W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zakaz stosowania lilialu i pirytonianu cynku w wyrobach kosmetycznych

Zdjęcie przedstawia kosmetyki na tle etykiety produktu wyszczególniającej składniki. Wśród nich jest Butylphenyl Methylpropional, czyli LILIAL.
UWAGA - SPRAWDZAJ SKŁAD KOSMETYKÓW !!!
 
Zakaz stosowania lilialu i pirytonianu cynku w wyrobach kosmetycznych
 
Od 1 marca 2022 r. na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje zakaz stosowania w wyrobach kosmetycznych substancji PIRYTIONIAN CYNKU (INCI: Zinc Pyrithione) i LILIAL (INCI: Butylphenyl Methylpropional), ze względu na klasyfikowanie ich jako substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość.
Lilial do tej pory mogliśmy znaleźć we wszelkich rodzajach perfum. Występował w kompozycjach zapachowych wyrobów kosmetycznych. Pod względem chemicznym jest to organiczny związek z grupy aldehydów aromatycznych. Charakteryzuje się kwiatowym zapachem.
Jego zastosowanie w kosmetykach jako substancja zapachowa – syntetyczna była częstsza, ze względu na niższe koszty produkcji wyrobów niż używanie substancji zapachowych pochodzących z roślin. Ekstrakcja składnika zapachowego z rośliny (z kwiatu, owocu, liści, łodyg, soku) jest bardziej czasochłonna i często bardziej droższa niż zastosowanie substancji syntetycznej o takim samym zapachu.
Pirytonian cynku jest związkiem kompleksowym, o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Był stosowany w szamponach przeciwłupieżowych jako substancja aktywna. Badania naukowe wykazały, że stosowanie pirytonianu cynku może prowadzić do zmian komórkowych w DNA, co przekłada się na rozwój zmian nowotworowych.

Materiały

Informacja dot. butylphenyl methylpropional (lilial)
2024-02-23​_Informacja​_dot​_butylphenyl​_methylpropional​_(lilial).pdf 0.40MB
{"register":{"columns":[]}}