XII Ogólnopolski Kongres Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie z udziałem kierownictwa MEiN
17.05.2022
Minister Przemysław Czarnek oraz wiceminister Marzena Machałek uczestniczyli w XII Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Szkoła – rodzinie. Wspieranie wychowawczej funkcji rodziny”. Podczas kongresu nagrodzeni zostali nauczyciele wyróżniający się w pracy wychowawczej.
Kongres Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie
– Jesteście nauczycielami, którzy mają pierwszoplanową funkcję, jeśli chodzi o pomoc rodzinom w wychowaniu młodych pokoleń. Od państwa zależy przyszłość społeczeństwa – mówił minister podczas inauguracji XII Ogólnopolskiego Kongresu Wychowania Do Życia w Rodzinie.
– Chcemy, żeby wszyscy bez wyjątku uczestniczyli w zajęciach wychowania do życia w rodzinie. Chcemy, żeby ten przedmiot stał najwyżej, jeśli chodzi o hierarchię przedmiotów nauczania – dodał szef MEiN.
XII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie została zorganizowana przez: Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.
W konferencji uczestniczyli nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz samorządowcy. Podczas kongresu zostały zaprezentowane różne formy wspierania wychowawczej roli rodziny. Prelegenci poruszali tematy związane m.in. z postawą młodzieży wobec małżeństwa i rodziny, wychowania prorodzinnego w nauczaniu szkolnym, organizacji zajęć wychowania do życia w rodzinie. Zaprezentowano również materiały i pomoce dydaktyczne wspierające szkolne działania wychowawczo-profilaktyczne.
Rola zajęć wychowania do życia
O roli zajęć WDŻ w kształtowaniu postawy miłości i akceptacji dla człowieka mówiła Marzena Machałek, Sekretarz Stanu MEiN i Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego. Wiceminister podkreślała, że celem tego przedmiotu jest m.in. przygotowanie młodego człowieka do budowania trwałych relacji międzyludzkich: – Wychowanie do życia w rodzinie to jest wychowanie do życia z drugim człowiekiem, to jest nauczenie dzielenia się z drugim człowiekiem, a także zdolności do ofiary.
Sekretarz Stanu w MEiN dziękowała również nauczycielom WDŻ za ich codzienną pracę oraz rolę, jaką pełnią w procesie wychowaniu młodego pokolenia.
Odznaczenia dla nauczycieli
Podczas Kongresu Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie minister Przemysław Czarnek nagrodził nauczycieli wyróżniających się w pracy wychowawczej. Medal Komisji Edukacji odebrało 27 nauczycieli.