W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znamy stypendystki 18. edycji programu L’Oréal dla Kobiet i Nauki!

14.11.2018

Promocja osiągnięć kobiet nauki, zachęcenie ich do kontynuowania prac badawczych oraz udzielenie wsparcia finansowego – to główne założenia programu L’Oréal dla Kobiet i Nauki realizowanego przez L’Oréal Polska we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskim Komitetem do spraw UNESCO oraz Polską Akademią Nauk. Podczas uroczystej gali 18. edycji programu 6 utalentowanych badaczek otrzymało stypendia. Dodatkowymi ufundowanymi przez MNiSW nagrodami, które wręczył wiceminister Piotr Müller, były, jak co roku, vouchery na pokrycie kosztów uczestnictwa w dowolnie wybranej konferencji naukowej na terenie Europy.

Stypendystki L'Oreal Dla Kobiet i Nauki

Świat potrzebuje nauki. Nauka potrzebuje kobiet

Polska edycja programu For Women in Science – L’Oréal dla Kobiet i Nauki prowadzona jest od 2001 roku. Celem programu jest wsparcie badań kobiet-naukowców, które, mimo dużego wkładu w rozwój nauki, stanowią jedynie 30% wszystkich naukowców. Przez 18 edycji wyróżniono łącznie 93 polskie badaczki - autorki projektów charakteryzujących się ogromnym potencjałem.

Polska nauka od dziesięcioleci jest silna siłą kobiet-naukowców. Dlatego niezwykle cieszy, że dzięki programowi zwiększa się grono wybitnych kobiet, polskich badaczek, których wysiłek i wkład w rozwój nauki jest wyróżniany i doceniany – mówił wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller. - Jednym z celów reformy nauki i szkolnictwa wyższego było stworzenie utalentowanym naukowcom warunków do rozwoju i prowadzenia badań na światowym poziomie tutaj, w Polsce. Ważne, by do rozwoju nauki zachęcać wszystkich, którzy chcą wykonywać zawód naukowca. Zwłaszcza kobiety. Ten program się do tego przyczynia. – dodał.

Proteazy serynowe, ból neuropatyczny, infekcja wirusowa u kotów

W tej edycji, spośród ponad 100 zgłoszeń, jury wyróżniło 6 utalentowanych kobiet, które zajmują się zaawansowanymi badaniami w zakresie nauk o życiu. Jurorzy wzięli pod uwagę dorobek naukowy, doświadczenie oraz możliwe praktyczne wykorzystanie badań w przyszłości. Stypendia zostały przyznane w trzech kategoriach: habilitanckiej, doktoranckiej i magistranckiej.

W pierwszej z nich wyróżniona została dr Anna Muszewska z Zakładu Biochemii Drobnoustrojów IBB PAN. Jej badania nie tylko pomagają lepiej zrozumieć zwyczaje grzybów, ale mogą też rzucić nowe światło m.in. na to, jak przebiega infekcja grzybicza. W tej kategorii wyróżniona została również dr Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Celem jej projektu naukowego jest zbadanie proteaz serynowych z grupy HeSP’s (ang. Haematopoietic Serine Proteases), do której należą proteazy neutrofilowe oraz granzymy. Proteazy to ważna grupa enzymów, ponieważ kontrolują wiele procesów biochemicznych zachodzących w żywych komórkach i prowadzą one do m.in. usunięcia nieprawidłowych komórek nowotworowych. W kategorii habilitanckiej została wyróżniona również dr Joanna Gościańska z Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, która w swoich badaniach zajmuje się mezoporowatymi sitami molekularnymi i tlenkami metali, które dzięki dobrze rozwiniętej powierzchni właściwej i dużej objętości porów są szeroko stosowane m.in. w katalizie, magazynowaniu i przetwarzaniu energii, nanotechnologii oraz jako adsorbenty w procesach oczyszczania powietrza, wody i gazów przemysłowych.

W kategorii doktoranckiej stypendium otrzymała lek.med. Beata Małachowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która zajmuje się badaniami nad HNF1B-MODY, czyli niezwykle rzadką genetyczną postacią cukrzycy u dzieci, której towarzyszą zaburzenia ze strony nerek. Jej badania mogą przyczynić się do opracowania pierwszej terapii dla pacjentów z tym zespołem. Stypendystką w tej kategorii została również Anna Piotrowska-Murzyn z Instytutu Farmakologii PAN. Prowadzi ona badania nad bólem neuropatycznym, a ich wyniki mogą mieć wpływ na nowe podejście terapeutyczne w skutecznym leczeniu neuropatii.

Stypendium w kategorii magistranckiej trafiło do Aleksandry Synowiec z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się ona poznaniem i zrozumieniem molekularnych mechanizmów infekcji wirusowej u kotów. Badania te mogą pozwolić na opracowanie nowych strategii terapeutycznych w medycynie weterynaryjnej i stworzenie maści lub aerozolu, który miejscowo będzie hamował rozwój zakażenia.

{"register":{"columns":[]}}