W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rada Społeczna ds. Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce

Rada DS. Strategii

Posiedzenie Rady Społecznej ds. wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce

 

W Ministerstwie Sprawiedliwości 23 czerwca 2015 r.odbyło się kolejne posiedzenie Rady Społecznej ds. wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce. Spotkanie poświęcone było dyskusji na temat sprawozdania z monitoringu wdrażania Strategii, a także informacji na temat tworzonego obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości Programu Współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W pierwszej części spotkania Jakub Michalski - zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich - przedstawił sprawozdanie z realizacji Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce. Prezentacja zawierająca najważniejsze informacje dotyczące realizacji Strategii można pobrać w tym miejscu 

Materiały

(plik do pobrania – monitoring strategii)
monitoring​_strategii​_23-06-2015.pdf 0.36MB

W drugiej części spotkania Marek Solon-Lipiński – ekspert w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich przedstawił stan prac nad dokumentem pn. Program współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016. Prace nad programem są realizowane w ramach projektu „Programy dla Zmiany” prowadzonego przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych. Założenia programu powstały w wyniku prac zespołu, w którego skład wchodzą przedstawiciele departamentów MS oraz organizacji pozarządowych współpracujących z resortem. Obecnie program wchodzi w etap uzgodnień wewnętrznych w MS, a wkrótce będzie przedmiotem procesu konsultacji publicznych.

Materiały

Program współpracy - prezentacja
program​_wspolpracy​_23-06-2015.pdf 0.11MB
Monitoring strategii - prezentacja
monitoring​_strategii​_23-06-2015.pdf 0.36MB
Protokół z posiedzenia w dniu 23 czerwca 2015 r.
protokol-z-posiedzenia-w-dn-23-czerwca-2015​_na-strone.pdf 0.16MB

Rada Społeczna ds. wdrażania Strategii dyskutowała m.in. na temat funduszy unijnych

W siedzibie resortu sprawiedliwości odbyło się w dniu 28 kwietnia (wtorek) kolejne posiedzenie Rady Społecznej ds. wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce.

Podczas spotkania pan Szymon Wiśniewski – zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich – przedstawił informację o aktualnym stanie planowania i wdrażania projektów dotyczących wymiaru sprawiedliwości w ramach Programu Operacyjnego Wiedza - Edukacja - Rozwój 2014-2020 oraz planach dotyczących wdrażania Norweskiego Mechanizmu Finansowego w tym zakresie. Członkowie Rady zabierali głos w sprawie propozycji możliwych do realizacji projektów w tym obszarze.

Pan Marek Solon-Lipiński – ekspert w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich - omówił wstępne założenia związane z planowanym raportem na temat współpracy instytucjonalnej sądów w Polsce i jej roli dla kształtowania zaufania do wymiaru sprawiedliwości. Rada dyskutowała na temat szans związanych z realizacją tego projektu, a także na temat jego założeń metodologicznych.

W dalszej części spotkania pani Anna Twardowska – ekspert w Departamencie Strategii i Funduszy Europejskich – omówiła stan realizacji projektu standardów komunikacji w sądach - zalecenia i zbiór dobrych praktyk dotyczących usprawnienia komunikacji i poprawy wizerunku sądów, przygotowane przez Zespół ds. Standardów Komunikacji w Sądach, złożonego z przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa i Ministerstwa Sprawiedliwości w czerwcu 2014 r.

Materiały

Protokół z posiedzenia w dn. 28 kwietnia 2015.
protokol-z-posiedzenia-w-dn-28-kwietnia-2015​_final.pdf 0.19MB
Prezentacja na temat PO WER oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego
modernizacja-przestrzeni-sprawiedliwosci-w-polsce-w-perspektywie-finansowej​_20150428.pdf 0.69MB
Prezentacja dot. komunikacji w sądach
komunikacja​_w​_sadach​_prezentacja​_rada​_www.pdf 0.87MB
Notatka dot. konkursu prac magisterskich
notatka---prace​_mgr.pdf 0.12MB
Notatka dot. raportu o współpracy instytucjonalnej sądów
notatka---odpowiedzialne-sady.pdf 0.18MB

Posiedzenie Rady Społecznej ds. Wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce

Współpraca z organizacjami pozarządowymi to jeden z tematów Posiedzenia Rady Społecznej ds. Wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce, które odbyło się 19 stycznia 2015 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Podczas spotkania dyskutowano o propozycji utworzenia w Ministerstwie Sprawiedliwości programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i analizowano funkcjonowanie podobnego programu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Członkowie Rady poruszyli także propozycje zmian w zarządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej.

Kolejnym punktem posiedzenia było przedstawienie i analiza wniosków działającego w ramach Rady zespołu zajmującego się problematyką egzekucji prawa.

Materiały

Program spotkania z dnia 19 stycznia 2015 r.
program-spotkania-19-stycznia-2015.pdf 0.08MB
Jak usprawnić postępowanie egzekucyjne w Polsce? - prezentacja
mw​_prezentacja-egzekucja.pptx 6.59MB
Fundacja Court Watch Polska - Community Court - prezentacja
fundacja-court-watch-polska---community-court.pptx 1.48MB
Współpraca pomiędzy administracją a obywatelami i ich organizacjami - prezentacja
wspolpraca-z-organizacjami​_ms.pptx 5.24MB

Pomoc prawna na posiedzeniu Rady Społecznej ds. Strategii

Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wziął udział w posiedzeniu Rady Społecznej ds. Strategii, na którym zapowiedział przyspieszenie prac nad stworzeniem systemu bezpłatnej pomocy prawnej.

