W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie Ministra Nauki dla sojuszy Uniwersytetów Europejskich

20.12.2024

Minister Nauki zwiększył subwencję dla 5 polskich uczelni publicznych, które zostały zaakceptowane do finansowania ze środków Komisji Europejskiej w roku 2024 w prestiżowej inicjatywie sojuszy Uniwersytetów Europejskich. Dodatkowe fundusze zostaną przeznaczone jako wkład własny do finansowania rozwoju potencjału dydaktycznego i badawczego tych uczelni w trakcie prac w sojuszach.

Grafika - na niebieskim tle ręka trzymająca studencką czapkę i napis Zwiększenie subwencji dla 5 polskich uczelni.

Wsparcie finansowe obejmie uczelnie pełniące rolę konsorcjantów w projektach. Łączna kwota zwiększenia subwencji wynosi ponad 5  mln złotych.

W wyniku konkursu, w ramach Programu Erasmus+, dotyczącego dofinansowania sojuszy Uniwersytetów Europejskich  9 polskich uczelni otrzymało możliwość rozpoczęcia działalności w ramach tej prestiżowej inicjatywy, mającej strategiczne znaczenie dla rozwoju polskiego szkolnictwa wyższego oraz jego umiędzynarodowienia. 5 spośród tych uczelni to publiczne uczelnie akademickie, 3 – niepubliczne uczelnie akademickie oraz 1 uczelnia medyczna - Gdański Uniwersytet Medyczny nadzorowany przez Ministra Zdrowia.

Zwiększenie subwencji objęło następujące uczelnie publiczne nadzorowane przez Ministra Nauki:

  • Politechnika Białostocka (projekt ACROSS)  
  • Politechnika Opolska (projekt KreativEU)  
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (projekt BAUHAUS4EU)  
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (projekt CHALLENGE.EU)  
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (projekt EUNICoast)  

Każda z wymienionych uczelni publicznych otrzyma powyższe środki na dalszy rozwój swojej działalności w ramach sojuszu Uniwersytetu Europejskiego. To kolejny krok w stronę wzmocnienia pozycji polskich ośrodków akademickich na arenie międzynarodowej.

Minister Nauki podjął również decyzję o wsparciu finansowym trzech uczelni niepublicznych, które znalazły się na liście ogłoszonej przez Komisję Europejską i są to:

  • Akademia Leona Koźmińskiego (Lider Sojuszu EUonAIR)
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych (Partner Sojuszu EUonAIR)
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (projekt SUNRISE)

Po zastosowaniu właściwej procedury w 2025 roku, wsparcie zostanie przekazane na podstawie art. 404 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571) tj. w formie zadania zleconego (przekazanie środków w formie dotacji).

{"register":{"columns":[]}}