Minister Przemysłu zapewniła, że umowa społeczna obowiązuje w całości
Umowa społeczna dla górnictwa węgla kamiennego pozostaje aktualna, nie będzie negocjowana, korekty wymaga jedynie źle sporządzony wniosek notyfikacyjny - poinformowała w piątek 16 lutego w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka, relacjonując na briefingu prasowym rozmowy w Brukseli z komisarzami Unii Europejskiej.
Na początku lutego nowa minister przemysłu wspólnie ministrem aktywów państwowych Borysem Budką spotkała się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager (odpowiedzialną za sprawy cyfryzacji i konkurencji) oraz wiceprzewodniczącym KE ds. stosunków międzyinstytucjonalnych, prognozowania i Zielonego Ładu Marošem Šefčovičem. Minister Marzena Czarnecka podkreślała już wcześniej, że skuteczna notyfikacja umowy społecznej jest priorytetowym zadaniem resortu przemysłu. Od podpisania umowy w 2021 r. poprzedni rząd nie uzyskał zgody KE na subwencjonowanie redukcji zdolności produkcyjnych kopalń z harmonogramem ich stopniowej likwidacji do 2049 r.
Dopytywana przez dziennikarzy w Katowicach minister przemysłu zaznaczyła, że umowa ze związkami zawodowymi nadal obowiązuje w całości, natomiast korekty wniosku przeprowadzone zostaną w marcu i kwietniu. Procedura notyfikacyjna powinna zakończyć się w połowie roku, jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Od 1 marca tego roku zacznie funkcjonować w Katowicach nowe Ministerstwo Przemysłu. Jego siedzibą będzie historyczny gmach przy ul. Powstańców (dotychczasowa siedziba PGG S.A. a do końca lat 80. XX w. - Ministerstwa Górnictwa i Energetyki). W kompetencjach resortu znajdzie się dział administracji rządowej „gospodarka złożami kopalin” oraz – po zmianie ustawy o działach – „surowce energetyczne” (nie tylko węgiel kamienny i brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny, ale też energia z atomu i wodorowa).
Minister Czarnecka zapowiedziała m.in. ustalenie w najbliższych miesiącach nowej strategii w zakresie funkcjonowania wydobycia węgla i wytwarzania energii. Związane jest to ze spadającą produkcją i gorszymi wynikami kopalń, ale też z malejącym zapotrzebowaniem energetyki i problemami z odbiorem węgla z zakładów górniczych.
- Musimy dokonać korekty w zakresie funkcjonowania kopalń w związku energetyką konwencjonalną, węglową – minister przemysłu poinformowała, że trwają prace nad aktualizacją Polityki Energetycznej Kraju do 2040 r. Dokument opisujący szczegółowy udział w polskim miksie energetycznym poszczególnych surowców powinien zostać przedstawiony do połowy 2025 r.
Pytana przez dziennikarzy o środki na pomoc dla kopalń w ramach Nowego Systemu Wsparcia Marzena Czarnecka przypomniała, że bieżąca realizacja pomocy budżetowej dla spółek węglowych objętych systemem nie jest zagrożona. Tegoroczna ustawa okołobudżetowa została podpisana przez prezydenta, obowiązuje i są tam zabezpieczone fundusze na funkcjonowanie spółek. Minister zastrzegła, że przewidziane w ustawie na ten roku 7 mld zł są kwotą maksymalną.
- Postaramy się doprowadzić do tego, żeby te sumy dotacji zmniejszać. Mamy narzędzia o charakterze przepisów Kodeksu spółek handlowych, które pozwalają na zmniejszenie tej luki – zadeklarowała minister przemysłu.