– W ramach prac nad stworzeniem systemu bezpłatnej pomocy prawnej wykorzystamy także te analizy, które zostały przedstawione na dzisiejszym posiedzeniu Rady – powiedział Minister.

Drugie już posiedzenie Rady Społecznej odbyło się w dniu 15 października 2014 r. Jednym z głównych tematów spotkania był dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej. Członkowie Rady dyskutowali także o możliwościach usprawnienia pracy sądów oraz wyłonili ze swojego składu grupy robocze, które będą pracować nad propozycjami dotyczącymi konkretnych problemów.

Będziemy poszukiwać efektywnych rozwiązań, które będą angażować istniejącą już infrastrukturę do budowania sieci pomocy. Zaliczam do niej takie instytucje jak uniwersyteckie kliniki prawa, korporacje prawnicze, a także działające lokalnie organizacje pozarządowe – zapowiedział Minister Cezary Grabarczyk.

Poza zagadnieniami związanymi z pomocą prawną, Rada dyskutowała na temat możliwości uproszczeń proceduralnych związanych ze sprawnością sądownictwa. Rada dokonała również podziału na zespoły tematyczne, które zajmować się będą poszczególnymi grupami problemów leżących w sferze jej działania. Poszczególne grupy zajmą się takimi problemami jak sprawność sądownictwa i edukacja kadr wymiaru sprawiedliwości; dostęp do pomocy prawnej i wzmocnienie konsultacji publicznych, a także zagadnienia związane z egzekucją prawa.

Rada działa na podstawie zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 kwietnia 2014 roku w sprawie powołania Rady Społecznej do spraw wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce.

Działalność Rady ma służyć zwiększeniu roli środowiska reprezentującego obywatelski sposób myślenia o wymiarze sprawiedliwości, poprzez przyznanie mu narzędzi pozwalających na wyrażanie oficjalnych opinii i stanowisk dotyczących istniejących i planowanych polityk publicznych prowadzonych w przestrzeni sprawiedliwości. Jednocześnie, Rada ma stanowić narzędzie społecznej kontroli nad realizacją Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce. W skład Rady wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. Business Centre Club, Fundacji Court Watch Polska, Centrum im. A. Smitha, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Materiały

Sprawność sądownictwa powszechnego
04​_sprawnosc-sadownictwa​_prezentacja-tr.pdf 0.27MB
Informacja o kluczowych inicjatywach w obszarze dostępu do poradnictwa prawnego i obywatelskiego
02​_informacja-o-kluczowych-inicjatywach-w-obszarze-dostepu-do-poradnictwa-prawnego-i-obywatelskiego.pdf 0.26MB
Dotychczasowe projekty regulacji dostępu do pomocy prawnej
03​_dotychczasowe-projektu-regulacji-dostepu-do-pomocy-prawnej.pdf 0.49MB
Protokół z posiedzenia Rady w dniu 15.10.2014 r.
protokol-z-posiedzenia-rady-w-dniu-15102014.pdf 0.13MB
Informacja o działaniach dotyczących współpracy z NGO
notatka​_konsultacje​_publ​_wspolpraca​_z​_ngo.pdf 0.32MB
Informacja o PO WER
power​_rs​_​_prezentacja.pdf 0.24MB

Rada Społeczna ds. Strategii

Minister Sprawiedliwości w dniu 10 kwietnia 2014 roku podpisał zarządzenie w sprawie powołania Rady Społecznej do spraw wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce..

Działalność Rady ma służyć zwiększeniu roli środowiska reprezentującego obywatelski sposób myślenia o wymiarze sprawiedliwości, poprzez przyznanie mu narzędzi pozwalających na wyrażanie oficjalnych opinii i stanowisk dotyczących istniejących i planowanych polityk publicznych prowadzonych w przestrzeni sprawiedliwości. Jednocześnie, Rada ma stanowić narzędzie społecznej kontroli nad realizacją Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce.

W skład Rady wchodzić będą reprezentanci środowiska organizacji pozarządowych, których aktywność oparta jest na zasadzie reprezentowania optyki obywatelskiej w stosunku do wymiaru sprawiedliwości.

Do zadań Rady należy:

  1. opracowywanie rekomendacji działań ukierunkowanych na realizację Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce, w tym rekomendacji dotyczących projektów aktów prawnych związanych z wdrażaniem Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce;
  2. opracowywanie rekomendacji projektów do realizacji w ramach Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce;
  3. opracowywanie rekomendacji dotyczących ewaluacji wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce;
  4. opiniowanie rocznego raportu z realizacji Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce i rekomendacji dotyczących przyszłych działań wdrożeniowych;
  5. opiniowanie zgłaszanych przez kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości propozycji działań ukierunkowanych na realizację Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce;
  6. opiniowanie zgłaszanych przez interesariuszy propozycji projektów do realizacji w ramach Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce;
  7. opiniowanie wyników ewaluacji wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce zlecanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Przewodniczącym Rady został Grzegorz Wiaderek, reprezentujący Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS.

Materiały

Lista członków Rady
lista​_czlonkow​_01​_07.pdf 0.11MB
Zarządzenie ws. powołania Rady
zarzadzenie​_ws​_rady.pdf 0.19MB
Protokół z pierwszego posiedzenia Rady
protokol​_rsp​_01​_07​_2014.pdf 0.13MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
25.10.2018 12:51 Kamila Jarosławska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Marek Solon-Lipiński
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Rada Społeczna ds. Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce 1.0 25.10.2018 12:51 Kamila Jarosławska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}