W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie osób dotkniętych powodziami – apel Ministra Nauki Dariusza Wieczorka do Rektorów

17.09.2024

W związku z powodziami w południowej Polsce Minister Nauki wystosował apel do Rektorów w całym kraju z prośbą o udostępnienie miejsc noclegowych w domach studenckich i usprawnienie procedur związanych z zapomogami. Sprawdź, jak uzyskać pomoc. 

Wsparcie osób dotkniętych powodziami – apel Ministra Nauki Dariusza Wieczorka do Rektorów

Udostępnienie miejsc noclegowych w akademikach i zapomogi

Dariusz Wieczorek zaapelował o udostępnianie miejsc noclegowych na terenach uczelni osobom dotkniętym katastrofą. 

– Skutki powodzi dotykają nie tylko członków społeczności akademickiej, ale również osoby spoza niej. Zwracam się z prośbą o rozważenie udzielenia, w miarę możliwości, wsparcia osobom poszkodowanym przez powódź i udostępnianie pomieszczeń na terenie uczelni, w szczególności miejsc w domach studenckich – zaapelował Dariusz Wieczorek.

Minister zwrócił się także z prośbą o priorytetowe rozpatrywanie wniosków o przyznanie zapomogi oraz stypendium socjalnego dla studentów z terenów objętych powodzią. Jak argumentuje, w obliczu klęski żywiołowej kluczowe jest, by studenci otrzymali niezbędne wsparcie finansowe w możliwe najkrótszym czasie. Minister Nauki wskazał także, że okoliczności związane z klęską żywiołową mogą stanowić uzasadnienie do zwiększenia wysokości stypendium socjalnego.

– Gdy środki funduszu stypendialnego okażą się niewystarczające na wypłatę świadczeń dla studentów, rektor uczelni może wystąpić z wnioskiem o zwiększenie dotacji – pisze Dariusz Wieczorek.

Jak uzyskać zapomogę? 

Zapomoga to jednorazowe świadczenie dla studentów, którzy znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, np. związanej wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej. Wysokość świadczeń określa uczelnia i mogą być one wypłacane 2 razy w ciągu roku akademickiego. W przeciwieństwie do stypendium socjalnego, zapomóg nie obowiązują kryteria dochodowe.

Zapomogi przyznaje uczelnia, na wniosek, po przedstawieniu przez studenta odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania zapomogi dostępne są w każdej uczelni – w biurach ds. socjalnych, spraw studenckich, czy pomocy materialnej. Kwestie związane z zapomogami określa regulamin przyznawania świadczeń dla studentów. 

Sytuacja uczelni w południowej Polsce

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego monitoruje sytuację w uczelniach na terenach zalewowych. Kontakt z instytucjami może być utrudniony ze względu na brak dostępu do prądu, internetu lub sieci telefonicznej. Resort nauki dokłada wszelkich starań, by wesprzeć jednostki zagrożone zalaniami. 

– Ze swojej strony zapewniam, że z ogromną uwagą obserwuję obecną sytuację w Polsce i w zależności od jej rozwoju i skali niezbędnego wsparcia będę inicjował wszelkie możliwe działania (…). Zwracam się do Państwa Rektorów z prośbą o bieżące informowanie o wszelkich występujących zagrożeniach związanych z funkcjonowaniem uczelni. Sytuacja każdej jednostki jest odmienna, a zarządzanie kryzysowe wymaga podejmowania trafnych i szybkich decyzji – zaapelował Minister Nauki.

{"register":{"columns":[]}}