W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prekursory materiałów wybuchowych

Prekursory materiałów wybuchowych są to substancje oraz mieszaniny, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem stosowane do wytwarzania domowym sposobem materiałów wybuchowych.

Obowiązujące od 1 lutego 2021 r. rozporządzenie 2019/1148 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie wprowadzania do obrotu i stosowania prekursorów materiałów wybuchowych, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1907/2006 i uchylające rozporządzenie (UE) nr 98/2013 ustanawia ogólnounijne przepisy dotyczące udostępniania, wprowadzania, posiadania i stosowania substancji i mieszanin, które mogą być niezgodnie z przeznaczeniem stosowane do wytwarzania domowym sposobem materiałów wybuchowych.

W rozporządzeniu ogranicza się dostępność tych substancji lub mieszanin dla ogółu społeczeństwa oraz nakłada obowiązek zgłaszania podejrzanych transakcji dotyczących takich substancji właściwym organom.

Rozporządzenie zapewnia dalsze zaostrzenie systemu zapobiegania nielegalnemu wytwarzaniu materiałów wybuchowych w odpowiedzi na zmieniające się zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego spowodowane terroryzmem i innymi poważnymi działaniami przestępczymi.

W rozporządzeniu określono dwie odrębne kategorie prekursorów materiałów wybuchowych:

  1. prekursory materiałów wybuchowych podlegające ograniczeniom, takie jak kwas azotowy, nadtlenek wodoru i azotan amonu, wskazane w załączniku I, które nie mogą być udostępniane przeciętnym użytkownikom, wprowadzane, posiadane lub stosowane przez nich, chyba że ich stężenia nie przekraczają określonych wartości granicznych;
  2. prekursory materiałów wybuchowych podlegające obowiązkowi zgłoszenia, takie jak aceton, azotan sodu i magnez sproszkowany, wymienione w załączniku II;

Rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania wszelkich podejrzanych transakcji, znaczących przypadków zniknięcia i kradzieży w odniesieniu do którejkolwiek kategorii właściwym organom (krajowym punktom kontaktowym) w państwach członkowskich UE w ciągu 24 godzin.

 

Odnośniki:

Materiały

Materiały wybuchowe wytyczne UE ulotka
Materialy​_wybuchowe​_wytyczne​_UE​_w10.pdf 1.89MB
Kampania informacyjna
Kampania​_informacyjna​_dot​_prekursorów​_materiałów​_wybuchowych​_12.7z 21.27MB
{"register":{"columns":[]}}