Zagraniczni Absolwenci Uczelni Polskich na Rynku Pracy
17.12.2024
W Krakowie miała miejsce konferencja pod hasłem „Zagraniczni Absolwenci Uczelni Polskich na Rynku Pracy”. Gospodarzem tego wydarzenia była Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, a współorganizatorem Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz polityki, tworząc przestrzeń do debaty na temat umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego oraz integracji zagranicznych absolwentów na rynku pracy.
Głównym założeniem krakowskiego wydarzenia było przyjrzenie się sytuacji zagranicznych absolwentów polskich uczelni na rynku pracy, analiza danych statystycznych i programów stypendialnych ale także pokazanie i podzielenie się doświadczeniami w zakresie oczekiwań i wyzwań, z jakimi mierzą się zagraniczni studenci i absolwenci.
Dużą wartością i inspiracją była część poświęcona osobistym historiom zdolnych i wyjątkowych absolwentów polskich uczelni, którzy z sukcesem rozwijają swoją karierę zawodową zarówno w Polsce jak i za granicą. Wnioski płynące z tych historii posłużą do identyfikacji bieżących kwestii i problemów oraz znalezienia odpowiednich rozwiązań, przygotowania atrakcyjniejszej oferty dydaktycznej i zachęcenia absolwentów do pozostania w Polce.
Otwierając konferencję, Rektor AGH, prof. Jerzy Lis podkreślił strategiczne znaczenie umiędzynarodowienia. Stanowi ono kluczowy warunek skutecznego dążenia do doskonałości w badaniach naukowych, a także instrument służący podnoszeniu jakości kształcenia i uzyskiwaniu przez studentów kompetencji niezbędnych do funkcjonowania we współczesnym zglobalizowanym świecie.
Obecny podczas konferencji podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki, wskazał na potrzebę dalszego wzmacniania współpracy między uczelniami a absolwentami z zagranicy. - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego konsekwentnie dąży do budowania pozycji Polski jako kraju przyjaznego, rozpoznawalnego i atrakcyjnego zarówno dla osób poszukujących wysokiej jakości kształcenia, jak i tych, którzy chcą rozwijać swoją karierę naukową. - Umiędzynarodowienie działalności naukowej nie jest i nie powinno być celem samym w sobie, lecz niezwykle ważnym narzędziem podnoszenia jakości prowadzonych badań naukowych – podkreślił wiceminister Andrzej Szeptycki
Prelegenci i inspirujące panele
Podczas konferencji była również część w formie paneli i debat eksperckich poświęcona dyskusjom na temat obecnej sytuacji i perspektyw zagranicznych studentów w Polsce ale również budowania strategii umiędzynarodowienia uczelni.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmuje szereg działań sprzyjających integracji na uczelniach, wsparciu w zakresie wchodzenia na rynek pracy oraz eliminacji barier. MNiSW wspiera młodych naukowców i doktorantów, monitor losy absolwentów za pomocą Systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA.), a także promuje obowiązkowe praktyki studenckie jako narzędzie wspierające rozwój kompetencji zawodowych.
Z danych zebranych w systemie ELA wynika, że udział cudzoziemców wśród absolwentów polskich uczelni systematycznie rośnie. W 2022 r. obcokrajowcy stanowili 5,5% absolwentów studiów I stopnia, 5,1% absolwentów studiów II stopnia oraz 6,9% absolwentów jednolitych studiów magisterskich. Dla porównania w 2018 r. cudzoziemcy stanowili odpowiednio: 3,9%, 3,9% oraz 6,5%.
Cudzoziemcy kończący studia w Polsce znacząco rzadziej niż Polacy odnajdują się na polskim rynku pracy. Udział absolwentów pracujących w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu studiów w poszczególnych dziedzinach rzadko przekracza 20%. Natomiast, w przypadku absolwentów studiów 2 stopnia w dziedzinach nauk humanistycznych, inżynieryjno-technicznych, medycznych i o zdrowiu, a także nauk społecznych obserwujemy wzrost udziału pracujących absolwentów-cudzoziemców w ostatnich rocznikach ujętych w monitoringu losów absolwentów (tj. z 2021 i 2022 r.). Może to wskazywać na rosnącą atrakcyjność polskiego rynku pracy, ale też na wyższą skłonność pozostawania w Polsce absolwentów cudzoziemców po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Wiedza i wnioski pozyskane z konferencji stanowią impuls do dalszego wspierania i rozwijania działań i inicjatyw na rzecz zagranicznych absolwentów polskich i zagranicznych uczelni. Każda trafna zmiana to budowanie obrazu Polski jako coraz bardziej atrakcyjnego miejsca do życia, pracy i nauki.