W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

AKTUALIZACJA: Uruchamiamy nabór na projekty w ramach IPCEI HEALTH

13.07.2022

Zapraszamy do udziału w konkursie i składania projektów w obszarze zdrowia, których realizacja będzie możliwa dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej - Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (Important Projects of Common European Interest - IPCEI).

Uzyskanie dofinansowania dla firmy w ramach wiązki projektowej IPCEI może być niepowtarzalną szansą dla polskich firm na sięgnięcie po możliwości, jakie dają najwyższe technologie w obszarze ochrony zdrowia, na nawiązanie współpracy z największymi europejskimi firmami oraz na zapewnienie stabilnej pozycji w łańcuchach dostaw wielu gałęzi światowego przemysłu.

Uzyskanie przez projekt statusu IPCEI daje unikatową szansę na istotne wsparcie, bowiem zasady jego dofinansowania określane są poprzez przeprowadzenie indywidulanej notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Etap krajowy konkursu – czas start

Rozpoczynamy procedurę oficjalnego naboru na projekty (etap krajowy). Konkurs jest przeznaczony dla podmiotów zainteresowanych danym obszarem technologicznym i gotowych do realizacji:

  • projektów w zakresie działalności badawczej, rozwojowej i innowacyjnej, które muszą mieć wyraźnie innowacyjny charakter lub wnosić istotną wartość dodaną w obszarze zdrowia w świetle najnowszych osiągnięć w danym sektorze – Projekty B+R+I
  • projektów obejmujących wykorzystanie przemysłowe, które powinny umożliwiać rozwijanie nowych produktów bądź usług o wysokiej zawartości badawczej i innowacyjnej lub wprowadzenie całkowicie innowacyjnych procesów produkcyjnych – Projekty PIERWSZEGO PRZEMYSŁOWEGO WDROŻENIA

 

Na jakie projekty czekamy?

Projekty złożone w ramach IPCEI powinny charakteryzować się:

  • wysokim poziomem innowacyjności,
  • pozytywnym wpływem na środowisko,
  • przyczyniać się do wzrostu konkurencyjności całego europejskiego przemysłu.

 

Projekt musi w konkretny, jasny, identyfikowalny i istotny sposób przyczyniać się do realizacji celów lub strategii Unii i mieć znaczny wpływ na trwały wzrost gospodarczy, na przykład ze względu na swoje zasadnicze znaczenie dla nowej strategii przemysłowej dla Europy i jej aktualizacji, Next Generation EU, Europejskiej Unii Zdrowotnej, nowej europejskiej przestrzeni badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji.

Celem projektu musi być przezwyciężenie istotnych niedoskonałości rynku lub braków systemowych, które uniemożliwiają realizację projektu w takim samym zakresie lub w ten sam sposób w przypadku braku pomocy lub problemów społecznych, którym w inny sposób nie można odpowiednio zaradzić.

Projekty złożone w ramach IPCEI powinny umożliwić osiągnięcie długotrwałej rentowności w przewidywalnej perspektywie czasowej. Korzyści płynące z projektu nie powinny ograniczać się tylko do danego przedsiębiorstwa lub sektora, lecz oddziaływać korzystnie na inne branże europejskiej gospodarki.

 

Finansowanie

Realizacja projektów będzie możliwa w oparciu o udzieloną pomoc publiczną w ramach mechanizmu Important Projects of Common European Interest (IPCEI opisanego w Komunikacie Komisji Europejskiej: Kryteria analizy zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy państwa na wspieranie realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania[1] (zwanego dalej Komunikatem).

Projekt będzie miał szansę uzyskać wsparcie finansowe z zastrzeżeniem, że przedmiot projektu spełnia kryteria  określone w pkt 3 Komunikatu. Kosztami kwalifikowalnymi będą koszty wymienione w załączniku do Komunikatu, w granicach wyliczonej luki finansowej realizacji projektu.

Projekt musi być w znaczącym stopniu współfinansowany przez beneficjenta.

