W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości

Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, logo
Opis wygenerowany automatycznie

Numer i nazwa Działania: 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości

Nazwa projektu: „Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości”.

Program: Wiedza Edukacja Rozwój

Oś priorytetowa: II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji

Działanie: 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości

Fundusz: Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu: 1 201 932,75 zł. (w tym wkład UE  1 012 988,92 zł)

 

„Prawo ochrony środowiska dla kadr wymiaru sprawiedliwości”.

 

30 czerwca 2023 r. dobiegła końca realizacja projektu nr POWR.02.17.00-00-0004/20-00, którego Beneficjentem była Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

Celem projektu była aktualizacja i podniesienie poziomu specjalistycznej wiedzy prawniczej wśród kadr wymiaru sprawiedliwości i prokuratury (sędziów i asesorów sądowych, prokuratorów i asesorów prokuratury, referendarzy, asystentów sędziów i asystentów prokuratorów) z obszaru prawa ochrony środowiska, poprzez opracowanie programu szkolenia, szkoleń e-learningowych i publikacji naukowych.

Zasadniczym założeniem projektu było zwiększenie świadomości prawnej i społecznej w zakresie ochrony środowiska oraz podniesienie kompetencji w zakresie procedur dot. prawnej ochrony środowiska naturalnego, w tym problematyki penalizacji wykroczeń i przestępstw przeciwko

środowisku, a także zasad współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z organami administracji w zakresie ścigania wykroczeń i przestępstw przeciwko środowisku, co przyczyniło się do trwałej poprawy jakości wydawanych orzeczeń i zwiększy skuteczność ich egzekwowania. Ponadto organizacja szkoleń przyczyniła się również do ujednolicenia praktyki dot. prowadzonych postępowań na terenie całego kraju oraz do ujednolicenia orzecznictwa w sprawach karnych w odniesieniu do przestępstw i wykroczeń.

            Beneficjent w ramach projektu przygotował  program szkoleń e-learningowych oraz 4 webinaria z zakresu prawa ochrony środowiska, w oparciu o które przeszkolił  pracowników sądów powszechnych i prokuratury, którzy podnieśli swoje kompetencje i umiejętności. Opracowane w ramach projektu materiały dydaktyczne służące samokształceniu, pozwoliły na ujednolicenie i dodatkowe poszerzenie wiedzy, gdyż ich przedmiotem były zagadnienia, które z powodu ograniczonego czasu szkoleń stacjonarnych nie mogły wchodzić w skład programu szkoleniowego. Dodatkowo dawały możliwość uzupełnienia wiedzy tym osobom, które z różnych względów nie  mogły uczestniczyć w szkoleniach planowanych w ramach projektu. Jednoczesna dystrybucja publikacji do wszystkich jednostek sądów i prokuratur pozwoliła także na poszerzenie wiedzy z zakresu prawnej ochrony przyrody osobom, które nie posiadają konta na platformie e-KSSiP.

 Łącznie w projekcie w ramach 31 tur szkoleniowych (27 szkoleń stacjonarnych i 4 szkolenia online)  przeszkolono 844 pracowników wymiaru sprawiedliwości w tym 288 sędziów, 13 asesorów sądowych, 64 referendarzy sądowych, 91 asystentów sędziego, 245 prokuratorów, 31 asesorów prokuratury oraz 112 asystentów prokuratora, którzy podnieśli swoje kompetencje. Zrealizowano 604 godziny szkoleniowe, każde szkolenie stacjonarne obejmowało 20 godzin dydaktycznych, a szkolenia w formule on-line obejmowały 16 godzin dydaktycznych. Powstało 108 dzieł opracowanych przez wykładowców zaangażowanych do prowadzenia szkoleń podczas całego okresu trwania projektu.

{"register":{"columns":[]}}