W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

 22-28 stycznia 2024 roku obchodziliśmy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

22-28 stycznia - Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

W roku 2008 niemiecki wirusolog, profesor Harald zur Hausen otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie roli ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV) w patogenezie raka szyjki macicy. To odkrycie przyczyniło się do opracowania szczepionek, które chronią przed nowotworami narządów płciowych i odbytu.

HPV przenosi się głównie drogą kontaktów seksualnych, jednak pełny stosunek seksualny nie jest konieczny do zakażenia, bo wirus może wniknąć do organizmu również przez kontakt skórny. Użycie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zmniejsza ryzyko. Nawet 50-75% kobiet w ciągu swojego życia zakazi się wirusem, zazwyczaj ma to miejsce niedługo po rozpoczęciu aktywności seksualnej.

Zakażenie HPV należy do najczęstszych infekcji wirusowych przenoszonych drogą płciową. Infekcje te są powszechne, a większość z nich ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jeśli jednak organizm nie usunie w sposób samoistny wirusa, może on doprowadzić do rozwoju np. raka szyjki macicy.

Wśród blisko 200 typów wirusa HPV wyróżniamy:

- Typy wirusa wysokiego ryzyka rozwoju zmian nowotworowych (onkogenne) – aktualnie 14 typów: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68. Typy te są związane przyczynowo z chorobami nowotworowymi.

- Typy wirusa niskiego ryzyka (nieonkogenne) – aktualnie HPV-6, HPV-11, HPV-40, HPV-42, HPV-43, HPV-44, HPV-54, HPV-61, HPV-72 i HPV-82. Typy niskiego ryzyka są odpowiedzialne za rozwój łagodnych zmian brodawczakowatych błon śluzowych i skóry oraz nawracającą brodawczakowatość krtani.

Praktycznie wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wynikiem zakażenia onkogennym typem wirusa.

Typy onkogenne są także odpowiedzialne za znaczący odsetek innych nowotworów okolicy anogenitalnej (sromu, pochwy, prącia i odbytu) oraz zlokalizowanych poza nią (głowy i szyi, w szczególności jamy ustanej i gardła).

Skuteczną metodą profilaktyki są szczepienia przeciw HPV zalecane zarówno dziewczętom jak i chłopcom w wieku 12-13 lat.

 

Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/dla-lekarzy/szczepienia-hpv/o-wirusie-hpv-i-chorobach/

{"register":{"columns":[]}}