W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sądowa współpraca międzynarodowa w sprawach cywilnych i karnych

Obraz zawierający tekst, Czcionka, zrzut ekranu, logo
Opis wygenerowany automatycznie

Numer i nazwa Działania: 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości

Nazwa projektu: Sądowa współpraca międzynarodowa w sprawach cywilnych

i karnych”.

Program: Wiedza Edukacja Rozwój

Oś priorytetowa: II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji

Działanie: 2.17 Skuteczny wymiar sprawiedliwości

Fundusz: Europejski Fundusz Społeczny

Całkowita wartość projektu: 2 221 412,45 zł. (w tym wkład UE  1 872 206,42 zł)

 

Sądowa współpraca międzynarodowa w sprawach cywilnych

i karnych

 

30 czerwca 2023 r. dobiegła końca realizacja projektu nr POWR.02.17.00-00-0003/19-01, którego Beneficjentem była Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.

Celem projektu było podniesienie specjalistycznej wiedzy prawniczej z zakresu międzynarodowej współpracy sądowej w sprawach cywilnych i w sprawach karnych na tle obrotu gospodarczego oraz doskonalenie praktycznych umiejętności zawodowych wśród pracowników sądów powszechnych realizujących zadania związane ze sprawami z elementem zagranicznym, a przede wszystkim dla inspektorów obrotu zagranicznego pracujących w sądach okręgowych.  

Beneficjent w ramach projektu przygotował 4 programy szkoleniowe oraz zrealizował cykl 9 szkoleń 16-godzinnych, dostosowanych do potrzeb grupy docelowej, w oparciu o które przeszkolił  210 pracowników sądów powszechnych, którzy podnieśli swoje kompetencje i dotychczasowe umiejętności.

W ramach projektu opracowano również dwa poradniki z zakresu sądowej współpracy międzynarodowej: „Praktyczny przewodnik w zakresie międzynarodowej pomocy prawnej w sprawach cywilnych” oraz „Praktyczny przewodnik w zakresie międzynarodowej pomocy prawnej w sprawach karnych”  które wydrukowano w nakładzie 2 600 sztuk oraz przesłano do wszystkich jednostek sądów na terenie Polski.

Przeszkolenie kadr sądownictwa w zakresie prowadzenia spraw z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego i karnego przyczyni się do poprawy jakości wydawanych orzeczeń oraz zwiększy skuteczność ich egzekwowania.

Dzięki zaplanowanym zajęciom praktycznym możliwa była praktyczna wymiana doświadczeń w zakresie problemów pojawiających się podczas prowadzenia postępowań z elementami międzynarodowej współpracy sądowej.

{"register":{"columns":[]}}