Wdrożenie nowoczesnych metod badania potrzeb szkoleniowych i kształcenia kluczem do skutecznego wymiaru sprawiedliwości (e-KSiP)
Numer i nazwa Działania: 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości
Nazwa projektu: „Wdrożenie nowoczesnych metod badania potrzeb szkoleniowych i kształcenia kluczem do skutecznego wymiaru sprawiedliwości (e-KSiP)”.
Program: Wiedza Edukacja Rozwój
Oś priorytetowa: II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji
Działanie: 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości
Fundusz: Europejski Fundusz Społeczny
Całkowita wartość projektu: 8 650 792,94 zł. (w tym wkład UE 7 290 888,29 zł)
Wdrożenie nowoczesnych metod badania potrzeb szkoleniowych i kształcenia kluczem do skutecznego wymiaru sprawiedliwości (e-KSiP)
30 września 2023 r. dobiegła końca realizacja projektu nr POWR.02.17.00-00-0036/17-01, którego Beneficjentem była Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.
Celem projektu było zmniejszenie luk kompetencyjnych pracowników sądów i prokuratur powstałych w wyniku zmian legislacyjnych poprzez opracowanie narzędzia umożliwiającego badanie i określanie potrzeb szkoleniowych oraz wdrożenie nowoczesnych metod kształcenia i obsługi szkoleń umożliwiających kształcenie kadr wymiaru sprawiedliwości (KWS) w sposób systematyczny i odpowiednio dobrany do zmieniających się potrzeb.
Beneficjent w ramach projektu przygotował 8 ram programowych w oparciu o które przeszkolił 1904 pracowników wymiaru sprawiedliwości, którzy podnieśli swoje kompetencje i dotychczasowe umiejętności. Ponadto przygotował i wdrożył e-KSSiP - innowacyjne i intuicyjne informatyczne narzędzie łączące funkcje:
● portalu służącego tworzeniu indywidualnych profili kompetencyjnych użytkowników, zawierających informacje o zdiagnozowanych za pomocą samo opisowych testów kompetencji lukach kompetencyjnych;
● portalu służącego do badania indywidualnych potrzeb szkoleniowych wynikających m.in. ze zmian legislacyjnych oraz badaniu opinii KWS na temat wpływu tych zmian na praktykę sądową i prokuratorską;
● narzędzia do elektronicznej obsługi szkoleń ustawicznych KSSiP, pozwalającego na dokonywanie szybkiej elektronicznej rekrutacji i ewaluacji, zamieszczanie materiałów szkoleniowych, wydawanie zaświadczeń potwierdzających udział w szkoleniach realizowanych przez KSSiP na podstawie harmonogramu działalności szkoleniowej na dany rok;
● portalu służącego komunikacji i wymianie doświadczeń KSW;
● bazy wiedzy;
● platformy e-learningowej.
E-KSSiP będzie nowym narzędziem powstałym z wykorzystaniem dotychczas posiadanego przez KSSiP potencjału technicznego tj. Platformy Szkoleniowej KSSiP, bazy kursów e-learningowych oraz baz użytkowników, kursów i publikacji. Dzięki skoncentrowaniu wszystkich ww. funkcji w jednym narzędziu użytkownicy nie będą musieli zakładać wielu kont, aby korzystać z pełnej oferty dostępnych dla nich form kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Został również przygotowany raport podsumowujący wdrożenie narzędzia i szkolenia.