W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany w zawodach Technik gazownictwa i Technik spawalnictwa

Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie wprowadzające zmiany w kształceniu w zawodach technik gazownictwa oraz technik spawalnictwa. To kolejna odpowiedź na potrzeby pracodawców i rynku pracy.

4 czerwca 2021 r. Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego (Dz. U. poz. 1036), które od 1 września 2021 r. wprowadza zmiany w zawodach technik gazownictwa oraz technik spawalnictwa. Zmiany wprowadzone z inicjatywy organizacji pracodawców, stanowią realizację wniosków ministrów właściwych dla tych zawodów i są odpowiedzią na oczekiwania rynku pracy.

Zmiana w zawodzie technik gazownictwa, wprowadzona na wniosek ministra ds. energii, obejmuje zarówno symbole jak i nazwy obu kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie technik gazownictwa i została wprowadzona w celu uporządkowania układu kwalifikacji wyodrębnionych w tym zawodzie. Organizacje pracodawców zgłaszały uwagi, że dotychczasowe kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie technik gazownictwa:  BUD.16. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych oraz BUD.17. Organizacja i dokumentacja robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych, nie odpowiadają specyfice zadań zawodowych wykonywanych przez pracowników budowy sieci gazowych oraz instalacji gazowych, a taki układ kwalifikacji nie jest spójny z procesem wykonywania zadań zawodowych przez pracowników budowy sieci gazowych oraz budowy instalacji gazowych. Nowe kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie: BUD.28. Organizacja i wykonywanie robót związanych z budową i eksploatacją sieci gazowych oraz BUD.29. Organizacja i wykonywanie robót związanych z budową i eksploatacją instalacji gazowych, uwzględniają rozdzielenie umiejętności związanych z budową i eksploatacją sieci gazowych od umiejętności związanych z budową i eksploatacją instalacji gazowych.

Ostatni nabór do techników kształcących w zawodzie technik gazownictwa, w którym  wyodrębniono dotychczasowe kwalifikacje BUD.16. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych i BUD.17. Organizacja i dokumentacja robót związanych z budową, montażem oraz eksploatacją sieci i instalacji gazowych, prowadzony był w roku szkolnym 2020/2021. Uczniowie techników i słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz uczestnicy kursów umiejętności zawodowych, którzy rozpoczęli naukę w zawodzie technik gazownictwa przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, będą kształcić się na dotychczasowych zasadach do zakończenia cyklu kształcenia.

Druga zmiana, wprowadzona na wniosek ministra ds. gospodarki, dotyczy kształcenia w zawodzie technik spawalnictwa i polega na dodaniu kolejnej „podbudowy” dla tego zawodu, którą jest kwalifikacja MEC.04. Montaż systemów rurociągowych, wyodrębniona w zawodzie monter systemów rurociągowych. Głównym adresatem tej zmiany są monterzy systemów rurociągowych, którzy należą do deficytowej grupy zawodowej na rynku pracy, co jednak nie przekłada się na zainteresowanie wyborem tej ścieżki kształcenia przez absolwentów szkół podstawowych. Dokonanie proponowanej zmiany umożliwi absolwentom branżowych szkół I stopnia, którzy kształcili się w zawodzie monter systemów rurociągowych, kontynuowanie nauki w branżowej szkole II stopnia i uzyskanie dyplomu zawodowego w zawodzie technik spawalnictwa, zwłaszcza że opisane w podstawach programowych efekty kształcenia dla obu zawodów, w szczególności dotyczące wykonywania prac związanych z procesem przygotowawczym rur, prefabrykacją elementów rurociągowych oraz montażem systemów rurociągowych w zakresie cięcia i spawania, wskazują na spójny profil zadań zawodowych w zakresie wiedzy i umiejętności.

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r.

{"register":{"columns":[]}}