W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Meksyk

Federalnej Komisji ds. Ochrony Sanitarnej (Comision Federal para la Proteccion contra Riesgos Sanitarios - COFEPRIS), czyli odpowiednik Urzędu w Meksyku jest bardzo ważnym organem regulacyjnym w Ameryce Środkowej i Południowej z uwagi na uznany poziom regulacyjny agencji jest ona referencyjna.

We wrześniu 2014 roku, w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Urzędu Rejestracji z COFEPRIS. Stronie polskiej przewodniczył Minister Cessak, zaś meksykańskiej Mario Alanis, Dyrektor Generalny ds. Międzynarodowych COFEPRIS.

Spotkanie poświęcone było m.in. prezentacji rynków farmaceutycznych w Polsce i Meksyku, zakresu kompetencji i trybu działalności obu urzędów, porównaniu procedur dopuszczania do obrotu produktów leczniczych na obu rynkach oraz określeniu dziedzin współpracy które mogłyby stać się przedmiotem umowy o współpracy między oboma urzędami.

Współpraca taka miała służyć m.in. wymianie danych i informacji w obszarze nadzoru nad bezpieczeństwem stosowania produktów leczniczych, wymianie doświadczeń pomiędzy ekspertami oraz wspomaganiu firm farmaceutycznych z Polski i Meksyku w pozyskiwaniu wiedzy na temat regulacji prawnych i mechanizmów działania obowiązującymi na obu rynkach.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, a także Ambasady Meksyku w Polsce.

Rok później, w lutym 2015 roku, w siedzibie COFEPRIS zostało podpisane Porozumienie o współpracy pomiędzy polskim URPWMIPB a meksykańskim COFEPRIS.

Sygnatariuszami byli Minister Cessak i Komisarz Federalny Mikel Andoni Arriola Penalosa.
Porozumienie, stanowiło formalną ramę dla prowadzenia wspólnych polsko – meksykańskich działań na globalnym rynku produktów leczniczych i wyrobów medycznych.
Zgodnie z umową zaczęliśmy współpracę na rzecz zwiększania dostępności produktów leczniczych, wzmacniania nadzoru nad bezpieczeństwem ich stosowania, nie tylko poprzez monitorowanie w fazie prorejestracyjnej, ale też poprzez wymianę ważnych informacji związanych z badaniami klinicznymi. Zobowiązaliśmy się też do wzajemnego udostępniania istotne informacji dotyczących systemów prawnych właściwych dla produktów leczniczych i wyrobów medycznych, oraz do dzielenia się dobrymi praktykami regulacyjnymi i promowania możliwość pogłębiania współpracy polsko – meksykańskiej w zakresie leków i wyrobów medycznych.

{"register":{"columns":[]}}