Zmiany w systemie kredytów studenckich od 18 grudnia 2021 r.
21.12.2021
W dniu 17 listopada 2021 r. uchwalona została ustawa o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2232). W zakresie systemu kredytów studenckich z dniem 18 grudnia 2021 r. weszły w życie następujące zmiany:
- wprowadzono stałą w okresie kredytowania marżę dla instytucji kredytującej do 2 punktów procentowych. Instytucje udzielające kredytów studenckich mają dowolność w kreowaniu wysokości marży (do maksymalnego poziomu 2 punktów procentowych). Studenci i doktoranci mają możliwość wyboru instytucji, która proponuje najkorzystniejsze oprocentowanie, a tym samym najniższe koszty kredytu. W konsekwencji wprowadzonej zmiany oprocentowanie kredytu studenckiego będzie równe sumie marży instytucji kredytującej oraz 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. Koszty marży, stanowiącej składnik oprocentowania, będą w okresie pobierania kredytu oraz dwuletniej karencji w jego spłacie po ukończeniu studiów pokrywane ze środków budżetu państwa w całości, zaś w okresie spłaty – w połowie;
- wprowadzono usprawnienia w procesie weryfikacji statusu studenta i doktoranta podczas obsługi kredytu studenckiego dzięki umożliwieniu instytucjom kredytującym dokonywania tej weryfikacji na podstawie informacji zawartych w wykazie studentów i wykazie osób ubiegających się o stopień doktora w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on. Wpłynie to na uproszczenie i przyspieszenie procesu potwierdzania uprawnień do kredytu studenckiego. Dodatkowo zredukowane zostaną obowiązki kredytobiorców w zakresie dokumentowania statusu studenta i doktoranta w okresie kredytowania poprzez zniesienie konieczności osobistego stawiennictwa w oddziale banku i przedstawiania dokumentu potwierdzającego status studenta i doktoranta;
- uregulowano podstawę prawną udzielania poręczeń spłaty kredytu studenckiego przez Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarg Państwa oraz niektóre osoby prawne lub inne osoby prawne uprawnione do udzielania poręczeń lub gwarancji w ramach powierzonych im zadań publicznych lub w zakresie wykonywanej przez nie działalności gospodarczej, do 100% kwoty kapitału kredytu wraz z odsetkami. Ponadto, wprowadzono podstawę prawną do umorzenia przez poręczyciela, w części lub całości, wierzytelności powstałej z tytułu poręczenia spłaty kredytu studenckiego udzielonego w ramach Funduszu Kredytów Studenckich, jeżeli odzyskanie tej wierzytelności nie jest możliwe. Skutki finansowe wypłat z tytułu udzielonych poręczeń spłaty kredytów studenckich, w tym kosztów działań windykacyjnych po wypłacie z tytułu poręczenia, są pokrywane ze środków Funduszu Kredytów Studenckich.
Wprowadzenie marży od kredytu studenckiego nie będzie miało wpływu na oprocentowanie kredytów udzielonych do 17 grudnia 2021 r. Zgodnie z art. 15 ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i niektórych innych ustaw, do umów kredytu studenckiego zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy w dotychczasowym brzmieniu.