W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Troska o rozwój i jakość polskiej nauki – zmiany w punktacji czasopism

12.02.2021

Nowy wykaz obejmuje 31 433 czasopisma naukowe oraz recenzowane materiały z 1 638 konferencji naukowych związanych z takimi dyscyplinami jak informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja. Do ostatniego wykazu z 2019 r. dodano 1 032 czasopisma. Ponadto podwyższono punktację 264 czasopism dotychczas ujętych w wykazie.

Grafika z tekstem: "Troska o rozwój i jakość polskiej nauki – zmiany w punktacji czasopism"

Zmiany w wykazie dotyczyły w dużej mierze polskich czasopism naukowych, zwłaszcza czasopism związanych z HST. Do wykazu zostało dodanych 129 czasopism polskich, z czego 125 to czasopisma z dziedzin HST. Podwyższono także punktację 233 polskich czasopism, w tym 223 czasopism związanych z dziedzinami HST.

Liczne czasopisma, które odgrywają istotną rolę w rozwoju całych obszarów wiedzy, albo nie były obecne na listach, albo przypisana im liczba punktów nie odzwierciedlała ich faktycznej rangi. Aby sprostać formalnym wymogom, jakie są nakładane na świat nauki, uczeni byli zmuszeni publikować w periodykach nisko punktowanych lub w językach obcych poza krajem, jednocześnie ponosząc wysokie koszty tych publikacji. Taka sytuacja utrudniała rozwój prac badawczych, wpływała na ich jakość, a także ograniczała oddziaływanie na kulturę oraz naukę polską.

Projekt wykazu przygotowany przez Komisję Ewaluacji Nauki

Komisja Ewaluacji Nauki (KEN) przygotowała projekt wykazu czasopism na podstawie § 14a rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 349).

Zgodnie z tym przepisem KEN opracowała aktualizację wykazu czasopism, uzupełniając go o czasopisma, które zostały ujęte w międzynarodowych bazach Scopus i Web of Science po dniu określonym przez Ministra przy sporządzaniu ostatniego wykazu czasopism. Projekt obejmował także czasopisma nowo przyjęte do bazy ERIH+, które uzyskały pozytywną opinię KEN. Komisja oceniała, czy takie czasopismo posiada międzynarodową renomę i szczególny wpływ na rozwój danej dyscypliny naukowej oraz spełnia etyczne i naukowe standardy.

Ujęcie czasopism we wspomnianych bazach zostało ustalone według stanu na 30 września 2020 r. określonego przez Ministra. KEN oceniła także 40 czasopism ujętych w wykazie z 2019 r., które uzyskały finansowanie w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” i zostały wpisane do baz Scopus lub Web of Science. KEN przyznała tym czasopismom w nowym wykazie co najmniej 40 pkt.  Ponadto, ustalając w tym trybie projekt wykazu, zamieściła w nim wszystkie czasopisma naukowe ujęte w ostatnim wykazie czasopism sporządzonym przez Ministra (por. § 14a ust. 1 pkt 1 rozporządzenia) oraz czasopisma dodane w ramach aktualizacji.

Przepisy rozporządzenia w sprawie wykazów czasopism naukowych (oraz wydawnictw) precyzyjnie określają sposób ustalania projektu wykazu czasopism przez Komisję Ewaluacji Nauki. Jednocześnie wykaz w swojej ostatecznej formie jest sporządzany przez Ministra na podstawie projektu przekazanego przez KEN. Minister może w uzasadnionych przypadkach dokonać modyfikacji względem projektu KEN.

Jakość publikacji i ich oddziaływanie

Dodatkowo Minister, sporządzając ostateczny wykaz, dążył do docenienia polskich czasopism, które mają szczególne znaczenie dla rozwoju dziedzin HST. Zasadniczym kryterium była jakość publikacji oraz ich oddziaływanie w określonym obszarze wiedzy. Brano pod uwagę przede wszystkim wkład w rozwój badań naukowych, a także wierność nadrzędnemu celowi badań naukowych, jakim jest poznawanie prawdy i jej obrona w kulturze. Uwzględniano także siłę oddziaływania czasopism we właściwych dla nich dziedzinach badań, a także ich związek z kulturą narodową oraz ich rolę w umacnianiu kultury polskiej. Wiele z czasopism posiadało unikalny i pozytywny wkład w rozwój danych dziedzin wiedzy, który należało docenić. Był on jednym z kryteriów oceny i wartościowania.

Podejmując ostateczne decyzje dotyczące punktacji polskich czasopism z dziedzin HST, Minister korzystał ze wsparcia grona doradców pod kierunkiem dr. hab. Pawła Skrzydlewskiego. Zmiany w punktacji wprowadzono po licznych konsultacjach i naradach. Uczestniczyło w nich prawie 70 osób. Konsultacje w sprawie punktacji prowadzono telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz bezpośrednio. 

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej punktację za artykuły naukowe opublikowane w ostatecznej formie w latach 2019–2021 ustala się zgodnie z ostatnim wykazem czasopism sporządzonym i udostępnionym przez ministra w okresie objętym ewaluacją.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki
 

{"register":{"columns":[]}}