Ministerstwo Przemysłu z powagą traktuje problem zasolenia wód
20.08.2024
W nawiązaniu do akcji Greenpeace Polska przed siedzibą Ministerstwa Przemysłu 20 sierpnia br. zapewniamy, że z pełną powagą traktujemy problem zasolenia jezior i rzek przez kopalnie, którego rozwiązanie może pomóc w powstrzymaniu rozwoju złotej algi i zapobiec masowemu śnięciu ryb.
Kontynuujemy dotychczasową współpracę zarówno ze spółkami Skarbu Państwa jak i Ministerstwem Aktywów Państwowych, który sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami, jak i Ministerstwem Klimatu i Środowiska.
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powstał specjalny zespół koordynujący prace nad projektem, którego celem jest ograniczenie zasolenia kanału Gliwickiego, Odry i wód powierzchniowych. Spółki górnicze powinny w najbliższych tygodniach opracować plany inwestycji zmniejszających zrzuty wód dołowych lub ich zasolenie.
Pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska prowadzony jest także eksperyment, który polega na dozowaniu nadtlenku wodoru do rzeki Kłodnicy, gdzie trafia zawierająca złotą algę woda z Dzierżna Dużego, a następnie przedostaje się do Odry.
Zachęcamy również aktywistów z Greenpeace do dialogu oraz merytorycznej rozmowy, na którą jesteśmy otwarci.
Na zdjęciu Kanał Gliwicki, fot. Ministerstwo Przemysłu