Zaproszenie na webinarium: “Lump sum in Horizon Europe: practical insights”
29.03.2022
Biuro NCBR w Brukseli | Business & Science Poland (BSP) mają przyjemność zaprosić na spotkanie online współorganizowane przez Krajowe Punkty Kontaktowe Litewskiej Rady ds. Badań, Łotewskiej Rady Nauki, Estońskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz NCBR pt. „Model ryczałtowy w Horyzoncie Europa: praktyczne spostrzeżenia”, które odbędzie się w środę 6 kwietnia 2022 r. w godzinach 10:00-12:00.
Model ryczałtowy (lump sum) – uproszczona forma finansowania – został uruchomiony w ramach programu Horyzont 2020 w wyniku poszukiwań przez Komisję Europejską (KE) alternatyw dla tradycyjnego finansowania projektów. Tradycyjny system opiera się na zwrocie kosztów rzeczywistych, który dość powszechnie jest uważany za złożony i administracyjnie obciążający pomimo wszystkich wprowadzonych sukcesywnie uproszczeń. Finansowanie ryczałtowe znosi obowiązek raportowania kosztów rzeczywistych, pozwalając skupić się na stronie naukowej i technicznej projektów.
W oparciu o informacje zwrotne zebrane w ocenie programu pilotażowego w latach 2018-2020, KE planuje szersze wykorzystanie systemu finansowania ryczałtowego w programie Horyzont Europa. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować i omówić wyzwania stojące przed tym modelem finansowania oraz pomóc przyszłym wnioskodawcom lepiej przygotować się do udziału w projektach ryczałtowych poprzez wymianę dotychczasowych doświadczeń.
Ulrich Genschel z KE zaprezentuje główną koncepcję i wnioski z pilotażowego stosowania modelu ryczałtowego. Druga część webinarium będzie poświęcona praktycznym spostrzeżeniom i doświadczeniom uczestników projektów ryczałtowych z Niemiec, Czech i Litwy.
Aby wziąć udział w wydarzeniu prosimy o rejestrację do 4 kwietnia.
Osoby zarejestrowane otrzymają e-mailem link do spotkania na platformie Zoom, na dzień przed wydarzeniem.
Zachęcamy do przesyłania pytań związanych z tematem webinarium za pomocą formularza rejestracyjnego.
Wydarzenie w całości odbywać się będzie w języku angielskim.
W razie pytań zapraszamy do kontaktu: edgar.szewczyk@ncbr.gov.pl.
Serdecznie zapraszamy!
Biuro NCBR w Brukseli – Business & Science Poland
Materiały
Agenda spotkania20220329_Agenda_Lump_sum_2022-03-23.pdf 0.18MB