Baza wiedzy
Zmiana miejsca zamieszkania to także zmiana kosztów życia, dlatego warto analizować nie tylko koszt zakupu nieruchomości. Cena metra kwadratowego mieszkania w dużym mieście jest wyższa, ale lokum na przedmieściach lub w średniej wielkości mieście, czy też na wsi może wygenerować dodatkowe koszty, na przykład opłaty za przyłączenie mediów. Co warto wziąć pod uwagę przy szacowaniu kosztów przeprowadzki?
Koszty gospodarowania odpadami komunalnymi
Opłaty za śmieci są różne w poszczególnych gminach, więc warto sprawdzić stawkę przed przeprowadzką. Wysokość opłaty za wywóz odpadów znajdziemy na stronach internetowych gmin oraz gminnych spółek zajmujących się gospodarką odpadami (np. https://eko.zielonki.pl/oplaty-za-odbior-odpadow lub https://mpo.krakow.pl/pl/mieszkancy/stawki).
Koszty ogrzewania
Koszty ogrzewania zależą nie tylko od powierzchni jaką chcemy ogrzać, istotny jest przede wszystkim sposób budowy i użytkowania obiektu. Ogrzanie coraz bardziej popularnych domów pasywnych może być tańsze niż choćby mieszkania na poddaszu. Informacje o taryfach i cennikach można znaleźć na stronach internetowych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej lub gazowni (jeśli ogrzewamy gazem). W Internecie znajdziemy też przeliczniki potrzebnej ilości węgla na m3 budynku (np. https://www.as-gips.pl/jak-obliczyc-ile-opalu-za-ile/). Z punktu widzenia ekologii, ale również ekonomii, warto pamiętać o możliwościach, jakie dają odnawialne źródła energii, np. fotowoltaika.
Koszty dojazdu do pracy albo szkoły
Koszty biletów miesięcznych komunikacji zbiorowych znajdziemy na stronach przewoźników. Cennik parkowania w danym mieście oraz informacje o obszarach znajdujących się w strefie płatnego parkowania znajdziemy na stronie Zarządu Dróg Miejskich, np. https://zdm.poznan.pl/pl/strefa-platnego-parkowania. Do obliczenia kosztów przejazdu samochodem osobowym możemy skorzystać z gotowych kalkulatorów, np. http://paliwo.ulewa.com/. Pamiętajmy, aby zweryfikować nie tylko odległość, ale także częstotliwość ewentualnych „korków”, które nie tylko podniosą końcowy koszt dojazdu, ale także wydłużą czas spędzony w środkach transportu.
Koszty zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków
Koszty zaopatrzenia w wodę za 1 m3 oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków za 1 m3 są dość zróżnicowane w skali całego kraju. Taryfy i cenniki można sprawdzić na stronach internetowych gminnych przedsiębiorstw usług komunalnych (np. https://wodociagimichalowice.pl/taryfa/).
Jednorazowe koszty przyłączeniowe
Koszty te powstają w wyniku konieczności doprowadzenia mediów, które są niezbędne do użytkowania budynku (np.: instalacja wodno-kanalizacyjna, elektryczna czy gazowa). Zależne są od odległości, na jaką muszą zostać doprowadzone oraz wykonawcy lub operatora realizującego przyłączenie.
Podatek od nieruchomości
Maksymalną wysokość podatku od nieruchomości za dany rok określa minister finansów, ale gminy mogą zdecydować się na niższą stawkę. Osobno płacimy podatek za garaż – jego wysokość zależy od tego, czy garaż jest częścią domu lub budynku wielorodzinnego, czy osobnym budynkiem. Informacje o stawkach podatkowych znajdziemy na stronie internetowej gminy, w której znajduje się nasze mieszkanie lub dom.
Koszty remontów
W przypadku budynków wielorodzinnych, którymi zarządzają wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, w czynszu z reguły uwzględnia się fundusz remontowy. Często koszty są mniej odczuwalne przez mieszkańców, choć jednocześnie mają oni mniejszy wpływ na sposób wydawania tych środków. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych sami zabezpieczają środki na prace remontowe, są więc świadomi kosztów, ale co ważne, to od nich zależy, jaki będzie harmonogram napraw i ich ostateczny koszt. Jednocześnie, o ile w budynku nie jest prowadzona działalność gospodarcza, prawo nie dopuszcza dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Dane o aktualnych kosztach robocizny i materiałów budowlanych można znaleźć m.in. na stronie Ośrodka Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa: https://www.sekocenbud.net.
Koszty bieżących napraw instalacji
Koszty bieżących napraw instalacji, w przypadku budynków wielorodzinnych najczęściej finansowane są przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową w ramach kosztów użytkowania lokali. Często prace te wykonują własne jednostki zarządcy nieruchomości lub firmy, które stale z nim współpracują, co pozwala czasami zredukować koszty. Z kolei właściciel domu jednorodzinnego zazwyczaj korzysta z tych usług w cenach rynkowych. Z drugiej strony w tym przypadku nie jesteśmy związani na stałe z jednym wykonawcą i możemy sami wybrać takiego, który najbardziej nam odpowiada ze względu na cenę i jakość wykonania naprawy. Czasem taką usługę możemy znaleźć w ofercie firmy, która dostarcza nam np. prąd czy gaz.
Koszty środowiskowe – ponosimy je wszyscy
Koszty niekontrolowanego rozwoju zabudowy na tereny dotychczas niezainwestowane to m.in. redukcja terenów otwartych i użytkowanych rolniczo, w tym spadek produktywności rolniczej. To także dewastacja obszarów cennych przyrodniczo, fragmentacja ekosystemów lub ich zniszczenie. Sami już zauważamy i odczuwamy konsekwencje wzrostu zanieczyszczeń powietrza, wód i roślinności. Zatem koszty środowiskowe, jako jedyne wśród wymienionych, są często nieodwracalne. W dodatku ponoszone są nie tylko przez nasze pokolenie, ale także kolejne. Warto podejmować odpowiedzialne decyzje.