Standardy projektowania budynków dla osób z niepełnosprawnościami
18.01.2024
Poradnik opracowany przez Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji.
Cel
Poradnik został stworzony, aby m.in. przedstawić wytyczne umożliwiające wdrażanie zasad projektowania uniwersalnego, które uwzględnia komfort wszystkich użytkowników, w tym osób z trudnościami w poruszaniu się, tj.:
- osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
- osób niewidomych i słabowidzących, niedosłyszących,
- osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- osób starszych,
- kobiet w ciąży, opiekunów małych dzieci w wózkach,
- osób otyłych, niskich lub bardzo wysokich,
- osób z czasowymi ograniczeniami mobilności, takimi jak: osoby z urazami kończyn poruszające się przy pomocy balkoników lub kul, podróżni z dużymi bagażami i inni.
Osoby te, w konfrontacji z barierami przestrzennymi, mają trudności w realizacji swoich praw w dostępie do budynków, środków transportu, usług technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Dla kogo
Poradnik przeznaczony jest dla projektantów, deweloperów, kierowników budowy oraz wszystkich innych uczestników, którzy biorą udział w procesie projektowania budynków.
Korzyści
Koncepcja projektowania uniwersalnego (z ang. Universal Design) odegrała ważną rolę w kształtowaniu pojęcia funkcjonalności i dostępności środowiska zbudowanego dla wszystkich użytkowników i przynosi korzyść wszystkim członkom społeczeństwa.
Przyczynia się do promowania równego, a tym samym sprawiedliwego dla wszystkich, dostępu do dóbr i usług, z uwzględnieniem potrzeb tych użytkowników, których funkcjonowanie jest w pewnym aspekcie ograniczone.
Rozwiązania przestrzenne zgodne z zasadą projektowania uniwersalnego przewidują że podstawowe działania będą z założenia odpowiadały potrzebom wszystkich użytkowników i nie będą wymagały specjalnych rozwiązań.
Materiały
Standardy projektowania budynków dla osób z niepełnosprawnościamiStandardy_projektowania_budynków_dla_osób_z_niepełnosprawnościami.pdf 8.23MB Interaktywna wersja poradnika