Bezpieczne leki - bezpieczne zwierzęta - bezpieczni ludzie
“Bezpieczne leki — bezpieczne zwierzęta — bezpieczni ludzie” to kampania zainicjowana przez Stowarzyszenie POLPROWET pod patronatem Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Włączając się w te działania i w trosce o #jednozdrowie chcemy zwrócić uwagę na zagadnienia dotyczące zdarzeń niepożądanych związanych ze stosowaniem weterynaryjnych produktów leczniczych.
Działania obejmują kampanię informacyjną, mającą na celu edukację właścicieli zwierząt oraz przedstawienie roli lekarzy weterynarii i podmiotów odpowiedzialnych w zapewnieniu bezpieczeństwa weterynaryjnych produktów leczniczych. Kampania skupia się na rozpowszechnianiu wiedzy o prawidłowym stosowaniu weterynaryjnych produktów leczniczych, zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom dla zdrowia zwierząt i ludzi wynikającym z tego stosowania oraz znaczeniu zgłaszania wszelkich niepożądanych zdarzeń związanych z terapią weterynaryjnymi produktami leczniczymi.
Kampania ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat odpowiedzialnego stosowania leków weterynaryjnych. Inicjatywa ta, poprzez współpracę różnych instytucji i organizacji, z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa zarówno zwierząt, jak i ludzi, a także będzie promować zdrowe i odpowiedzialne podejście do leczenia zwierząt.
Wszelkie zdarzenia niepożądane można zgłaszać do podmiotów odpowiedzialnych (firm) przy użyciu danych kontaktowych zamieszczonych w końcowej części ulotki informacyjnej weterynaryjnego produktu leczniczego, bądź wypełniając elektroniczny formularz na stronie internetowej https://smz.ezdrowie.gov.pl lub bezpośrednio do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poprzez zakładkę ZGŁOŚ DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE na stronie www.urpl.gov.pl lub wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na tej stronie.
15 maja 2024 r. odbył się webinar będący częścią kampanii informacyjnej „Bezpieczne leki – bezpieczne zwierzęta – bezpieczni ludzie”.
Na początku webinarium Pan Radosław Knap z POLPROWET omówił wyniki ankiety dotyczącej zgłaszania zdarzeń niepożądanych przeprowadzonej wśród lekarzy weterynarii, właścicieli i hodowców zwierząt. Wśród prelegentów znaleźli się również przedstawiciele Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Pani Agata Andrzejewska - Wiceprezes ds. Produktów Leczniczych Weterynaryjnych, oraz Pani Magdalena Dunajewska - starszy ekspert Wydziału Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Weterynaryjnych, które przedstawiły wykład pt. ,,Monitorowanie bezpieczeństwa stosowania weterynaryjnych produktów leczniczych u zwierząt poprzez analizę zgłoszonych zdarzeń niepożądanych”. Podczas wykładu pokazano m.in jak w prosty i szybki sposób dokonać zgłoszenia zdarzenia niepożądanego, które może wystąpić po podaniu leku oraz obalono kilka mitów związanych ze zgłaszaniem zdarzeń niepożądanych dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych. Wspólnie prześledzono drogę jaką przebywa informacja o wystąpieniu zdarzenia niepożądanego - od jego zgłoszenia, przez ocenę i przekazanie do europejskiej bazy zgłoszeń. O przygotowaniu firm farmaceutycznych do monitorowania zdarzeń niepożądanych i o tym jak ważne jest ich zgłaszanie mówiła Pani Sylwia Rytych z Virbac oraz Pani Marta Ulikowska-Stadnik z Phibro Animal Health Poland. Dodatkowo o roli lekarzy weterynarii w dbaniu o bezpieczeństwo leków i edukację właścicieli i opiekunów zwierząt opowiedział Prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej – Pan Marek Mastalerek. Całość została zakończona debatą.
Wspólnym głosem mówiono o kwestiach, które leżą u podstaw zapewniania bezpieczeństwa farmakoterapii. Zgłaszanie zdarzeń niepożądanych jest prostym narzędziem, które ma realny wpływ na poprawę zdrowia zwierząt, a także ludzi.
Materiały
Ulotka - wypełnij ankietęULOTKA_WYPEŁNIJ_ANKIETĘ.pdf 0.92MB