W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Zostań badaczką. Kobiety w nauce” - konferencja z udziałem wiceminister Marii Mrówczyńskiej

04.11.2024

Na Politechnice Krakowskiej odbyła się konferencja „Zostań badaczką. Kobiety w nauce” zorganizowana przez Akademię Młodych Uczonych PAN. W wydarzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska, która podczas przemówienia inspirowała młode kobiety do wyboru kariery naukowej.

Wiceminister Mrówczyńska stoi za mównicą i mówi do trzymanego w ręku mikrofonu, za nią na żółtej ścianie czarne logo z literami PK.

Wiceminister podkreśliła znaczenie różnorodności w nauce oraz rolę kobiet w kształtowaniu przyszłości innowacji technologicznych. Zwróciła uwagę na potrzebę większego wsparcia dla młodych badaczek, aby mogły one w pełni realizować swój potencjał i wnieść świeże pomysły do świata nauki.

–Konferencja Zostań Badaczką pokazuje, jak ważną rolę odgrywają kobiety w nauce. Ich unikalne perspektywy wzbogacają badania i innowacje, przyczyniając się do kształtowania przyszłości pełnej nowych rozwiązań i możliwości. To spotkanie inspiruje i wspiera młode kobiety, pokazując, że ich obecność i zaangażowanie są niezbędne dla dalszego rozwoju nauki - mówiła podczas wystąpienia podsekretarz stanu w MNiSW Maria Mrówczyńska.

Znacząca rola kobiet w nauce

Konferencja była skierowana do uczennic szkół średnich, studentek oraz doktorantek rozpoczynających swoją drogę zawodową. Jej głównym celem było zachęcenie młodych kobiet do podjęcia wyzwań naukowych, zwłaszcza w dziedzinach nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki, w których nadal istnieje znacząca dysproporcja płci wśród badaczy. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać inspirujących wykładów, a także nawiązać wartościowe kontakty, które mogą pomóc im w przyszłej karierze.

Program wydarzenia obejmował wykłady uznanych kobiet - naukowców oraz sesje dyskusyjne, które umożliwiały uczestnikom bezpośrednią rozmowę z doświadczonymi badaczami na temat ich kariery, wyzwań oraz możliwości rozwoju zawodowego. Wiceminister Mrówczyńska, jako osoba o bogatym doświadczeniu w zakresie innowacji i szkolnictwa wyższego, opowiedziała o własnej ścieżce kariery, dzieląc się doświadczeniami z pracy w nauce i technologii, a także refleksjami na temat roli kobiet w tych dziedzinach.

{"register":{"columns":[]}}