W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Centra wiedzy o dostępności

Status Status: Ogłoszony

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS),

Priorytet 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami

Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego

Celem naboru konkurencyjnego jest wsparcie uczelni w tworzeniu lub poszerzaniu działalności istniejącego centrum wiedzy o dostępności.

  • Uczelnie

  • Dofinansowanie mogą otrzymać projekty,  w których wnioskodawca utworzy lub poszerzy działalność istniejącego centrum wiedzy o dostępności.

    Do głównych zadań centrum wiedzy o dostępności będzie należało propagowanie wiedzy o dostępności, w tym projektowania uniwersalnego oraz współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym mająca na celu wypracowanie innowacyjnych produktów i usług zaspokajających potrzeby o charakterze powszechnym, w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego.

  • W ramach projektu przewidziana jest obligatoryjnie realizacja wszystkich następujących działań:

    • utworzenie centrum (jeśli taka jednostka nie istnieje na uczelni) lub poszerzenie działalności istniejącego już centrum o dziedziny, które dotychczas nie były przedmiotem jego działania. Dla tego działania ION rekomenduje utworzenie odrębnego zadania we wniosku o dofinansowanie, co pozwoli w przejrzysty sposób przedstawić spełnienie obligatoryjnego warunku, jakim jest limit kosztów na to działanie wynoszące 25% wartości kosztów bezpośrednich;
    • współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym uczelni  w celu wypracowania innowacyjnych rozwiązań, tj. standardów lub wzorców produktów lub usług, w dziedzinie lub dziedzinach, w których specjalizuje się centrum, w oparciu o zasady projektowania uniwersalnego, z wykorzystaniem potencjału technicznego, ale i naukowego uczelni;
    • prowadzenie analiz w obszarze dostępności, w tym projektowania uniwersalnego
      w dziedzinie lub dziedzinach, w których specjalizuje się centrum,
    • prowadzenie punktu informacyjno-konsultacyjnego dla podmiotów zewnętrznych
      w zakresie dostępności, w tym projektowania uniwersalnego w dziedzinie
      lub dziedzinach,  w których specjalizuje się centrum,
    • upowszechnianie zasad dostępności, w tym projektowania uniwersalnego, co najmniej  
      w otoczeniu społeczno-gospodarczym.
  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • Wnioskodawca zobligowany jest do realizacji projektu z partnerstwie (w rozumieniu art. 39 ustawy wdrożeniowej) z co najmniej 1 podmiotem z otoczenia społeczno-gospodarczego, gdzie intencją partnerstwa jest budowanie i rozwijanie interdyscyplinarnego podejścia do projektowania uniwersalnego, a także wykorzystanie w działalności centrum wiedzy i praktycznego doświadczenia Partnerów.

    Sposób i tryb wyboru partnera musi być opisany we wniosku. Partnerami mogą być np. inne uczelnie, instytuty naukowe, badawcze lub technologiczne, inkubatory innowacji, CTT, organizacje pozarządowe itp. Nawiązanie partnerstwa ma na celu przede wszystkim budowanie – w obrębie jednego centrum – interdyscyplinarności. Podmiot (uczelnia) będąca partnerem w projekcie nie może otrzymywać wsparcia jako lider na działania w ramach tego samego obszaru/dziedziny.

    Realizacja projektu w partnerstwie musi mieć swoje uzasadnienie merytoryczne – tzn. dzięki współpracy podmiotów powstanie wartość dodana, niemożliwa do osiągnięcia w przypadku działań podejmowanych indywidualnie lub poprzez zlecanie działań podmiotom zewnętrznym wobec wnioskodawcy. Zasadność realizacji projektu w partnerstwie będzie podlegała ocenie merytorycznej, w związku z powyższym uznanie realizacji projektu w partnerstwie za bezzasadne lub niewłaściwe będzie skutkowało obniżoną punktacją na ocenie merytorycznej wniosku.

  • 100 000 000,00 zł

  • Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 97% wartości projektu. Wymagany jest wkład własny – minimum 3% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.

  • Data ogłoszenia: 25 września 2024 r.

    Rozpoczęcie naboru wniosków: 1 października 2024 r.

    Zakończenie naboru wniosków: 13 grudnia 2024 r.

    Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów – maj 2025 r.

  • Wnioskodawca składa wniosek wyłącznie za pośrednictwem SOWA EFS

    Link do systemu https://sowa2021.efs.gov.pl/login – możliwość składania wniosków od 1 października 2024 r.

  • Ocena projektu prowadzona jest w zakresie spełnienia kryteriów wyboru projektów, stanowiących Załącznik nr 1 do Regulaminu wyboru projektów  „Kryteria wyboru projektów”.

    Procedura oceny składa się z następujących etapów:

    a.   pierwszy etap oceny merytorycznej w zakresie kryteriów merytorycznych 0-1,

    b.  drugi etap oceny merytorycznej w zakresie kryteriów dostępu i kryteriów horyzontalnych,

    c.   trzeci etap oceny merytorycznej w zakresie kryteriów merytorycznych punktowych i kryteriów premiujących;

    d.  etap negocjacji (jeśli oceniający stwierdzą, że projekty wymagają skierowania do tego etapu).

  • NCBR jako Instytucja Organizująca Spotkanie Nabór (ION) planuje zorganizować spotkanie informacyjne – w formule zdalnej lub hybrydowej, w II połowie października 2024 r. Bliższe informacje wkrótce.  

Dokumenty

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
25.09.2024 09:12 Maciej Buźniak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Maciej Buźniak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Centra wiedzy o dostępności 2.0 25.09.2024 10:45 Maciej Buźniak
Centra wiedzy o dostępności 1.0 25.09.2024 09:12 Maciej Buźniak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}