W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

8.6.1 Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach

23.08.2024

OGŁOSZENIE O NABORZE PROJEKTÓW w trybie konkurencyjnym

Nabór wniosków o dofinansowanie w trybie konkurencyjnym w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach”.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza konkurs o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach.

  • Cel programu:

Celem programu jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Program wpisuje się w cel szczegółowy EFRR/FS.CP2.I - Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Realizacja powyższego celu nastąpi poprzez obniżenie emisyjności gospodarki, w tym transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym, zmniejszenia zużycia energii pierwotnej oraz spadku emisji gazów cieplarnianych.

  • Nabór wniosków o dofinansowanie w trybie konkurencyjnym dotyczy następujących rodzajów przedsięwzięć oraz właściwych dla nich ostatecznych odbiorców wsparcia:

Rodzaje inwestycji

Ostateczni odbiorcy wsparcia

Poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach, w tym modernizacja energetyczna budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładach, ciągów transportowych oraz  systemów pomocniczych, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych, oświetlenia, instalacja urządzeń OZE z magazynami energii, instalacja urządzeń do produkcji, magazynowania, transportu wodoru odnawialnego.

 

W zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 30% (z wyjątkiem zabytków).

W zakresie zwiększenia efektywności energetycznej linii/procesów technologicznych, minimalny próg oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres przedsięwzięcia, wynosi 10%.

Zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych musi wynikać z audytów energetycznych.

Z zakresu kwalifikowania wyłączone są indywidualne kotły zasilane paliwami kopalnymi.

Średnie przedsiębiorstwa

 

  • Terminy i sposób składania wniosków

Wnioski należy składać w terminie 23.08.2024 r. – 12.12.2024 r.

Nabór wniosków odbywa się w trybie konkurencyjnym.

Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie dla tego samego przedsięwzięcia.

Przygotowany wniosek należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) przy zastosowaniu podpisu, o którym mowa w § 2 ust. 4 Regulaminu naboru projektów.  O zachowaniu terminu złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

O zachowaniu terminu do złożenia wniosku decyduje data jego wysłania przez GWD na skrzynkę podawczą NFOŚiGW, znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Szczegółowe informacje dotyczące GWD.

Wnioski, które wpłyną po terminie lub w niewłaściwej formie pozostawia się bez rozpoznania.

Wnioskodawcy będą informowani w formie pisemnej za pośrednictwem ePUAP o wyniku oceny.

 

  • Alokacja

Wysokość alokacji ze środków unijnych, tj. Funduszu Spójności (FS): 86 000 000,00 zł

Wysokość alokacji ze środków krajowych NFOŚiGW: 15 176 471,00 zł

 

  • Formy dofinansowania:

Dofinansowanie będzie udzielone w formie:

  • pożyczki na warunkach preferencyjnych (z umorzeniem) ze środków Funduszu Spójności, zwanej „pożyczką IF FS” (umorzenie nie obejmuje ostatecznych odbiorców wsparcia, będących dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE działających na rzecz przedsiębiorstw);
  • pożyczki na warunkach rynkowych ze środków krajowych (NFOŚiGW), zwanej „pożyczką NFOŚiGW”.

 

Obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF FS i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 100 % kosztów kwalifikowanych. Wyjątek stanowią:

  • przedsięwzięcia realizowane w formule „project finance”, dla których obligatoryjne jest finansowanie przedsięwzięcia w formie pożyczki IF FS i pożyczki NFOŚiGW obejmujących łącznie 85% kosztów kwalifikowanych; dla pozostałych 15% kosztów kwalifikowanych obowiązuje wymóg udziału środków własnych odbiorcy ostatecznego wsparcia;
  • przedsięwzięcia, dla których ostatecznym odbiorcą wsparcia są podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, działające na rzecz przedsiębiorstw;

zgodnie z programem priorytetowym Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 1) Poprawa efektywności energetycznej (wraz z instalacją OZE) w dużych i średnich przedsiębiorstwach”.

Programy priorytetowe – Instrumenty Finansowe - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

  • Informacja o koordynatorze programu:

Koordynator programu: Paweł Kryczkowski, e-mail: FENX0101.przedsiebiorcy.sekretariat@nfosigw.gov.pl

 

Materiały

Wszystkie dokumenty dotyczące naboru
861​_EE​_średni​_przedsiębiorcy​_wszystkie​_załączniki.zip 1.96MB
Wytyczne w zakresie kosztow kwalifikowanych - Zał. nr P11-13
Wytyczne​_w​_zakresie​_kosztow​_kwalifikowanych​_-​_Zał​_nr​_P11-13.pdf 0.83MB
Odpowiedzi na pytania ze szkoleniu 21.10.2024 - przedsiębiorcy
Odpowiedzi​_na​_pytania​_ze​_szkoleniu​_21102024​_-​_przedsiębiorcy.docx 0.02MB
Prezentacje ze szkolenia 21.10.2024 r.
Prezentacje​_szkolenie​_21102024.zip 18.54MB
Promocja i oznakowanie projektu FEnIKS 2021-2027

Wideo

{"register":{"columns":[]}}