Aktualności
-
01.12.2022NCBR pokazuje efekty przedsięwzięcia „Innowacyjna biogazownia”. Duże zainteresowanie branżyJak uniezależnić się od paliw kopalnych i czy to w ogóle możliwe? Odpowiedź przynosi „Innowacyjna biogazownia” promująca wytwarzanie biogazu, biometanu oraz nawozów organicznych z odpadów biodegradowalnych. Przedsięwzięcie od ponad 2 lat realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a teraz po raz pierwszy otwiera podwoje i pokazuje efekty swojej współpracy z innowatorami. Jednocześnie inicjuje dyskusje z rynkiem na temat kontynuacji i poszerzenia działań.
-
08.11.2022O ciepłownictwie na Konferencji EuroPOWER & OZE POWERPodczas 36. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & OZE POWER eksperci rynkowi, jak również przedstawiciele administracji publicznej i przedsiębiorstw dyskutowali o aktualnych wyzwaniach, problemach, ale również szansach dla sektora energetycznego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego ekspert wziął udział w dyskusji nt. ciepłownictwa.
-
31.10.2022Rozmowy, debaty, nowa perspektywa UE i projekty beneficjentów – podsumowujemy konferencję, na której świętowaliśmy 15-lecie NCBR27-28 października w Warszawie odbyło się niezwykłe wydarzenie - konferencja „Horyzont Innowacji. Jubileusz 15-lecia NCBR”, podczas którego świętowaliśmy i podsumowaliśmy 15 lat działalności Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz była współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich.
-
17.10.2022Kurs na dekarbonizację. Pomysły na „zazielenianie” polskiego ciepłownictwa zgłaszane do NCBRPraktyczne sposoby na dekarbonizację polskiego ciepłownictwa przedstawili wykonawcy zaangażowani w przedsięwzięcia Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” oraz „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym”. Ich rekomendacje, w postaci dobrych praktyk transformacji systemu ciepłowniczego w kierunku odnawialnych źródeł energii, zostały właśnie opublikowane. Projekty, o których mowa, są finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
-
23.09.2022Ekologiczne trendy w budownictwie przemysłowym. Doświadczenia NCBRO barierach, praktyce i wyzwaniach w odniesieniu do ekologicznych trendów w budownictwie przemysłowym, a także o doświadczeniach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z projektowaniem budynków przyszłości, w czym wspierają nas Fundusze Europejskie, debatowaliśmy podczas Europejskiego Forum Zielonego Przemysłu w Toruniu.
-
22.09.2022Europejskie Forum Zielonego Przemysłu po raz pierwszy w ToruniuPrzemysł może być zielony. Podczas Europejskiego Forum Zielonego Przemysłu w Toruniu będą o tym przekonywali eksperci-praktycy z zakresu prawa, surowców odnawialnych, optymalizacji energetycznej, zielonych technologii czy ekoinnowacji.
-
19.09.2022Na co stawiają oczyszczalnie przyszłościPodczas I Konferencji Naukowo-Technicznej „Oczyszczalnie Przyszłości”, która odbyła się w Warszawie pod patronatem honorowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, opowiedzieliśmy o przedsięwzięciu, którego celem jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnych technologii dla oczyszczalni ścieków. Jego realizacja jest możliwa dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.
-
06.09.2022Nagroda dla NCBR za program Bloki 200+Podczas sympozjum „Energetyka Bełchatów” Narodowe Centrum Badań i Rozwoju otrzymało statuetkę Klucz Sukcesu za koordynację programu Bloki 200+, zrealizowanego dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. To wyróżnienie dla osób i innych podmiotów, które mają szczególny wkład w rozwój energetyki w Polsce.
-
01.08.2022Darmowa woda w twoim domu? Zrób to z NCBR!Masz dom jednorodzinny i chcesz mieć darmową wodę? Przetestuj z nami innowacyjny system do retencjonowania wody – zachęca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
-
05.07.2022Przemysłowy potencjał do zielonej zmianyPrzemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Dyskusja poświęcona była także potencjałowi, jaki niesie ze sobą dywersyfikacja źródeł energii, oraz najlepszym sposobom na finasowanie transformacji przemysłowej.