Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami na portalach internetowych oraz praniem brudnych pieniędzy
23.01.2024
Sygn. 3003-4.0610.4.2024
Akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami na portalach internetowych oraz praniem brudnych pieniędzy.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko ośmiu młodym osobom oskarżanym o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. praniem brudnych pieniędzy, nieautoryzowanych operacji kartami płatniczymi oraz oszustw internetowych. Łącznie oskarżonym przedstawiono 4247 zarzutów. Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Ustalenia faktyczne.
Prokuratura Okręgowa w Olsztynie nadzorowała prowadzone przez Wydział w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym, której członkowie, działając na terenie Wielkiej Brytanii oraz województwa warmińsko - mazurskiego, dopuszczali się przestępstw polegających na włamaniach na konta na jednym z portali aukcyjnych oraz dokonywaniu transakcji przypisanymi do tych kont kartami płatniczymi.
Towar zakupiony w ten sposób był następnie wysyłany do paczkomatów, z których był odbierany przez sprawców. Dodatkowo, członkowie przedmiotowej grupy przestępczej pozyskiwali konta na portalach aukcyjnych poprzez proponowanie wynagrodzenia wielu osobom, które w zamian za nie zakładali profile i przekazywali dostęp do nich cyberprzestępcom, którzy następnie za ich pośrednictwem wystawiali towary, których faktycznie nie posiadali.
Uzyskane w wyniku tych transakcji pieniądze sprawcy następnie legalizowali poprzez wielokrotne ich przelewy pomiędzy rachunkami bankowymi oraz innymi instrumentami finansowymi.
Pokrzywdzonych działalnością cyberprzestępców było przeszło 600 osób z terenu całego kraju. Poniesione przez nich straty nie były wysokie, co wiązało się z przyjętą przez sprawców metodą wyłudzania tzw. mikropłatności. Była to przemyślana taktyka; sprawcy wychodzili bowiem z założenia, iż organy ścigania nie będą zainteresowane prowadzeniem czynności procesowych w przypadku wielu nieautoryzowanych operacji i oszustw na drobne kwoty.
W wyniku intensywnych działań funkcjonariuszy Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości udało się ustalić członków grupy i dokonać ich zatrzymania. Okazali się nimi młodzi mężczyźni w wieku od 17 do 21 lat.
Zarzuty dla oskarżonych.
Dla 8 oskarżonych przedstawiono łącznie 4247 zarzutów obejmujących m.in. kierowanie i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, uzyskiwanie nieuprawnionego dostępu do informacji nieprzeznaczonej poprzez przełamywanie informatycznych zabezpieczeń, dokonywanie nieautoryzowanych operacji kartami płatniczymi oraz oszustwa internetowe.
Czyny te są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 8.
Siedmiu z oskarżonych w toku postępowania przygotowawczego przyznało się do popełnienia zarzucanych im czynów i wyraziło wolę dobrowolnego poddania się karze.
W toku prowadzonego śledztwa dokonano zabezpieczeń majątkowych, które pozwolą na odzyskanie przez pokrzywdzonych utraconych środków.
Była to największa w historii województwa warmińsko - mazurskiego zorganizowana grupa cyberprzestępcza rozbita przez organy ścigania.
Rzecznik Prasowy
Daniel Brodowski