Mikołaja Kopernika jest powszechnie znana w Polsce, ale niewystarczająco poza naszymi granicami. Stąd też pomysł stworzenia ekspozycji dla odbiorców z Kanady, by tam promować postać polskiego uczonego, który miał zasadniczy wpływ na zrozumienie wszechświata.

Stowarzyszenie przekazuje bezpłatnie przedstawicielom Polonii w różnych krajach wersję elektroniczną wystawy w języku polskim, angielskim i francuskim. W ramach projektu powstały już polskie i kanadyjskie znaczki pocztowe i pamiątkowe medale. 

Inauguracja polskiej wersji wystawy o Koperniku odbyła się 21 lutego w Senacie RP. Następnie pokazywana była w wielu miejscach w Polsce.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}