Znamy już laureatów jubileuszowej edycji konkursu Popularyzator Nauki
12.12.2024
W Centralnym Domu Technologii w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca 20. edycję konkursu Popularyzator Nauki – jedynego w Polsce wyróżnienia dla osób i instytucji, które z pasją i zaangażowaniem szerzą naukową wiedzę w społeczeństwie. Program realizowany w ramach ministerialnej inicjatywy Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
Podczas uroczystości sekretarz stanu w MNiSW Marek Gzik podkreślił kluczową rolę popularyzacji nauki w budowaniu świadomego i otwartego na nowe idee społeczeństwa. Zapewnił również o ministerialnym wsparciu. – Te nagrody to jest wyraz wdzięczności dla laureatów i wyróżnionych za pracę na rzecz popularyzacji nauki. Jeżeli uda nam się lepiej popularyzować osiągnięcia polskiego środowiska naukowego, będziemy mogli łatwiej pozyskać wyższe finansowanie – powiedział.
Idea konkursu
Popularyzator Nauki to prestiżowy konkurs organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce oraz Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Jego celem jest wyróżnienie naukowców, nauczycieli, instytucji i organizacji, które w innowacyjny i przystępny sposób wprowadzają naukę w codzienne życie, pomagając zrozumieć jej znaczenie w kontekście wyzwań współczesnego świata.
Nagrody dla najlepszych popularyzatorów nauki
Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez kapitułę pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, składającą się z wybitnych naukowców, dziennikarzy i popularyzatorów nauki. W tegorocznej edycji laureaci zostali nagrodzeni w pięciu kategoriach, przyznano również dwie nagrody specjalne.
Nagroda Główna
- Redakcja miesięcznika „Delta” - za pół wieku popularyzacji matematyki, fizyki, astronomii i informatyki. Jury doceniło wyjątkową jakość merytoryczną publikacji oraz zdolność angażowania naukowców, doktorantów i nauczycieli w proces popularyzacji wiedzy.
Kategorie konkursowe
Naukowiec:
- Tomasz Miller – za ukazywanie piękna abstrakcyjnych struktur matematyki i fizyki oraz ich związku z Wszechświatem. Jego działalność obejmuje m.in. hipotezę Riemanna, mechanikę kwantową i egzotyczne systemy liczbowe.
Animator:
- Dagmara Bożek – za dekadę działań popularyzujących wiedzę o rejonach polarnych, historii polarystyki i badaniach naukowych, które przynoszą efekty zarówno w kraju, jak i za granicą.
Zespół:
- Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon – za stworzenie przestrzeni na popularyzację nauki podczas jednego z największych festiwali fantastyki w Polsce, przy zachowaniu wysokiego poziomu i unikalnej jakości działań.
Instytucja:
- Europejska Fundacja Kosmiczna – za organizowanie wydarzeń promujących nauki o kosmosie oraz STEM/STEAM, m.in. hackathonów i warsztatów, które inspirują nowe pokolenia inżynierów i specjalistów.
Media:
- Pulsar - portal popularnonaukowy Polityki – Za wysoki poziom merytoryczny, różnorodność treści oraz aktywne przekazywanie wiedzy o odkryciach naukowych i zagadnieniach problemowych.
Wyróżnienia specjalne
- Sebastian Szklarek – za popularyzację wiedzy o gospodarce wodnej, problemach związanych z niedoborem wody oraz odpowiedzialnym jej wykorzystaniu.
- Zespół „W stronę dostępności” z Uniwersytetu Łódzkiego – za wspieranie osób z niepełnosprawnościami w dostępie do sztuki i kultury oraz rozwijanie dziedziny audiodeskrypcji akademickiej.