Wyniki konkursu

Czas od zakończenia naboru wniosków do dnia publikacji list projektów wybranych i niewybranych do przeprowadzenia dalszej procedury w ramach tworzenia wiązki projektowej oraz na poziomie Komisji Europejskiej to maksymalnie 60 dni. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Sposób oceny wniosków

Wnioski złożone w konkursie będą weryfikowane formalnie, a następnie ocenione zgodnie z kryteriami stanowiącymi załącznik do przedmiotowego Zaproszenia.

Zastrzegamy sobie możliwość organizacji spotkania z wnioskodawcą, podczas którego wnioskodawca może odnieść się do pytań i ewentualnych wątpliwości przedstawionych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Ostateczna decyzja w zakresie zaakceptowania projektu do fazy współpracy międzynarodowej w ramach tworzenia wiązki projektowej zostanie podjęta przez Ministra Rozwoju i Technologii.

Pomoc nie może subsydiować kosztów projektu, które przedsiębiorstwo i tak by poniosło, i nie może rekompensować zwykłego ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Bez pomocy państwa realizacja projektu nie byłaby możliwa, bądź też byłaby możliwa wyłącznie na mniejszą skalę, w węższym zakresie, jej tempo nie byłoby odpowiednie lub zostałby on zrealizowany w inny sposób, który znacząco ograniczyłby spodziewane korzyści. Pomoc będzie uznana za proporcjonalną tylko wtedy, gdy takiego samego wyniku nie udałoby się osiągnąć przy wykorzystaniu mniejszej pomocy.

Wybór projektów na etapie krajowym nie jest jednoznaczny z przyznaniem dofinansowania. Wybór projektu na tym etapie rozpoczyna współpracę międzynarodową w ramach tworzenia wiązki projektowej na poziomie UE oraz formalną procedurę na poziomie Komisji Europejskiej, celem nadania projektowi statusu IPCEI[2][3][4], a w dalszej kolejności umożliwia uczestnictwo w krajowej procedurze konkursowej na jego finansowanie przez państwo członkowskie[5].

Uwaga: Zmiana terminu składania projektów! (aktualizacja z 13 lipca 2022 r.)

Sposób zgłaszania i terminy

Zgłoszenie opisu projektów[6]  powinno nastąpić według załączonego wzoru (maksymalnie do 55 stron). Prosimy o przekazanie go w formacie PDF (z możliwością przeszukiwania) drogą elektroniczną w terminie do 22 sierpnia 2022 r. na adres e-mail: ipcei-zdrowie@mrit.gov.pl

 

 

[2] Etap prenotyfikacji - rozpoczyna się złożeniem wniosku prenotyfikacyjnego, a kończy przygotowanymi dokumentami do notyfikacji. W tym czasie Komisja Europejska prowadzi dialog z firmami i państwami członkowskimi dotyczący zgłoszonych dokumentów.

[3] Etap notyfikacyjny - rozpoczyna się złożeniem wniosku notyfikacyjnego, a kończy podjęciem decyzji dotyczącej projektu IPCEI. W tym czasie Komisja Europejska analizuje złożony wniosek i prowadzi wewnętrzne konsultacje.

[4] Wybrane projekty będą mogły podlegać ewolucji zarówno w trakcie dialogu firm na etapie formowania wiązki, jak również w trakcie negocjacji z Komisją Europejską, a wszelkie,  wynikające z tych procesów modyfikacje, będą musiały uzyskać akceptację Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

[5] Otrzymanie decyzji z Komisji Europejskiej nie jest jednoznaczne z przekazaniem finansowania przez państwo członkowskie które poparło projekt w  Komisji Europejskiej. W decyzji Komisji Europejskiej jest określona maksymalna wysokość pomocy publicznej, jaką państwo członkowskie  może przeznaczyć na dofinansowanie projektu.

[6] Treść przesłanych projektów uznana zostanie za tajemnicę przedsiębiorstwa tylko wówczas, gdy zgłaszający dokona wyraźnego zastrzeżenia na piśmie. Tożsamość podmiotów zgłaszających założenia projektów pozostanie informacją publiczną.

Materiały

Kryteria wyboru projektów IPCEI Health
Kryteria​_wyboru​_projektów​_IPCEI​_Health.docx 0.02MB
Wzór wniosku IPCEI HEALTH
Wzór wniosku IPCEI HEALTH.docx 0.34MB
{"register":{"columns":[]}}