W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt GOSPOSTRATEG - otoGOZ - konferencja o gospodarce o obiegu zamkniętym

26.09.2019

23 września 2019 r. w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyła się konferencja otwierająca projekt "GOSPOSTRATEG - otoGOZ", pn. „Opracowanie systemu wskaźników pomiarowych, umożliwiających ocenę postępu w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu gospodarki o obiegu zamkniętym na rozwój społeczno-gospodarczy na poziomie mezoekonomicznym (regionów) i makroekonomicznym (gospodarki narodowej)”.

konferencja

W 2015 roku Komisja Europejska opublikowała pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), który jest zbiorem propozycji działań w zakresie wszystkich etapów cyklu życia surowców, których realizacja powinna umożliwić państwom członkowskim transformację w kierunku GOZ. W komunikacie wzywano państwa członkowskie do opracowania planu działań dla poszczególnych krajów, jednakże nie zaproponowano wskaźników pomiaru transformacji w kierunku GOZ oraz pomiaru wpływu tej transformacji na rozwój społeczno-gospodarczy. Obecnie istniejące wskaźniki nie zawsze odzwierciedlają faktyczną realizację koncepcji GOZ.

W związku z tą sytuacją, zidentyfikowano kilka przesłanek stanowiących podstawę do podjęcia badań. Pierwszą z nich jest fakt iż dotychczas nie zaproponowano i nie wdrożono wskaźników pomiaru postępu w transformacji w kierunku GOZ oraz pomiaru oddziaływania tej transformacji na rozwój społeczno-gospodarczy na poziomie regionów i gospodarki narodowej. Oczekiwane rezultaty projektu mają charakter innowacyjny, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Dlatego też zawiązano konsorcjum składające się z czterech podmiotów:

  1. Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii,
  2. Głównego Urzędu Statystycznego,
  3. Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk i
  4. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, które postawiło sobie zadanie opracowania, w ramach projektu, indeksów GOZ.

Celem samej konferencji było zaprezentowanie wstępnych działań zrealizowanych w ramach projektu dotyczących propozycji wskaźników transformacji w kierunku GOZ w Polsce, a także dyskusja z uczestnikami, tj. przedsiębiorcami, naukowcami, urzędnikami w zakresie mocnych i słabych strony wprowadzenia GOZ oraz propozycji wskaźników dla  kraju, branż, regionów, przedsiębiorstw i konsumentów.

Wśród panelistów byli:

  • Pani Jolanta Okońska-Kubica - Przewodnicząca KIS 7. Gospodarka o obiegu zamkniętym – woda, surowce kopalne, odpady;
  • Pan Hubert Bukowski – Research Manager w Instytucie Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju;
  • Pan Jan Filip Staniłko – Dyrektor Departamentu Innowacji w MPiT;
  • Dr hab. Danuta Ciechańska - Wiceprzewodnicząca Polskiej Platformy Technologicznej Biogospodarki, Przewodnicząca KIS 3 Biotechnologiczne i chemiczne procesy, bioprodukty  i produkty chemii specjalistycznej oraz inżynierii środowiska;
  • Dr Agnieszka Czaplicka-Kotas – Innovation Specialist w Akademii Górniczo-Hutnicznej;
  • Dr Piotr Kopyciński - Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomii, adiunkt w Katedrze Gospodarki Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie;
  • Dr hab. Joanna Kulczycka, prof. nadzw. AGH - pracownik IGSMiE PAN oraz Wydziału Zarządzania AGH, Prezes Zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu oraz dyrektor biura Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji.

Podczas konferencji zaprezentowano m. in. wyniki prac dotyczące analizy możliwości wdrożenia i skuteczności zastosowania modeli biznesowych w sektorach priorytetowych (górnictwo, wydobycie i hutnictwo, energetyka, budownictwo, biogospodarka, tworzywa sztuczne) w Polsce.

Ponadto w związku z przyjęciem przez rząd „Mapy drogowej transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym”, dyrektor Departamentu Innowacji – Pan Jan Filip Staniłko wspomniał o wyzwaniach, które stoją przed resortem, jako instytucją wdrażającą w/w dokument. Implementacja idei GOZ będzie zależała w pierwszej kolejności od świadomości, wyobraźni i otwartości na wyzwania cywilizacyjne przyszłości. Dyrektor Jan Staniłko poruszył również temat ujęcia działań związanych  GOZ w ramach programowania i szczegółowego zaplanowania obszarów i mechanizmów wsparcia pod nową unijną perspektywę finansową na lata 2021-2027.

Następnie gościom konferencji zostały przybliżone tematy dotyczące biogospodarki, roli konsumenta w realizacji gospodarki cyrkularnej oraz propozycje wskaźników dot. zrównoważonej konsumpcji, które zostaną wykorzystane w projekcie oto-GOZ. Zaprezentowano również polskie przykłady zrównoważonej konsumpcji: współdzielenia, współużytkowania, logistyki zwrotnej, systemów depozytowych, platform wymiany usług/produktów, edukacji, upclingu czy smart city.

Ostatnia prezentacja, która była wstępem do dyskusji nad wskaźnikami, zawierała przegląd wskaźników GOZ z Chin oraz krajów europejskich: Holandii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii, Portugalii, Francji, Hiszpanii i Łotwy.

Konferencję zakończyły warsztaty dotyczące monitorowania transformacji w kierunku GOZ w Polsce. Przeprowadzono je w czterech grupach związanych z:

  1. modelami biznesowymi,
  2. biogospodarką,
  3. zrównoważoną produkcją i
  4. zrównoważoną konsumpcją.

Konkluzje i wypracowane rozwiązania przyczynią się do wypracowania wskaźników transformacji w kierunku GOZ, rozwoju polskiej gospodarki cyrkularnej i większej odpowiedzialności w prowadzeniu biznesu.

Ministerstwo  Przedsiębiorczości i Technologii bardzo serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za liczną obecność i aktywny udział w konferencji.

Materiały

Prezentacja 1
Biogospodarka​_i​_jej​_rola​_w​_rozwoju​_GOZ​_w​_Polsce.pptx 3.81MB
Prezentacja 2
Gospodarka​_o​_obiegu​_zamkniętym​_–​_rola​_konsumenta.pptx 3.30MB
Prezentacja 3
Modele​_biznesowe​_we​_wdrażaniu​_GOZ.pdf 2.21MB
Prezentacja 4
Przegląd​_wskaźników​_i​_innowacje​_w​_GOZ​_w​_Polsce.pptx 2.54MB
Prezentacja 5
Prezntacja​_-​_KIS​_GOZ.pdf 0.86MB
Prezentacja 6
Warszawa​_2392019​_www.pptx 0.35MB
{"register":{"columns":[]}}