Korea
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych od maja 2013 roku prowadzi współpracę z przedstawicielami Republiki Korei w obszarze swoich zadań kompetencyjnych. Wynikiem kilkuletniej współpracy jest zawarcie Porozumień o Współpracy jak również liczne spotkania bilateralne oraz w szerszym gronie przedstawicieli kilu państw - multilateralne, podczas których wymieniane były informacje merytoryczne z zakresu kompetencyjnego stron porozumień.
22 maja 2013 roku podpisano trójstronne Porozumienie o Współpracy pomiędzy Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a Koreańską Agencją ds. Promocji Handlu i Inwestycji (Korea Trade-Investment Promotion Agency - KOTRA) i Koreańskim Instytutem ds. Rozwoju Przemysłu w Obszarze Zdrowia (Korea Health Industry Development Institute – KhiDI).
Kolejnym znaczącym punktem współpracy Urzędu z organami kompetentnymi Republiki Korei było podpisanie Memorandum o porozumieniu pomiędzy Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a Ministerstwem ds. Bezpieczeństwa Żywności i Leków Republiki Korei (MFDS), w dniu 5 czerwca 2013 roku.
Następnym istotnym aspektem współpracy polsko-koreańskiej było zorganizowane przez Urząd na podstawie podpisanych porozumień o współpracy, „Polish-Lithuanian-Korean, Regulators Forum”, które odbyło się 30 czerwca 2014 roku i zapoczątkowało trójstronną współpracę polsko-koreańsko-litewską.
Podczas delegacji przedstawicieli Urzędu w dniach 17-21 kwietnia 2017 r. miało miejsce spotkanie z Ministrem ds. Bezpieczeństwa Żywności i Leków Republiki Korei w ramach 2 Roboczego Spotkania Konsultacyjnego MFDS-URPLWMiPB. Stronie polskiej przewodniczył Prezes Urzędu dr Grzegorz Cessak, a koreańskiej Sohn Mungi - Minister ds. Bezpieczeństwa Żywności i Leków.
W roku 2018, we wrześniu przedstawiciele URPLWMiPB oraz koreańskiego MFDS mieli okazję spotkać się przy okazji posiedzenia Międzynarodowej Koalicji Regulatorów ds. Leków (ICMRA) w Waszyngtonie, gdzie wzajemnie się zapewniono, iż w miarę możliwości stron współpraca będzie zacieśniana w ramach prac podczas spotkań technicznych, począwszy od roku 2019r.
W grudniu 2019 r. eksperci Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wzięli udział w spotkaniu międzyrządowej grupy ds. oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (Ad-hoc Intergovernmental Task Force on Antimicrobial Resistance, TFAMR), zorganizowanym w Pjongczang w Korei.
Dotychczasowa współpraca była zorientowana na:
- Badania kliniczne i produkty lecznicze biopodobne;
- Wyroby medyczne:
- klasyfikowanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
- mechanizm wymiany informacji w obszarze bezpieczeństwa wyrobów medycznych;
- Stwarzanie możliwości współpracy w zakresie badań i rozwoju (R&D);
- Wymianę informacji w zakresie procesów dopuszczania do obrotu biopodobnych produktów leczniczych oraz procedur regulacyjnych obowiązujących na poziomie europejskim.
Ostatnim wydarzeniem z zakresu współpracy polsko – koreańskiej były Szóste Konsultacje Ekonomiczne pomiędzy Polską oraz Republiką Korei, które odbyły się 10 września 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Na spotkaniu, prowadzonym przez Wiceministra Rozwoju i Technologii Jacka Tomczaka oraz Wiceministra ds. gospodarczych Kim Hee-sang, przedstawiciel Urzędu podkreślił znaczenie relacji z koreańskim partnerem i przedstawił chęć URPLWMiPB do powrotu do dynamiki współpracy sprzed pandemii Covid-19.